از کجا شروع کنم؟بیت‌کوین

بیت‌کوین چیست ؟

بیت کوین نوعی ارز یا پول دیجیتال است که به صورت الکتریکی و مجازی ساخته و نگهداری می شود.

کسی بیت کوین را کنترل نمی کند. بیت کوین مثل دلار و یورو یا ارزهای رایج دیگر روی کاغذ چاپ نمی شود بلکه به وسیله مردم تولید می شود. تولید بیت کوین از راه حل کردن یک سری مسائل ریاضی با نرم افزار و سخت افزار های خاص به وسیله مردم انجام می شود و به این عمل که ماینینگ گفته می شود در بین مردم جهان در کشور های مختلف در حال افزایش و محبوب تر شدن است.

 

فرق بیت کوین و ارز های معمولی در چیست ؟

از بیت کوین برای خرید به صورت الکترونیکی می توانید استفاده کنید. از این نظر شبیه به دلار، یورو، ین یا هر ارز رایجی در کشور های مختلف است که قابلیت خرید دیجیتالی یا الکترونیکی را فراهم کرده اند.

در واقع مهم ترین خاصیت بیت کوین که باعث متمایز شدن آن از ارز های معمولی می شود غیر متمرکز بودن آن است. هیچ موسسه مستقلی شبکه بیت کوین را کنترل نمی کند و این قضیه باعث نگران شدن بانک های بزرگ می شود چون دیگر نمی توانند لرز های خود را کنترل کنند.

 

چه کسی بیت کوین را ساخت ؟

یک توسعه دهنده نرم افزاری به اسم ساتوشی ناکاموتو طرح بیت کوین را پیشنهاد داد که یک سیستم پرداخت الکترونیک بر اساس گواه ها و اثبات های راضی است. این ایده بر این اساس نهاده شد که مستقل از هر مرجعیت و نفوذ سازمان یا ارگان و یا دولت خاصی باشد، به صورت الکترونیکی قابل انتقال باشد، به صورت تقریبا آنی انتقال یابد و هزینه انتقال بسیار کمی داشته باشد.

 

چه کسی بیت کوین چاپ می کند ؟

هیچ کس. بیت کوین ارزی نیست که در زیر سایه بانک مرکزی کشورها اداره شود چون خلاف ارزش هایش و بر خلاف منفعت جمعی است. بانک های مرکزی می توانند خیلی ساده برای پوشاندن بدهی های ملی اقدام به چاپ پول کنند که باعث کم ارزش شدن پول می شود. به همین دلیل بیت کوین قوانین خودش را می سازد و در عوض به صورت دیجیتالی به وسیله جمعی از مردم که هر کسی می تواند به آنها ملحق شود ساخته می شود. بیت کوین به وسیله قدرت پردازشی سیستم ها در شبکه های خاصی استخراج می شود و در همین شبکه نقل و انتقالات ارزی که با این ارز دیجیتال صورت می گیرد هم انجام می شود که باعث می شود عملا بیت کوین همه ی نیاز های شبکه خود را به وسیله خودش و به کمک مردم انجام دهد.

 

پس نمی توان از طریق محاسبات بی نهایت بیت کوین استخراج کرد ؟

بله درست است، در پروتکل بیت کوین (یعنی قوانینی که باعث عملکرد درست بیت کوین می شود) گفته شده است که ماینرها (کسانی که در شبکه بیت کوین عمل استخراج را انجام می دهند) فقط می توانند تا ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج کنند. لازم به ذکر است که سکه ها یا کوین های بیت کوین قابلیت تقسیم شدن به قسمت های کوچکتر تا ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین را دارند تا بتوان انتقال ها و خرید های کوچک را انجام داد.

 

بیت کوین بر چه اساسی بنا شده است ؟

پایه ارزهای مرسوم کنونی بر اساس طلا یا نقره است. به صورت تئوری اگر شما یک دلار به بانک تحویل بدهید مقداری طلا تحویل خواهد گرفت (توجه داشته باشید که این حرکت در عمل قابل اجرا نیست) در حالی که پایه بیت کوین طلا نیست بلکه ریاضیات است.

در سر تا سر دنیا مردم از نرم افزار های خاصی جهت استخراج بیت کوین استفاده می کنند که از یک سری فرمول ها و قوانین ریاضی پیروی می کند. این فرمول ها به صورت آزاد در اختیار همگان هست و می توانند آنها را چک کنند تا مطمئن شوند خطایی در آنها وجود ندارد. در ضمن نرم افزار این شبکه متن باز یا Open Source  است و کاربر می تواند مراحل کار نرم افزار را بررسی کند.

 

خصوصیات بیت کوین چیست ؟

بیت کوین دارای چندین خصوصیت مهم است که باعث متمایز شدن آن از ارزهایی که پشتیبان دولتی می شوند دارد از جمله :

۱ غیر متمرکز است  
شبکه بیت کوین به وسیله مرجعیت خاصی کنترل نمی شود. هر که دستگاهی در شبکه بیت کوین ماین می کند و تراکنش های شبکه را پردازش می کند فقط قسمتی از شبکه را تشکیل می دهد. این به آن معنی است که به صورت تئوری یک مرجعیت یا ارگان نمی تواند باعث سرهم کردن اطلاعات نادرست و به هم زدن سیاست های پولی و فروپاشی شبکه مالی شود(یا تصمیم بگیرد که بیت کوین مردم را از آنها بگیرد) تصمیمی که بانک مرکزی اروپا درباره قبرس گرفت. نکته دیگر اینکه اگر قسمتی از شبکه بنا بر مشکلاتی آفلاین شود جریان تراکنش های مالی باز هم در جریان خواهد بود و نیاز حیاتی به کل شبکه برای کارکرد سیستم نیست.

 

۲ راه اندازی آسانی دارد
برای باز کردن حساب در بانک های قدیمی دردسر های زیادی را باید تحمل کنید. باز کردن حساب برای بازرگانی و داد و ستد از حساب های معمولی هم پردردسر تر است در حالی که شما در عرض چند ثانیه می توانید حساب آدرس بیت کوین خود را درست کنید، نه کسی از شما سوالی می کند نه نیاز به پرداخت هزینه ای است.

 

۳ ناشناس است
کاربران این شبکه می توانند چند آدرس بیت کوین داشته باشند چون این آدرس ها به اسم، محل زندگی، یا دیگر مشخصه های شخصی وابسته نیست.

 

۴ کاملا شفاف است
هر تراکنشی از ابتدای فعالیت بیت کوین تا کنون در دفتر بزرگی به نام بلاکچین ثبت شده است. بلاکچین حکم دفترکل بیت کوین را دارد و همه اتفاقات در آن ثبت می شود.

اگر تا کنون از آدرس بیت کوین خود به صورت عمومی استفاده کرده باشید، همه افرادی که آدرس شما را دارند می توانند ببینند که چه مقدار بیت کوین در آن وجود دارد ولی نمی توانند ببینند که متعلق به چه کسی است.

 

۵ هزینه تراکنش ها خیلی کم است
بانک ها برای تراکنش های بین المللی از شما مبلغی به عنوان کارمزد دریافت می کنند ولی در بیت کوین این طور نیست.

 

۶ پر سرعت است
می توانید به هر کجا که خواستید در عرض چند دقیقه پول ارسال کنید.

 

۷ غیر قابل انکار است
وقتی بیت کوین برای کسی ارسال می کنید غیر قابل برگشت است مگر این که خود شخص آنها را باز گرداند. پس با حواس جمع اقدام به ارسال کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن