شاردینگ(Sharding) چیست؟

مفهوم شاردینگ

شاردینگ یک روش تقسیم‌بندی پایگاه داده می‌باشد که باعث افزایش مقیاس‌پذیری شبکه‌های بلاک‌چینی می‌شود. توسعه‌دهندگان اتریوم نیز در نظر دارند تا از این روش استفاده کرده و این امکان را فراهم آورند که تعداد تراکنش‌های پردازش شده در ثانیه(Transactions Per Second) شبکه‌ی اتریوم به شکل چشم‌گیری افزایش یابد.

توضیح بیشتر شاردینگ

در حال حاضر، تمام اطلاعات بلاک‌چین اتریوم در همه‌ی گره‌ها ذخیره شده است. این بدان معناست که هر گره مسئول ذخیره‌ی اطلاعات مهم از جمله دارایی حساب کاربران و تاریخچه‌ی معاملات است. گرچه این روش باعث افزایش امنیت بلاک‌چین می‌شود، اما ذخیره‌سازی تمام داده‌ها بر روی تمام گره‌ها منجر به کاهش چشم‌گیر روند پردازش تراکنش‌ها نیز می‌گردد. کاهش سرعت پردازش تراکنش‌ها برای یک شبکه‌ی بلاک‌چینی همچون اتریوم که مسئولیت میلیون‌ها تراکنش را بر عهده دارد، به هیچ وجه ایده‌آل محسوب نمی‌شود.

شاردینگ اساسا به معنای جزءبندی افقی پایگاه داده از طریق تقسیم آن به سطرهای مختلف است. شاردها(Shard) که به هر سطر یا ردیف از داده‌ها گفته می‌شود، در واقع براساس ویژگی‌هایشان مفهوم‌سازی می‌شوند. به عنوان مثال، یک شاید مسئولیت ذخیره‌ی وضعیت و تاریخچه‌ی تراکنش‌های یک آدرس مشخص را بر عهدا دارد. در این حالت بار پردازشی شبکه به قطعات کوچک‌تر تقسیم شده و باعث خواهد شد تا TPS(تعداد تراکنش‌های قابل پردازش در هر ثانیه) شبکه‌ی اتریوم به شدت افزایش یابد.

 علاوه بر این، می‌توان براساس نوع دارایی دیجیتال ذخیره شده در شاردها، اقدام به جداسازی و تقسیم‌بندی شاردها کرد.

در این حالت تراکنش مربوط به آن دارایی دیجیتال ممکن است از طریق ترکیبی از شاردهای مختلف امکان‌پذیر شود. به عنوان نمونه، تراکنش مربوط به اجازه‌ی یک منزل را در نظر بگیرید که در آن چند شارد دخیل هستند. این شاردها بخش‌های مختلف تراکنش فوق را به یکدیگر مرتبط می‌سازند، از نام مشتری گرفته تا کلید‌های دیجیتالی مورد استفاده در قفل هوشمند که هنگام پرداخت هزینه‌ی توافق شده میان طرفین، در اختیار مستاجر قرار خواهد گرفت.

شاردینگ sharding

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا