اخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

رئیس کمیسیون SEC: صرافی‌های رمزارزی باید همانند بازار بورس تحت نظارت قرار بگیرند

گری گنسلر(Gary Gensler) به تازگی اعلام کرده است که نهاد نظارتی تحت مدیریت وی به دنبال افزایش سطح حمایت از سرمایه‌گذاران بوده و در همین راستا باید نظارت بیشتری بر صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز اعمال کند

نکات برگزیده مطلب
  • گری گنسلر(Gary Gensler) رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده(SEC) در جلسته‌ی استماع دادرسی خدمات مالی و دولتی مجلس نمایندگان اعلام کرد که نهاد نظارتی تحت مدیریت وی خواستار افزایش چشم‌گیر سطح نظارت بر عملکرد صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز می‌باشد. به گفته‌ی وی صرافی‌های رمزارزی نیازمند یک چهارچوب مقرراتی حمایت‌‌کننده هستند، همانند آنچه برای بازار بورس و اوراق بهادار نیویورک یا نزدک(Nasdaq) در نظر گرفته شده است. وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به پلت‌فرم‌های وام‌دهی رمزارزی و همچنین بستر اقتصاد غیرمتمرکز(DeFi) اعلام کرد که این بخش‌ها نیز یک چالش مضاعف برای کمیسیون SEC هستند.

حفاظت از سرمایه‌گذاران

گری گنسلر(Gary Gensler) رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده(SEC) می‌خواهد نظارت بیشتری بر صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز صورت بگیرد.

گنسلر در جلسته‌ی استماع دادرسی خدمات مالی و دولتی مجلس نمایندگان اعلام کرد که کمیسیون SEC در تلاش است تا از مصرف‌کنندگان در برابر صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز حمایت کند، حمایت‌های مشابهی که در بازار بورس و اوراق بهادار نیویورک یا نزدک(Nasdaq) هم شاهد حضور آن‌ها هستیم.

گنسلر با اشاره به روش‌هایی که در بازارهای مالی متعارف ممنوع است توضیح داد که «بدون حضور مقامات اجرایی و برخی قوانین محدود کننده، فعالان بازار می‌توانند هرگونه رویکرد دلخواهی از جمله فرانت رانینگ(front running) را در پیش بگیرند».

در صنعت رمزارزهای فرانت رانینگ شامل کسب دانش و اطلاعات در رابطه با تراکنش‌های در انتظار تایید(Pending) است، اطلاعاتی که به راحتی بر روی بلاک‌چین‌های عمومی در دسترس عموم قرار داشته و مبادله‌گران می‌توانند برهمین اساس با ثبت کارمزد بیشتر برای تراکنش خود صف انتظار را دور بزنند.

کمیسیون SEC صنعت اقتصاد غیرمتمرکز را یک چالش می‌داند

آقای گنسلر در بخشی از صحبت‌های خود اظهار داشت که فضای رمزارزی به سرعت در حال گسترش است.

به گفته‌ی وی «همه‌ی ما در رابطه با رمزارز بیت کوین چیزهایی شنیده‌ایم، اما در این بازار بالغ بر ۸۰ پروژه‌ی دیگر نیز وجود دارد که هر کدام حداقل ۱ میلیارد دلار سرمایه‌ی در حال گردش را به خود اختصاص داده‌اند، درحالیکه بیش از ۱۷۰۰ پروژه با سرمایه‌ی در حال گردش بیش از ۱ میلیون دلار هم فعالیت دارند». به گفته‌ی گنسلر تجزیه و تحلیل داده‌های جدید به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده کمک می‌کند تا این بازار رو به رشد را بهتر نظارت کند، هرچند که این رویکرد باعث فشار مضاعف بر منابع موجود خواهد شد.

گری گنسلر در بخشی از سخنرانی خود بازار رمزارز را به عنوان «یک طبقه‌ی دارایی بسیار ناپایدار و سوداگرانه» توصیف کرد و افزایش سطح نظارت بر سیستم‌های تجاری مرتبط با این حوزه را بسیار مهم دانست.

وی اظهار داشت که گزارشات جدید حاکی از آن است که متوسط حجم مبادله‌ی بازار رمزارز روزانه چیزی بین ۱۳۰ میلیارد تا ۳۳۰ میلیارد دلار است، اما این ارقام غیرقابل استناد هستند زیرا بازار رمزارز حسابرسی نشده است و بخشی از این رقم ممکن است براساس مبادلات رمزارزی در صرافی‌های ثبت نشده محاسبه شده باشد.

چالش‌های زیادی وجود دارد

علاوه بر چالش‌های موجود که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده اکنون با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند، آقای گنسلر به پلت‌فرم‌های وام‌دهی رمزارزی و همچنین بستر اقتصاد غیرمتمرکز(DeFi) اشاره کرد؛ نقاطی که به گفته‌ی او «باعث افزایش چالش‌های پیش روی سرمایه‌گذاران و همچنین کارکنان SEC در زمینه‌ی محافظت از سرمایه‌گذاران میشوند».

شایان ذکر است که انتخاب گری گنسلر به عنوان رئیس جدید کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده با استقبال زیادی از طرفداران صنعت رمزارز مواجه شد، زیرا گنسلر پیش از این در دانشگاه علوم فناوری ماساچوست(MIT) به تدریس چندین دوره‌ی مرتبط با فناوری بلاک‌چین پرداخته و در این زمینه‌ی آگاهی کامل دارد. گنسلر پیش از این نیز دارایی‌های رمزارزی و فناوری بلاک‌چین را به عنوان «نوعی کاتالیزور برای ایجاد تغییرات» توصیف کرده بود.

از زمانی که وی به عنوان رئیس جدید کمیسیون SEC فعالیت خود را آغاز کرده است، این نهاد نظارتی در رابطه با صنعت رمزارز موضع‌گیری دقیق‌تری داشته باشد. به عنوان مثال آقای گنسلر در کنفرانس سازمان تنظیم مقرران صنعت مالی(FINRA 2021) توضیح داد که این نهاد نظارتی «باید آماده‌ی مقابله با مواردی همچون صنعت رمزارزها باشد، بخش‌هایی که مشکلات فراوانی همراه خود دارند».

نظر شما در رابطه با صحبت‌های رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده چیست؟ آیا به زودی شاهد افزایش سطح نظارت بر صرافی‌های رمزارزی و فشار بیشتر بر روی پلت‌فرم‌های فعال در خاک ایالات متحده خواهیم بود؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا