اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

دامنه‌های غیرمتمرکز توسط مرورگر اپرا پشتیبانی خواهد شد

شرکت سازنده‌ی اپرا(Opera) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که هم‌اکنون کاربران این مرورگر اینترنتی در سیستم‌های عامل آی.او.اس(iOS)، اندروید(Android)، ویندوز(Windows)، مکینتاش(Mac) یا لینوکس(Linux) به وب‌سایت‌های .Crypto دسترسی دارند

نکات برگزیده مطلب
  • بدون شک اپرا(Opera) یکی از معدود مرورگرهای اینترنتی سازگار با فناوری بلاکچین و رمزارزها محسوب می‌شود. اوپرا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در نتجه‌ی پشتیبانی اپرا از وب‌سایت‌های غیرمتمرکز «دامنه‌های غیر قابل توقف(Unstoppable Domains)» کاربران این مرورگر به‌طور یکپارچه و به سادگی به این وب‌سایت‌ها دسترسی دارند.

پشتیبانی اپرا از دامنه‌های دات کریپتو

توسعه‌دهندگان اپرا(Opera) فعالانه این مرورگر اینترنتی را بر اساس نیاز کاربران فعال در صنعت رمزارزها ارتقاء داده‌‌اند. ویژگی خرید رمزارزها به کمک مرورگر اپرا و کیف‌پول رمزارزی بخشی از ویژگی‌های ارائه شده توسط توسعه‌دهندگان این مرورگر را تشکیل می‌دهند. این مرورگر هم‌اکنون از صفحات اینترنتی غیرمتمرکز «دامنه‌های غیر قابل توقف(Unstoppable Domains)» پشتیبانی می‌کند.

اپرا در روز چهارشنبه اعلام کرد که کاربران این مرورگر اینترنتی در سیستم‌های عامل آی.او.اس(iOS)، اندروید(Android)، ویندوز(Windows)، مکینتاش(Mac) یا لینوکس(Linux) از مزیت یکپارچه‌سازی دامنه‌های غیر قابل توقف(نام دامنه‌های دارای پسوند دات کریپتو) بهره‌مند خواهند شد.

در نتیجه، بیش از 320 میلیون کاربر فعال ماهیانه‌ی مرورگر اپرا قادر خواهد بود به صفحات غیرمتمرکز دسترسی یابند. نام دامنه‌های دات کریپتو به‌صورت توکن‌های غیر قابل معاوضه یا توکن‌های ان.اف.تی(NFT) در شبکه‌ی بلاکچینی اتریوم منتشر شده و مالکان این توکن‌ها دسترسی و کنترل کاملی بر صفحات خودشان خواهند داشت.

دامنه‌های دات کریپتو معمولاً با قیمت کمتر از 40 دلار به فروش می‌رسند اما جذابیت آدرس‌های رُند همانند وین دات کریپتو(win.crypto) و گمبلینگ دات کریپتو(gambling.crypto) و هتلز دات کریپتو(hotels.crypto) موجب شده است تا این آدرس‌ها در ماه مارس با قیمت 100 هزار دلار به فروش برسند.

مزایای پشتیبانی از دامنه‌های غیرمتمرکز در مرورگر اپرا

پشتیبانی مرورگر اپرا از دامنه‌های غیر قابل توقف موجب شده است تا این نام‌های دامنه‌ نیز به‌سادگی وب‌سایت‌های متمرکز با پسوند دات کام(.Com)، دات آی.آر(.Ir) و غیره در دسترس کاربران مرورگر اپرا قرار بگیرند. همچنین کاربران می‌توانند برای پرداخت از نام دامنه‌ی دات کریپتو بجای آدرس‌های کیف‌پول طولانی و نامفهوم استفاده کنند.

بعلاوه، پشتیبانی اپرا از فناوری آی.پی.اف.اس(IPFS) موجب شده است تا این وب‌سایت‌ها به‌جای سرورهای ابری از طریق شبکه‌های غیرمتمرکز کامپیوتری در دسترس کاربران قرار بگیرند. آی.پی.اف.اس پروتکل فرد به فرد(P2P) برای ذخیره‌سازی و به اشتراک‌گذاری داده‌ها است.

اگرچه دامنه‌های غیر قابل توقف روشی برای مقابله با سانسور در فضای مجازی ارائه شده است اما اپرا اعلام کرده است که ممکن است کاربران برخی کشورها برای دسترسی به سایت‌های دات کریپتو نیز با مشکل مواجه شوند. بر اساس گزارش کوینیت، اپرا در سال 2020 میلادی برای پشتیبانی از دامنه‌های دات کریپتو همکاری با شرکت «دامنه‌های غیر قابل توقف» را آغاز کرده است.

نظر شما نسبت به پشتیبانی اپرا از دامنه‌های غیر قابل توقف چیست؟ آیا وب‌سایت‌های غیر متمرکز بزودی به‌طور گسترده مورد استفاده قرار خواهند گرفت؟ آیا مرورگرهای دیگر نیز برای پشتیبانی از دامنه‌های غیرمتمرکز از اپرا پیروی خواهند کرد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا