اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

اپرا اولین مرورگر شناخته شده‌ای خواهد بود که از وب‌سایت‌های غیرمتمرکز پشتیبانی می‌کند

در پی همکاری شرکت «دامنه‌های غیر قابل توقف» و مرورگر اپرا امکان دسترسی کاربران به دامنه‌های کریپتو(crypto.) در این مرورگر فراهم می‌گردد

نکات برگزیده مطلب
  • در نتیجه‌ی همکاری مرورگر اوپرا(Opera) با شرکت دامنه‌های غیر قابل توقف(Unstoppable Domains) کاربران این مرورگر به شبکه‌ی وب غیرمتمرکز دسترسی خواهند داشت. وب‌سایت‌های غیرمتمرکز در برابر سانسور و حملات دی‌داس(DDoS) مقاوم هستند و بر اساس ادعای شرکت دامنه‌های غیر قابل توقف با سرعت بالاتری در دسترس کاربران قرار می‌گیرند.

پشتیبانی مرورگر اپرا از وب‌سایت‌های غیرمتمرکز

در پی همکاری مرورگر اپرا با شرکت دامنه‌های غیر قابل توقف، افزونه‌ی دسترسی به دامنه‌های .crypto با مروگر اپرا ترکیب می‌گردد. این افزونه کاربران را قادر خواهد ساخت تا به وب‌سایت‌های غیرمتمرکز دسترسی یابند و یا با استفاده از رمزارزها در این حوزه پرداخت کنند. شرکت دامنه‌های غیر قابل توقف توسط تیم درپر(Tim Draper) پشتیبانی می‌گردد.

اوپرا

اطلاعیه‌ی منتشر شده، اعلام می‌کند که دامنه‌های بلاکچینی به‌جای ثبت نزد شرکت‌ها، توسط مالکانشان نگهداری می‌شوند و وب‌سایت‌های غیرمتمرکز به جای سرویس‌دهندگان ابری، در شبکه‌های فرد به فرد ذخیره می‌شوند. این ویژگی کاربران را قادر می‌سازد بدون نیاز به واسطه تراکنش‌هایشان را به سادگی اجرا کنند و همچنین از سانسور محتوا نیز جلوگیری می‌کند.

ویژگی‌های وب‌سایت‌های غیرمتمرکز

شرکت دامنه‌های غیر قابل توقف ادعا می‌کند که این نو‌آوری بر سرعت ارتباط اینترنتی تاثیر می‌گذارد، بعلاوه شبکه‌ی توزیع شده از پایداری بیشتری برخوردار است. در نتیجه زمان دسترسی به وب‌سایت‌ها افزایش می‌یابد و همچنین در مقابل حملات دی‌داس(DDoS) مقاوم خواهند شد.

شرکت دامنه‌های غیر قابل توقف اعلام کرده است، اگرچه دامنه‌های غیرمتمرکز برای مقابله با سانسور انتشار اطلاعات به کاربران کمک می‌کند، امکاناتی را در اختیار بازدید‌کنندگانی که با سانسور، نظارت و ردیابی مواجه هستند قرار می‌دهد:

همانند نسخه‌های کنونی وب چنانچه کاربران با مشکلات اشاره شده مواجه گردند، به Vpn یا ابزار‌های مشابهی نیاز خواهند داشت. وب‌سایت‌های غیرمتمرکز امکان انتشار داده‌ها را برای کاربران فراهم می‌کند و در حقیقت بر روی انتشار اطلاعات تمرکز بیشتری دارد. هم‌اکنون درصورتی که امکان گفتگوی آزاد برای کاربران فراهم نباشد، قادر به استفاده از ابزار‌های سنتی نخواهند بود. اما با استفاده از وب‌سایت‌های غیرمتمرکز این امکان برای آن‌های ایجاد می‌شود. بنابراین وب‌سایت‌های غیرمتمرکز بر تسهیل ساختن انتشار اطلاعات تمرکز دارد. Unstoppable Domains

اگرچه نام دامنه‌ی غیرمتمرکز بخشی از سیستم کنونی وب محسوب نمی‌گردد، اپرا نخستین مرورگری است که از نام دامنه‌ی غیرمتمرکز پشتیبانی می‌کند. مرورگر اپرا در سال 2018 به کیف‌پول رمزارزی مجهز شد و در گذشته‌ی میلادی امکان انجام پرداخت مستقیم بیت کوین و خرید اتریوم از طریق مرورگر را برای کاربران فراهم کرد.

در همین زمان شرکت دامنه‌های غیر قابل توقف نیز برای دسترسی ساده‌تر کاربران به شبکه‌ی وب غیرمتمرکز، مرورگری را منتشر کرده است. وب‌سایت‌های دامنه‌های غیر قابل توقف در کیف‌پول کاربران ذخیره می‌شوند، در حالی که محتویات وب‌سایت‌ها در شبکه‌های ذخیره‌سازی غیرمتمرکز همانند اینر پلنتری فایل سیستم(InterPlanetary File System) ذخیره می‌شوند.

آیا استقبال مرورگر اپرا از تکنولوژی بلاکچین موجب افزایش محبوبیت این مرورگر خواهد شد؟ آیا فن‌آوری وب غیرمتمرکز در آینده توسط مرورگرهای بیشتری پشتیبانی خواهد شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا