اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

نهنگ چیست؟

نهنگ‌ها و چگونگی تاثیر آنها بر ارز‌های رمزینه

دنیای ارزهای رمزنگاری شده از ابتدای سال 2009 تا کنون همیشه مورد انتقاد قرار گرفته است. از آن زمان و تا چندی پیش تنها تعداد کمی از مردم بیت‌کوین (و چند ارز ثانویه دیگر) را پذیرفتند و به مبادله با آن‌ها پرداختند و اکنون به آنها اصطلاحاَ “نهنگ‌های” بازار گفته می‌شود زیرا ذخیره‌های عظیمی از ارزهای مجازی را در اختیار دارند. علاوه بر این، اصطلاح “نهنگ” به یک فرد یا گروهی از افراد اشاره می‌کند که می‌توانند با استفاده از ثروت عظیمی از ارزهای مجازی که در اختیار دارند، بازار را دستکاری کنند. نهنگ‌ها بازیکنان بزرگ این دنیای مجازی هستند، به شکلی که اکوسیستم ارزهای مجازی استعاره‌ای از اقیانوس برای آن‌هاست. روند بازار اخیرا اینگونه شده است که مبادله‌گران کوچک (همانند ماهی‌های کوچک) برای کسب سود سریع، به دنبال موج‌هایی هستند که بازیکنان غول پیکر برای سود‌آوری خودشان ساخته‌اند. این مبادله‌گران کوچک تمایل دارند ارزهای ثانویه کوچکتر را به جای ارزهای مجازی رو به پیشرفت مثل بیت‌کوین هدف قرار دهند. خالق بیت‌گوین، یعنی Satoshi Nakamoto می‌تواند بزرگترین نهنگ در فضای ارزهای مجازی باشد که به ظاهر دارای بیش از یک میلیون بیت‌کوین است.

 

تشخیص یک نهنگ

برای مبادله‌گران کوچک بسیار مهم است که وقتی نهنگی دست به خرید یا فروش می‌زند از آن آگاه باشند. یک قضاوت غلط توسط آن‌ها ممکن است منجر به یک افت شدید قیمت شود. از این رو مهم است که با توجه به روند بازار به دقت به تمام جزئیات نگاه کنید. اخیرا چندین برنامه برای شناسایی این بازیکنان بزرگ ایجاد شده است، اگر چه هیچ کدام از آنها یک روش مطمئن نیستند، توصیه می‌شود این کار را به صورت دستی انجام دهید تا درک بهتری از بازار ارزهای دیجیتال پیدا کنید.

 

نحوه تشخیص زمانی که یک نهنگ خرید می‌کند
برای ماهی کوچک، بسیار مهم است که منتظر نهنگ‌ها در زمان سفارش باشند تا بتوانند سود سنگینی را با خطر محدود ایجاد کنند. در زیر سرنخ‌هایی را برای شما آماده کرده‌ایم تا با کمک آن بتوانید حرکات بازار را تحت نظر داشته باشید و در زمان درست عملی درست را انجام دهید.

نکته1: همیشه در حال بررسی کردن لیست سفارشات برای پیدا کردن یک افزایش غیرعادی در اندازه پیشنهادات باشید
به عنوان مثال، فرض کنید که میانگین پیشنهاد حدوداَ 1000 یا تقریبا به همین اندازه باشد و اندازه درخواست 2000 باشد. با این حال، زمانی که یک مبادله عظیم و تکان دهنده رخ دهد، لیست سفارش ممکن است در مقایسه با قیمت درخواستی، بزرگترین پیشنهاد را مشاهده کند. اگر مقدار پیشنهاد شده خیلی بزرگتر از حد متوسط باشد، می‌تواند نشان دهنده یک نهنگ باشد که در حال جستجو برای خرید و فروش یک ارز مجازی خاص است.

نکته 2: تغییرات ناگهانی در نمودار نوسانات بازار و قیمت‌ها زمانی که بازار راکد باشد
به طور کلی، اگر قیمت یک ارزمجازی در یک محدوده نسبتا ثابت باقی باشد و ناگهان این ارز افزایش غیر عادی در نمودار نوسان و قیمت را تجربه می‌کند، این نشان دهنده وجود یک نهنگ یا بعضی اوقات گروهی از نهنگ‌ها است.

نکته3: به دنبال یک جهش در نمودار حجم خرید در مقابل حجم فروش باشید
معمولا در بازار ارزهای رمزنگاری شده حجم خرید و حجم فروش به صورت مساوی تقسیم می‌شود یا تقریبا به طور مساوی یعنی نسبت 50 به50 دارد. این یعنی اینکه 50 درصد افراد خریداران هستند و بقیه فروشندگان. بنابراین هنگامی که قیمت افزایش می‌یابد، ممکن است میزان خرید 70 درصد و فروش 30 درصد باشد و بالعکس وقتی که قیمت پایین می‌آید. با این حال، اگر یک نهنگ در بازار حضور داشته باشد، طرف خرید ممکن است در یک دوره کوتاه مدت شاهد افزایش 90 درصدی باشد.

چگونه می‌توانیم تشخصی دهیم که یک نهنگ در حال فروش ارزمجازی است؟

 

برای مبادله‌گران کوچک، اگر یک نهنگ قاتل (BearWhale) در بازار حضور داشته باشد، می‌تواند بسیار خطرناک باشد. این نوع نهنگ‌ها معمولا به دلیل افت شدیدی که بخاطر تسویه کردن دارایی‌های عظیم خود و تبدیل به پول نقد در یک نوع ارز به وجود می‌آورند، شناخته شده هستند. در اینجا نیز چند سرنخ از چگونگی شناسایی این چنین نهنگ‌هایی را برای شما ذکر می‌کنیم.

 

نکته1: لغو سریعِ سفارشهایِ خرید عظیم را ردیابی کنید
زمانی که در حال نظارت بر بازار هستید، اگر حجم پیشنهادیه بزرگی به سرعت از بین برود، احتمال آن وجود دارد که یک نهنگ در حال خالی کردن تمام ارزهای مجازی خود باشد. به عنوان مثال، فرض کنید چند سفارش بزرگ در اندازه پیشنهادات وجود دارد و سپس آنها ناپدید می‌شوند. در این مرحله ما باید در انتظار یک عمیات فروش بسیار بزرگ باشیم. همچنین فروشی بزرگ در لیست سفارشات که به عنوان یک sell wall شناخته شده است، این عمل می‌تواند رفتار دیگر بازیکنان این بازار را تغییر دهد و قیمت سکه را به شکل شدیدی کاهش دهد.

نکته 2: در یک دوره کوتاه مدت، افزایش شدید قیمت را بررسی کنید
حضور نهنگ را می‌توان زمانی مشاهده کرد که قیمت یک ارز در مدت زمان بسیار کوتاهی یک افزایش شدید را تجربه کند و پس از مدت کوتاهی این افزایش از بین برود. این افزایش ناگهانی نه به علت حرف‌هایی که در مورد ارز گفته می‌شود و نه حتی به علت یک دلیل واقعی و منطقی ایجاد می‌شود، تنها علت این تغییر ناگهانی وجود یک نهنگ و دستکاری او در این بازار است و هنگامی که افزایش قیمت به سطح مورد نظرشان می‌رسد، آن‌ها شروع یه فروش تمام دارایی‌های خود (ارزهای مجازی که تا کنون جمع کرده‌اند) می‌کنند که باعث تخریب بازار و سوددهی زیاد برای آن‌ها می‌شود.

نکته3: تحرکات قوی در نمودار حجم بازار یک ارز
رشد غیر طبیعی در حجم بازار یک ارز نشان می‌دهد که یک نهنگ در در حال انجام مبادله است. به عنوان مثال، هنگامی که حجم مبادلات یک ارز سه برابر بیشتر از حجم معمول آن باشد این تغییر حجم به دلیل حضور یک نهنگ یا گروهی از نهنگ‌ها می‌باشد. هنگامی که حجم مبادلات در دفعات مبادلاتی در حال افزایش باشد و ما حتی حجم بیشتری از سفارشات فروش را مشاهده می‌کنیم، این نشان می‌دهد تحرکاتی در بازار رخ خواهد داد زیرا نهنگ‌ها در حال خارج کردن سود‌های خود از حساب‌ها و فروش ارزهای مجازی هستند.

 

نوسانات بازار: نهنگ‌ها مقصر هستند
نهنگ‌ها همیشه هنگامی که به شکل ناگهانی یا غیر قابل پیش بینی بازار ارزهای مجازی سقوط می‌کند مورد سرزنش قرار می‌گیرند.با این حال بسیاری از علاقه مندان به ارزهای مجازی به این موضوع فکر می‌کنند که چگونه می‌توان به یک نهنگ در این عرصه بدل شد؟ با توجه به چندین انجمن و گفته‌های کارشناسان ارزهای مجازی، حدود 1000 تا 10 هزار بیت کوین برای رسیدن به این هدف لازم است.
با این حال، این اعمال گفته شده همیشه به طریقی که نهنگ‌ها می‌خواهند نتیجه نمی‌دهند. بزرگترین مثال را برای اکتبر 2014 می‌توان ارائه داد که یک نهنگ قاتل حدود 30 هزار بیت‌کوین را تنها به قیمت 300 دلار فروخت. اکثریت متخصصان عرصه ارزهای مجازی فکر می‌کردند که این حرکت بازار بیت‌کوین را خراب می‌کند و باعث سقوط این ارز خواهد شد. با این حال به نظر میرسد که در آن زمان خلاف آن اتفاق افتاد و قیمت بی‌کوین به 375 دلار افزایش پیدا کرد و در نهایت همانگونه که خریدارانی مایل به مبادله بودند، بهبود یافت. این پرونده برای همیشه در دنیای ارزهای دیجیتال برای آیندگان باقی خواهد ماند.

John McAfee

برخی افراد با نفوذ نیز در این عرصه وجود دارند که با قدرتی که در اختیار دارند می‌توانند بازار را دستکاری کنند اما این افراد به عنوان نهنگ شناخته نمی‌شوند. جان مک کافی (John McAfee) یکی از همین افراد تاثیرگذار است که توانسته بازار تجاری را دچار انحرافاتی بکند. اگرچه این نکته که آیا او در برخی ارزهای دستکاری شده سرمایه گذاری کرده یا خیر هنوز مشخص نیست، اما خود او این موضوع را همیشه انکار کرده است. McAfee موفق شده است قیمت ارز‌های کوچک را بدون اینکه هیچ سرمایه گذاری در آن‌ها انجام دهد، افزایش دهد (ظاهرا). گرچه او تنها به دلیل داشتن طرفداران بی‌شمارش توانایی این چرخش بازار را داشت، اما در این عرصه وی به عنوان یک نهنگ شناخته نمی‌شود.

 

 

در بازار ارزهای مجازی نهنگ‌های زیادی وجود دارد و این موضوع شامل صرافی‌های OTC نیز می‌شود. بسیاری از بازیکنان بزرگ و سرمایه داران در این عرصه بیت‌کوین را از OTC یا “استخرهای تاریک” (Dark Pools) به دور از چشم دیگران خریداری می‌کنند تا از افزایش چشمگیر قیمت‌ها در بازار جلوگیری کنند. بنابراین، بسیاری از کارشناسان معتقدند که این افراد می‌توانند بازار را دستکاری کنند. همانطور که فضای ارزهای مجازی روز به روز بزرگتر می‌شود، حجم بیشتری از دارایی‌ها برای دستکاری و تکان دادن بازار توسط نهنگ‌ها مورد نیاز است در نتیجه تعداد دفعات انجام این چنین اعمالی در طی زمان کاهش پیدا خواهد کرد.

شما می‌توانید سوالات و نظرات خود راجب طرز کار نهنگ‌ها را در بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
BTCManager
دکمه بازگشت به بالا