نرم‌افزار غیرمتمرکز(dApp) چیست؟

برخلاف نرم‌افزار‌های متمرکز که تحت کنترل یک فرد خاص یا شرکت قرار دارند(مانند Whatsapp، فیس‌بوک، یوتیوب و موارد مشابه) و ما امروز با آن‌ها به صورت روزانه سرورکار داریم، یک نرم‌افزار غیرمتمرکز یا dApp بر روی یک شبکه‌ی نقطه به نقطه(P2P) کامپیوتری اجرا می‌شود. این نوع نرم‌افزار‌ها پس از ظهور شبکه‌‌های P2P  بوجود آمده و توانستند طرفداران زیادی نیز پیدا کنند.

نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز بلاک‌چینی معمولا از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کنند تا بتوانند وضعیت تمام بخش‌های شرکت‌کننده در شبکه را رصد و مدیریت کنند. لازم به ذکر است که رابط کاربری نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز هیچ تفاوتی با نرم‌افزار‌های عادی تحت وب و نرم‌افزار‌های موبایلی موجود در تلفن همراه هوشمند شما ندارد.

استدلال حضور نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز بلاکچینی، قرارداد‌های هوشمند هستند.

البته نرم‌افزارهای غیرمتمرکز لزوما نیازی ندارند که بر روی فناوری بلاک‌چین پیاده‌سازی شوند. به عنوان مثال پلت‌فرم‌ها و نرم‌افزار‌های Tor، BitTorrent، Popcorn Time و BitMessage از جمله نرم‌افزار‌های غیرمتمرکزی هستند که بجای استفاده از فناوری بلاک‌چین، بر روی نوع خاصی از شبکه‌های رایانه‌ای P2P راه‌اندازی شده‌اند.

در صنعت رمزارزی هم نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز بسیار شبیه به یک نرم‌افزار تحت وب معمولی نمایش داده می‌شود و صفحه‌ی اصلی این نرم‌افزار‌ها دقیقا از همان فناوری نمایش صفحات معمول استفاده می‌کنند.

یک مثال ساده

اساسا، یک نرم‌افزار غیرمتمرکز به کاربر اجازه می‌دهد تا با استفاده از فناوری بلاک‌چین و قرارداد‌های هوشمند به روشی کاربر پسند استفاده کنند. به عنوان مثال، شما قصد فروش یک منزل را دارید. در حالت معمول شما به یک شخص ثالث(مانند بنگاه‌های معاملات ملکی) نیاز دارید تا فرایند‌های لازم برای انجام این کار را برای شما ساده‌تر کنند. با وجود نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز نیاز به واسط از بین می‌رود، به این صورت که تنها نیاز است که شما یک نرم‌افزار غیرمتمرکز را بر روی تلفن همراه خود دانلود و نصب کرده و تنها با چند کلید اقدام به تعیین قیمت و ارسال چند تصویر کنید. کاربران دیگر نیز می‌توانند در صورت تمایل با کلید بر روی گزینه‌ی «خرید»، معادل ارزش تعیین شده توسط شما، به قرارداد هوشمند رمزارز ارسال کرده و حق مالکیت آن ملک را به راحتی از شما بخرند.

 

نرم‌افزار غیرمتمرکز

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

دکمه بازگشت به بالا