اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

آیا رشد 1000 برابری و ارزش بازار 200 تریلیون دلاری ممکن است؟

بررسی دیدگاه‌ صاحب نظران صنعت رمزارزی در ارتباط با آینده‌‌ی رمزارزها

نکات برگزیده مطلب
  • هفته‌ی گذشته، اظهارات مدیر عامل شرکت بایننس چانگ پنگ ژاو(Changpeng Zhao) و خالق اتریوم ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) منجر شد بازار نسبت به آینده‌ی رمزارزی دچار شک و تردید شود. در اینجا به بررسی و تحلیل گفته‌های تعدادی از افراد سرشناس دنیای رمزارزی خواهیم پرداخت.

8سپتامبر، بوترین با اشاره به افزایش آگاهی عمومی از رمزارزها و مرحله‌ای که در آن رمزارزها به ماکزیمم قیمت تاریخی خود در اواخر سال 2017 رسیدند، گفت هزار برابر شدن ارزش بازار رمزارزی نسبت به ارزش فعلی 200 میلیارد دلاری، خیال پردازی است.

هزار برابر شدن ارزش بازاری که هم اکنون برابر 200 میلیارد دلار ارزش دارد، به معنای دستیابی بازار رمزارزی به ارزش بازار 200 تریلیون دلار است، یعنی معادل 70 درصد از ثروت جهانی که طلا، ارزهای ذخیره و دیگر دارایی‌های رایج را شامل می‌شود.

فضای بلاکچین به نقطه‌ای می‌رسد که در آن چشم انداز‌های محدودتری وجود دارد. اگر هم اکنون با فردی با تحصیلات متوسط گفتگو کنید، احتمالا نام بلاکچین را حداقل برای یکبار شنیده است. فرصت رشد 1000 برابری دیگری در این فضا وجود نخواهد داشت. Vitalik Buterin

گزارش اشتباه از اظهارات بوترین

ادعای خالق اتریوم در زمینه‌ی رشد رمزارزها بسیار واضح بوده است. در حالی که دستیابی سیستم‌ها و برنامه‌های کاربردی غیر متمرکز(DApps) به رشد هزار برابری امکان پذیر است، انتظار عبور ارزش بازار رمزارزها از مرز 200 تریلیون دلار واقعی نخواهد بود.

با این وجود رسانه‌های غیر رسمی و نشریات به شکل گمراه کننده‌ای اعلام کردند بسیاری از اعضای جامعه‌ی رمزارزی دچار درک اشتباه از نظرات بدبینانه‌ی بوترین در زمینه‌ی نرخ رشد بخش رمزارزی شدند.

با افزایش تعداد افرادی که انگیزه‌ی بوترین در آخرین اظهار نظرش را زیر سوال بردند، او با انتشار توضیحاتی در شبکه‌ی اجتماعی خود، مجددا تاکید کرد که اگر چه تلاش می‌کند تا شاهد دستیابی بازار رمزارزی به ارزش 200 تریلیون دلار باشد، رشد نمایی(رشد بسیار سریع) در استفاده از برنامه‌های کاربردی غیر متمرکز و پروتکل بلاکچین امکان پذیر خواهد بود.

برای روشن شدن موضوع، من هرگز نگفتم هیچ جای رشدی در اکوسیستم رمزنگاری وجود ندارد. من تنها گفتم هیچ جایی برای رشد 1000 برابری قیمت وجود ندارد. رشد 1000 برابری امروزه به معنای بازار 200 تریلیون دلاری برای رمزارزهاست، یعنی 70 درصد از ثروت‌های جهانی در بخش رمزارزها قرار بگیرد. به این دلیل که بخش اعظمی از جامعه در گذشته در زمینه‌ی رمزارزها شنیده‌اند، مرحله‌ی بعدی رشد رمزارزها در عوض جلب توجه و تبلیغات بیشتر، از ایجاد عمق بیشتر در بازار حاصل خواهد شد(یعنی استفاده‌ی واقعی). Vitalik Buterin

دیدگاه بوترین در زمینه‌ی رشد بلند مدت بازار رمزارزها معقول است. قطعا دستیابی به بخش عظیمی از ثروت جهانی برای رمزارزها دشوار خواهد بود. در واقع برای رسیدن به بازار 200 تریلیون دلاری به خروج 30 تریلیون دلار سرمایه از صنعت بانکداری و روی آوردن سرمایه‌گذاران به رمزارزها به عنوان اصلی‌ترین روش ذخیره‌ی دارایی‌ها به‌جای ذخیره‌سازی سنتی دارایی‌ها به شکل طلا و … را نیاز خواهد داشت.

بوترین اشاره کرد بجای انتظار سود غیر واقعی، باید بر روی رشد برنامه‌های کاربردی غیر متمرکز و پروتکل‌ها به منظور شتاب‌دهی به گسترش استفاده از سیستم‌های مبتنی بر بلاکچین و رمزارزی تمرکز کرد.

در حال حاظر اکثر افراد در بازار‌های توسعه یافته‌ی رمزارزی همانند آمریکا و ژاپن و بازار‌های محدود شده‌ای همانند هند و چین از گذشته با پروتکل‌های رمزارزی و بلاکچین آشنایی دارند. وقوع مرحله‌ی بعدی در تکنولوژی بلاکچین ممکن است به جابجایی از پلتفرم‌های متمرکز به معادل و جایگزین‌های غیر متمرکزشان نیاز داشته باشد. این مرحله بدلیل تفاوت کارایی موجود بین سرویس‌های متمرکز و غیر متمرکز می‌تواند دشوار باشد.

CZ معتقد است که رشد 1000 برابری امکان‌پذیر است

چانگ‌پنگ ژائو(Changpeng Zhao) مدیرعامل بزرگترین صرافی رمزارزی جهان یعنی بایننس(Binance)، که در جامعه‌ی رمزارزی با نام CZ شناخته شده‌تر است، با اظهار پیش‌بینی خوشبینانه از روند آینده‌ی بازار، بیان داشت که بازدهی هزار برابری رمزارزها نسبت به ارزش فعلی بازار «قطعا» امکان پذیر است.

آقای CZ اعلام کرد که در مقایسه با بازار مالی سنتی 200 تریلیون دلار می‌تواند به شکل غیر واقعی بزرگ بنظر برسد. اما او اعتقاد دارد همانند مقایسه‌ی صنعت تاکسیرانی با اندازه‌ی بازار اوبر(Uber)، مقایسه‌ی پتانسیل بازار رمزارزی با بازار سنتی مالی صحیح نیست.

«من همچنان با این موضوع مخالفم. من می‌گویم بازار رمزارزی قطعا 1000 برابر یا بیشتر رشد خواهد کرد! تنها ارزش بازار دلاری به آن قابلیت رشد نزدیک 1000 برابری را خواهد داد،(تنها برای یک رمزارز با استفاده‌ی محدود) و بازار مشتقات بسیار بزرگتر خواهد بود.» «همچنین، شما نمی‌تواند از اندازه‌ی بازار سنتی برای اندازه‌گیری پتانسیل صنایع و یا تکنولوژی‌های جدید استفاده نمایید. اگر شما (و یا مردم) از اندازه‌ی بازار تاکسی به منظور تخمین پتانسیل اوبر استفاده نمایید، تخمین شما بسیار کم و غیر واقعی خواهد بود.» Changpeng Zhao

گفته‌ها‌ی CZ بر اساس این ‌که پتانسیل رمزارزها را نمی‌توان بر پایه‌ی مقیاس بازار مالی سنتی اندازه‌گیری نمود کاملا صحیح است. اما در سال‌های گذشته شرکت‌های بزرگ حوزه‌ی رمزارزی همانند Coinbase، Gemini و BitGo بر روی ایجاد راه‌های نگهداری (از رمزارزها) فعالیت کردند تا بتوانند سرمایه گذارانی از موسسات و نهاد‌های مختلف را به این حوزه وارد نمایند، در حالی که سرمایه‌گذاران انتظار آغاز پیشنهاد سرمایه‌های قابل مبادله در بورس(ETFs) و انواع دیگری از محصولات، که به شکل عمومی در حوزه‌ی رمزنگاری قابل معامله است را می‌کشند.

با این وجود و با در نظر گرفتن انتظار اغلب سرمایه‌گذاران حوزه‌ی رمزارزی مبنی بر هجوم سرمایه‌گذاران از بخش بازار مالی سنتی، این سرمایه‌گذاران باید بازار مالی را به منظور اندازه‌گیری پتانسیل بازار رمزارزی بررسی نمایند.

مدیر عامل صرافی ShapeShift، اریک وورهیس(Erik Voorhees) اعلام کرد که سرمایه‌گذاری جهانی در حال یکپارچه شدن با سرمایه‌گذاری رمزارزی است، همانطور که حوزه‌ی رمزارزی به ایجاد ارتباطات بیشتر بین دو بازار ادامه می‌دهد، هر دو بازار در طول زمان با یکدیگر مرتبط‌تر شده و به شکل مثبت یا منفی بر روی هم تاثیر می‌گذارند.

 همانطور که CZ اشاره کرد، لازم است تصدیق نماییم که پول یکی از کاربرد‌های تکنولوژی بلاکچین است و بیت‌کوین این جنبه را بهتر نمایش می‌دهد. شرکت‌های سرمایه‌گذاری پر ریسک و سرمایه‌گذاران برجسته‌ای همانند بن هُرُویتس(Ben Horowitz) تکنولوژی بلاکچین و پروتکل‌های قرارداد‌های هوشمند همانند اتریوم را به عنوان سیستم محاسباتی جدید در نظر می‌گیرند.

بیت‌کوین، اتر و دیگر رمزارزهای بزرگ که به عنوان ذخیره‌ی دارایی‌ها پذیرفته شدند، موارد استفاده‌ی دیگری نیز دارند. عملکرد اتر به صورت گازی است که سوخت پروتکل بلاکچین قرارداد‌های هوشمند اتریوم را تامین می‌کند. با به‌کارگیری sharding و Plasma، اتر می‌تواند در بلند مدت با سرور‌های وب متمرکز و پلتفرم‌های محاسباتی رقابت کند.

توانایی عملکرد تکنولوژی بلاکچین به صورت سیستم محاسباتی، در راس ساختار پولی می‌تواند ارزش بالاتری را برای آن به همراه داشته باشد، بر اساس گفته‌های CZ، با توجه به این مفهوم که تکنولوژی بلاکچین محدود به پول نیست می‌توان ادعا کرد، مقایسه‌ی بین بخش‌های رمزنگاری و مالی تنها یک جنبه از این بازار را در نظر گرفته است.

سرمایه‌گذاران Coinbase انتظار رشد انفجاری در حوزه‌ی رمزارزی دارند

گری تن(Garry Tan)، سرمایه‌گذار برجسته و جز اولین سرمایه‌گذاران Coinbase و Instacart، کسی که در بیش از 100 استارت آپ بیش از 20 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده است، گفت این امکان وجود دارد که بازار رمزارزی به ارزش بازار صدها تریلیون دلاری برسد.

در حالی که تصور بازدهی هزار برابری دشوار است، آقای تن، اعلام کرد که احتمال رشد نمایی در بخش رمزارزی را نمی‌توان رد کرد. او تاکید کرد که بازار رمزارزی روندی را که اغلب سفته‌بازان این صنعت انتظار دارند، طی نخواهد کرد.

منظور من این است که بازدهی 1000 برابری اگرچه امکان‌پذیر است اما بعید نیز به‌نظر می‌رسد. حتی اگر به بازدهی 1000 برابری برسد، شما فرض خواهید کرد که سفته‌بازان از توکن‌ها برای مقاصد خود استفاده می‌کنند، زمانی که آن‌ها به بازدهی‌های بیش از 1000 برابری امید دارند و این دقیقا ذهنیت آن‌ها نخواد بود. آن‌ها عموما فکر می‌کنند که آلت‌کوین‌های بی ارزش آن‌ها به نحوی دارای ارزش 1000 برابری شده و توکن‌ها تنها مالکیت دارایی‌های واقعی را نمایندگی می‌کنند. نکته‌ی عجیبی است اما ارزش یکبار اشاره را دارد. Garry Tan

تن همچنین اعلام کرد که با این حال و پس از نه سال همچنان سرمایه‌گذاران خرد و معامله‌گران شخصی در بازار رمزارزی غالب هستند. ورود مقدار قابل توجهی از سرمایه توسط موسسات و سرمایه‌گذاران نهادی همانند صندوق‌های بازنشستگی، بنیاد‌های خیریه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مستقل به خوبی می‌تواند منجر به افزایش انفجاری ارزش بازار رمزارزی شود.

برای سرمایه‌گذاری موسسات در حوزه‌ی رمزارزی و بیت‌کوین، زیر ساخت خاصی برای تسهیل انتقال وجوه نیاز است. روش‌های حفاظت از دارایی‌ها در بازار رمزارزی تا بیش از دو ماه آینده وجود نخواهد داشت، تا زمانی که اولین روش مطمعن حفاظت از دارایی‌ها توسط Coinbase در ماه جولای ارائه گردد.

بنابراین ورود سرمایه‌گذاران نهادی به بازار رمزارزی می‌تواند ماه‌ها و یا سال‌ها طول بکشد. اما آقای تن از دیدگاه سرمایه‌گذار و میلیادر مایک نووگراتز(Mike Novogratz)، اعلام کرد: زمانی که موسسات راه خود را به سوی حوزه‌ی رمزارزی پیدا کنند، بازار شرایط متفاوتی را در حجم و ارزش شاهد خواهد بود، نووگراتز در گذشته گفته بود:

من فکر می‌کنم، زمانی که مشاهده نمایید موسسات LPs(موسساتی  با شرکای تجاری محدود) همانند صندوق‌های بازنشستگی، بنیاد‌های خیریه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مستقل بر روی رمزارزها سرمایه‌گذاری نمایند، شاهد نقطه‌ای خواهید بود که در آن ورود درصدی از دارایی‌های جهانی به این حوزه آغاز می‌شود. ما در ابتدای شروع این مرحله قرار داریم. نووگراتز در زمینه‌ی ورود انبوه به این حوزه صحبت کرد و من آن را تایید می‌کنم. رمزارز‌ها همچنان توسط سرمایه‌گذاران خرد هدایت می‌شود، اما چه مقدار پول در موسسات قفل شده است؟ Mike Novogratz

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌گردد، حجم بازار رمزارزی در انتهای سال 2017 جهش بزرگی را تجربه کرده است و ارزش رمزارزها به بالاترین قیمت تاریخی خود رسیده است.

اما در چند ماه گذشته، پس از تجربه‌ی سقوط قیمتی در ماه مارچ و آوریل حجم بازار رمزارزی روند ترمیم خود را شروع کرده است. در ماه جولای حجم بیت‌کوین معامله شده به کمترین مقدار خود رسید، اما پس از آن و از ماه آگوست، بجز هفته‌ی اول سپتامبر، حجم معاملات در بازار رمزارزی به طور کلی در حال ترمیم بوده است.

حجم داد و ستد بیت‌کوین در سال 2017-2018
حجم داد و ستد بیت‌کوین در سال 2017-2018

به طور کلی، همانند اینترنت در سال 1994، رمزارزها در فاز اولیه‌ی توسعه قرار دارند. موسسات آماده‌ی ورود به بازار رمزارزی شده و زیر ساخت بازار نیز از اواسط سال 2017 آغاز و به سرعت پیشرفت کرده است. هنوز برای شروع بحث پیرامون رقابت رمزارزها با ارزهای رزرو و بانک‌ها بسیار زود است. تن می‌گوید که 18 ماه آینده بدلیل ترسیم مسیر بلند مدت بازار، می‌تواند برای رمزارزها بسیار با اهمیت فرض شود. او اضافه می‌کند:

بانک‌های مرکزی در سطح دیگری دارند، و من واقعا نمی‌دانم آیا ممکن است روزی تصمیم بگیرند از رمزارزها به عنوان ارز ذخیره استفاده کنند، از دیدگاه من این امر در آینده‌ی بسیار دوری اتفاق خواهد افتاد. ما باید از مرحله‌ی ساخت زیر‌بنا به مرحله‌ی استفاده‌ی کاربردی منتقل شویم، و من فکر می‌کنم همانند اینترنت در سال 1994، 18 ماه آینده بسیار سرنوشت ساز است. Garry Tan

مایک نووگراتز فومو را در بین موسسات احساس می‌کند

نووگراتز در ماه ژوئن اعلام کرد هنگامی که بازار رمزارزی پس از تجربه‌ی افزایش 100 برابری از سطح فعلی به ارزش 20 تریلیون دلار برسد، حباب قیمتی را احساس خواهد کرد.

نووگراتز توضیح داد که در آن زمان، رالی بعدی رمزارزها با ورود موسسات به بازار رمزارزها و از بین رفتن فومو(ترس از دست دادن) در میان دیگر موسسات آغاز خواهد شد.

رمزارزها انقلاب جهانی هستند. حباب اینترنت تنها محدود به آمریکا بود و مردم آمریکایی که در آن شرکت داشتند را پولدار کرد. رمزارز یک پدیده‌ی جهانی است. کودکانی در بنگلادش رمزارز خریداری می‌کنند. این یک پدیده‌ی عظیم در توکیو، کره‌ی جنوبی، چین، هند و روسیه است. در این زمینه ما شاهد بازار جهانی و هیجان جهانی هستیم. زمانی که به ارزش بازار 20 تریلیون دلار برسیم، حباب قیمتی احساس خواهد شد. Mike Novogratz

در ماه گذشته، سه بانک بزرگ سرمایه گذاری در آمریکا یعنی Citigroup، Morgan Stanley و Goldman Sachs طرح‌های خود برای تسهیل تقاضا‌های رو به افزایش سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین از سوی موسسات را منتشر کردند.

گفته می‌شود Morgan Stanley قبلا سیستمی برای پردازش سرمایه‌ای که از سوی بازار سنتی به سمت بازار رمزارزی گسیل می‌شود، راه اندازی کرده و در حال حاظر در انتظار دستورالعمل‌های داخلی برای راه‌اندازی سیستم حفاظت از رمزارزها است.

نووگراتز گفت:

 20 تریلون دلار به یکباره وارد بازار نمی‌شود. آنچه اتفاق می‌افتد این است که یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری ریسک پذیر (که در واقع لیدر این حوزه خواهد بود) خواهد گفت: می‌دانید! ما سرمایه در اختیار داریم، گلد‌من ساکس نیز در این حوزه درگیر شده است و بلومبرگ شاخصی دارد که به کمک آن می‌توانیم عملکرد خود را مشاهده نماییم و سپس برای خرید اقدام می‌کنند. و ناگهان پس از آن نفر دوم اقدام به خرید می‌کند. همان فومویی که در سرمایه‌گذاران خرد دیده می‌شود (توسط سرمایه‌گذاران نهادی نیز نمودار می‌شود.) Mike Novogratz

ایجاد روش‌های نگهداری از رمزارزها توسط موسسات مالی قانونی و تقویت زیر ساخت حوزه‌ی رمزنگاری، احتمال ورود سرمایه‌گذاران نهادی را به حوزه‌ی رمزارزی افزایش داده و احتمالا شانس دستیابی بازار رمزارزی به ارزش صدها تریلیون دلار را بالا می‌برد.

نظر شما در مورد هزار برابر شدن ارزش بازار رمزارزی در آینده چیست؟ آیا فکر می‌کنید می‌توان ارزش بازار رمزارزها را در آینده از روی سرمایه‌ی موجود در بازار سنتی جهانی تخمین زد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Cointelegraph

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا