توکن‌های‌ بسته‌بندی شده(Wrapped Tokens) چیست؟

معرفی توکن‌های بسته‌بندی شده(Wrapped Tokens)

توکن‌های بسته‌بندی شده یا رپت توکنز(Wrapped Tokens) دسته‌ای از رمزارزها هستند که بر پایه‌ی ارزش رمزارزهای دیگر منتشر شده‌اند. برای انتشار این دسته از توکن‌ها دارایی‌های اصلی در محلی قفل و نگه‌داری می‌شوند تا توکن‌های دیگری که این دارایی را نمایندگی می‌کنند در شبکه‌ی بلاکچین دیگر منتشر شوند، به همین دلیل آن‌ها را توکن‌های بسته‌بندی شده می‌نامند.

توکن‌های بسته‌بندی شده

شبکه‌های بلاکچین دیگر قابلیت‌های مختلفی را ارائه می‌کنند اما امکان انتقال مستقیم دارایی‌ها در میان شبکه‌های بلاکچینی وجود ندارد(مثلاً امکان ارسال مستقیم بیت کوین به شبکه‌ی اتریوم وجود ندارد). توکن‌های بسته‌بندی شده پل ارتباطی را در میان شبکه‌های بلاکچینی مختلف ایجاد می‌کنند(مثلا توکن‌های بسته‌بندی شده‌ی بیت کوین در شبکه‌ی اتریوم منتشر شده و در نتیجه امکان خرید و فروش بیت کوین در صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه‌ی اتریوم را فرآهم می‌کنند).

مزایایی که توکن‌های بسته‌بندی شده ارائه می‌کنند

گسترش استقبال کاربران از سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز، احساس نیاز به استفاده از دارایی‌های مختلف در شبکه‌های بلاکچینی دیگر را تشدید کرده است. از آنجایی که امکان ارسال مستقیم رمزارزها از یک شبکه‌ی بلاکچینی به شبکه‌های دیگر وجود ندارد، کاربران صرافی‌های غیرمتمرکز به روشی نیاز داشتند تا بیت کوین‌های خود را در صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه‌ی اتریوم به فروش برسانند. توکن‌های بسته‌بندی شده راه حل دور زدن محدودیت‌های اشاره شده و استفاده ازرمزارزهای مشخص در دیگر شبکه‌های بلاکچینی محسوب می‌شوند.

آشنایی با عملکرد توکن‌های بسته‌بندی شده

برای آشنایی با عملکرد توکن‌های بسته بندی شده، عملکرد توکن بسته‌بندی شده‌ی بیت کوین(WBTC)  را به عنوان یک مثال بررسی می‌کنیم. دبلیو.بی.تی.سی(WBTC) یک توکن مبتنی بر استاندار شبکه‌ی اتریوم(ERC-20) محسوب می‌شود که با نسبت یک به یک رمزارزهای واقعی بیت کوین را نمایندگی می‌کند و در نتیجه امکان استفاده از بیت کوین در شبکه‌ی اتریوم را فرآهم می‌کند.

توکن‌های بسته‌بندی شده غالبا به یک متولی برای نگهداری از رمزارزهای اصلی نیاز دارند که یک شرکت، کیف‌پول‌های دارای چند امضاء یا یک قرارداد هوشمند را شامل می‌شوند. بنابراین متولی انتشار توکن‌های WBTC باید به ازای انتشار هر توکن یک بیت کوین را نگه‌داری کند.

اگرچه برخی از فعالان صنعت رمزارزها رمزارز پایدار شرکت تتر را نوعی توکن بسته‌بندی شده در نظر می‌گیرند اما در واقعیت توکن یو.اس.دی.تی(USDT) توکن رَپت محسوب نمی‌شود؛ یعنی شرکت تتر در ازای انتشار هر توکن یو.اس.دی.تی به مقدار برابر ذخایر دلاری را نگه‌داری نمی‌کند و در عوض ذخایر شرکت تتر از پول نقد و دیگر معادل‌های دلاری همانند وام تشکیل می‌شود. اما یو.اس.دی.تی به توکن‌های بسته‌بندی شده شباهت زیادی دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا