اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

تعداد بیت کوین‌های موجود در شبکه‌ی اتریوم به شدت در حال افزایش است

علی‌رغم تصحیح بازار و کاهش قیمت رمزارزهای بیت کوین و اتریوم، سرمایه‌گذاران پروژه‌های DeFi همچنان تمایل دارند برای بازده و سودآوری بیشتر بیت کوین‌های خود را در قالب توکن پروژه‌های مختلف به شبکه‌ی اتریوم منتقل کنند

نکات برگزیده مطلب
  • علی‌رغم کاهش قیمت رمزارزها طی هفته‌های گذشته و تصحیح نسبی بازار، به نظر می‌رسد که همچنان سودآوری و بازده پروژه‌های مالی غیرمتمرکز(DeFi) برای سرمایه‌گذاران جذاب می‌باشد. بر همین اساس، آمار و ارقام منتشر شده توسط وب‌سایت دون‌آنالیستیک(Dune Analytics) در حال حاضر چیزی حدود ۸۰ هزار واحد رمزارز بیت کوین به واسطه‌ی پروژه‌های انتقال دارایی بین زنجیره‌ای و برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های DeFi و سودآوری هرچه بیشتر، به شبکه‌ی اتریوم انتقال یافته‌اند.

حرکت بیت کوین به سمت اتریوم!

در حال حاضر نزدیک به ۸۰ هزار واحد رمزارز بیت کوین به بلاک‌چین اتریوم منتقل شده است، زیرا پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز(DeFi) باعث شده‌اند که پس از تصحیح بازار رمزارزها در روزهای ابتدایی ماه سپتامبر بازار سرمایه به سمت استخرهای نقدینگی سرازیر شود.

بیت کوین ویتالیک بوترین اتریوم
پروژه‌های DeFi عامل اصلی انتقال بیت کوین به شبکه‌ی اتریوم هستند

طبق داده‌های منتشر شده توسط وب‌سایت دون‌آنالیستیک(Dune Analytics)، علی‌رغم کاهش قیمت بیت کوین و اتریوم در ابتدای ماه سپتامبر، در این ماه روند انتقال بیت کوین به بلاک‌چین اتریوم نزدیک به ۳۷ درصد افزایش داشته است.

افزایش ورپت بیت کو‌ین(WBTC نوعی توکن ERC-20) سایر بیت کوین‌های بین زنجیره‌ای قفل شده در پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز باعث شده تا مجموع تراکم آن‌ها در بلاک‌چین اتریوم که در ابتدای ماه سپتامبر حدود ۶۰۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شد، اکنون با افزایش چشم‌گیر مواجه شده و به رقم ۸۰۰ میلیون دلار برسد. مجموع ارزش بیت کو‌ین‌های موجود در شبکه‌ی اتریوم در حال حاضر بیش از ۲ درصد مجموع سرمایه‌ی در حال گردش اتریوم را تشکیل می‌دهند.

این روند افزایش سطح بیت کوین در شبکه‌ی اتریوم نشان دهنده‌ی این موضوع است که با وجود نوسان قیمت در دارایی‌های دیجیتال بزرگ، دارندگان بیت کوین همچنان تشنه‌ی سودآوری و بازده پروژه‌های DeFi هستند.

پروتکل‌های انتقال بین زنجیره‌ای همچون WBTC و renBTC از متولیان شخص ثالث قابل اعتماد و یا کیف‌پول‌های تحت کنترل قرارداد‌های هوشمند جهت نگهداری یک نوع دارایی دیجیتال ایجاد توکن‌های المثنی و مبتنی بر آن در سایر شبکه‌های بلاک‌چینی(به عنوان مثال توکن‌های بیت کو‌ین در شبکه‌ی اتریوم)استفاده می‌کنند. ارزش و قیمت این دارایی‌های جایگزین که بعضاً به عنوان توکن‌های بسته‌بندی شده(wrapped tokens) شناخته می‌شوند، به رمزارز اصلی(در این مورد بیت کو‌ین) متصل است.

محبوب‌ترین پروژه‌های انتقال BTC

در حال حاضر محبوب‌ترین پروژه‌ی انتقال بین زنجیره‌ای بیت کوین به شبکه‌ی اتریوم، پروژه‌ی بیت کوین بسته‌بندی شده(Wrapped Bitcoin) می‌باشد که مسئولیت جابجایی نزدیک به ۶۶ تمام بیت کوین‌های بین زنجیره‌ای را برعهده داشته و بیش از ۵۳ هزار واحد رمزارز BTC در اختیار دارد.

بیت کوین ویتالیک بوترین اتریوم
بیت کوین‌های انتقال یافته به شبکه‌ی اتریوم یا wrapped bitcoin

پروژه‌ی renBTC دومین پروتکل محبوب جابجایی رمزارز بین زنجیره‌ای است که با رشد مداوم روبرو شده و هم اکنون نزدیک به ۲۲ درصد سهم بازار نقل و انتقالات بین شبکه‌ای بیت کوین را در اختیار دارد.

یکی از پروژه‌های سودآور و محبوب فعلی اچ‌بی‌تی‌سی می‌باشد(HBTC که تحت مدیریت صرافی هوبی فعالیت دارد) که با در اختیار داشتن نزدیک به ۶ درصد مجموع بازار، سومین راه‌حل محبوب انتقال بیت کو‌‌ین در بین کاربران است. از ابتدای آگوست تا به امروز مجموع توکن‌های HBTC حدود ۴۸۰ درصد افزایش داشته است. در روزهای ابتدایی ماه آگوست تعداد توکن‌های HBTC یک هزار واحد بوده است، درحالیکه این رقم اکنون به ۴۸۰۰ واحد افزایش یافته است.

با افزایش چشم‌گیر میزان بیت کوین‌های منتقل شده به شبکه‌ی اتریوم، نگرانی‌های مربوط به تمرکز قدرت و نقش اشخاص ثالث در این سه پروژه‌ی محبوب نیز به شدت افزایش یافته است.

پروژه‌ی HBTC در فوریه‌ی ۲۰۲۰ به عنوان یک محصول صرافی هوبی(Huobi یک صرافی مبادله‌ی رمزارز متمرکز در کشور سنگاپور است) در بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شد؛ پروژه‌ی بیت کوین بسته‌بندی شده(Wrapped Bitcoin) نیز حاصل همکاری چندین پروتکل مالی غیرمتمرکز از جمله پلت‌فرم خدمات وام‌دهی میکر(Maker) و ایو(Aave) است، پلت‌فرم‌هایی که همواره از متولیان شخص ثالث قابل اعتماد برای نگهداری و پشتیبانی توکن‌های بیت کو‌ین‌ بومی خود(WBTC) استفاده می‌کنند.

و در نهایت به پروژه‌ی بسیار بحث‌برانگیز پروتکل رِن(renBTC) می‌رسیم، که اخیراً پس از انتشار اخبار مبنی بر کنترل متمرکز این پروژه توسط تیم توسعه‌دهنده‌ی رِن، با مشکلات عدیده روبرو شده است.

سخنان ویتالیک بوترین

این روند افزایش بیت کوین در شبکه‌ی اتریوم آنقدر جدی شده که حتی ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) بنیانگذار شبکه‌ی اتریوم هم وارد ماجرا شده و با انتشار یک پست توییتری از پروژه‌هایی که مقدار زیادی توکن بومی بیت کوین از طرف کاربران نگهداری می‌کنند خواسته تا نسبت به موضوع امنیت دارایی‌های دیجیتال هوشیار بوده و آن را جدی بگیرند.

بیت کوین ویتالیک بوترین اتریوم
پست توییتری ویتالیک بوترین در رابطه با امنیت پروژه‌های انتقال بیت کو‌ین به شبکه‌ی اتریوم

علی‌رغم ریسک‌ها و خطرات موجود، روند انتقال بیت کو‌ین به بلاک‌چین اتریوم همچنان ادامه داشته و به نظر می‌رسد که در حال افزایش سرعت می‌باشد. برای برخی سرمایه‌گذاران جذابیت بازده و سودآوری پروژه‌های DeFi بسیار چشم‌گیرتر از خطرات احتمالی اعتماد به یک پلت‌فرم شخص ثالث است.

نظر شما در رابطه با وضعیت شبکه‌ی اتریوم و انتقال روز افزون توکن‌های بیت کوین به این شبکه‌ی رمزارز چیست؟ تداوم این روند به نفع کدام شبکه خواهد بود؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا