اقتصاد غیرمتمرکز(DeFi) چیست؟

اقتصاد غیرمتمرکز یا DeFi

واژه‌ی DeFi از ترکیب تو کلمه‌ی غیرمتمرکز(Decentralized) و اقتصاد(Finance) به وجود آمده است. اقتصاد غیرمتمرکز را به عنوان یک اکوسیستم اقتصادی باز در نظر بگیرید که در آن هرکسی می‌تواند به روش غیرمتمرکز، ابزارها و خدمات مالی کوچک خود را ایجاد نماید. از آنجا که این ابزارها و خدمات در بستر فناوری بلاک‌چین ارائه می‌شوند، می‌توانند با توجه به نیاز‌های شما با یکدیگر ترکیب، اصلاح و یا یکپارچه شوند.

اقتصاد غیرمتمرکز عبارت است از دارایی‌های دیجیتال، پروتکل‌های مختلف، قرارداد‌های هوشمند و نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز(dApp) ساخته شده در بستر بلاک‌چین. بنابراین نرم‌افزارهای مالی غیرمتمرکز که با واژه‌ی DeFi app از آن‌ها یاد می‌شود، بخشی از اقتصاد غیرمتمرکز به شما می‌آیند.

با توجه به انعطاف‌پذیری و میزان توسعه‌، پلت‌فرم اتریوم انتخاب اصلی توسعه دهندگان برای ایجاد نرم‌افزار‌های مالی غیرمتمرکز به شمار می‌آید، اما به یاد داشته باشید این بدان معنا نیست که اتریوم تنها پلت‌فرم بلاک‌چینی مجهز به چنین قابلیتی است.

اقتصاد غیرمتمرکز چه چیزهایی ارائه می‌کند؟

به طور خلاصه می‌توان گفت که DeFi اجازه می‌دهد شما بر روی دارایی‌های مالی خود کنترل کامل داشته باشید. گرچه بسیاری از بانک‌ها و شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات مالی به کاربران خود وعده می‌دهند که آن‌ها کنترل کاملی بر روی دارایی‌هایشان دارند، اما این کاربران مجبورند برای مدیریت دارایی و ثروت خود باز هم به این بانک‌ها و موسسات اعتماد کنند.

این درحالیست که در اقتصاد غیرمتمرکز شما به دلیل استفاده از فناوری بلاک‌چین و تمرکز زدایی، کنترل کامل دارایی‌هایتان را برعهده دارید. همچنین، بسیاری از توسعه‌دهندگان نرم‌افزار‌های مالی غیرمتمرکز نیز از پروتکل‌های منبع باز برای تجارت از طریق صرافی‌های غیرمتمرکز استفاده می‌کنند.

این واقعیت که تمام پروتکل‌های استفاده شده برای توسعه‌ی نرم‌افزار مالی غیرمتمرکز منبع باز هستند، باعث شده که هرکسی بتواند محصولات جدید مالی خودش را به واسطه‌ی آن‌ها ایجاد کند. توسعه‌ دهندگان سراسر جهان می‌توانند با یکدیگر همکاری کرده تا محصولات مالی غیرمتمرکز جدیدی را ایجاد کنند، محصولاتی که منجر به تسریع نوآوری و توسعه‌ی شبکه‌های امن می‌شود.

به دلیل ماهیت غیرمتمرکز فناوری بلاک‌چین همه می‌توانند با خیال راحت دارایی‌های تحت مدیریت خود را ذخیره، مبادله و یا سرمایه‌گذاری کرده و نسبت به سیستم مالی سنتی، بازده و سودآوری بیشتری را شاهد باشند. از آنجا که هیچ موسسه یا شرکت واسطه‌ای وظیفه‌ی مدیریت دارایی‌های شما را بر عهده ندارد، کنترل کامل سرمایه‌گذاری در دستان شما خواهد بود.

اقتصاد غیرمتمرکز یا DeFi

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا