جان مک‌آفی کیست؟

بیوگرافی جان مک‌آفی

جان مک‌آفی(John McAfee) یکی از جالب‌ترین و همچنین جنجالی‌ترین چهره‌های دنیای تکنولوژی است. وی زندگی پُر نوسانی را تجربه کرده است. در حقیقت، مک‌آفی از جایگاه یک دست‌فروش مجلات به سمت بنیانگذار شرکت سازنده‌ی آنتی‌ویروس و تحلیلگر رمزارزی دست یافته است. اگرچه وی سوابق سوء مصرف مواد مخدر، تعداد بیشماری شکایت و چندین مرتبه بازداشت را نیز در کارنامه‌ دارد.

مک‌آفی در تاریخ ۱۸ سپتامبر ۱۹۴۵ و در انگلیس متولد شد. در زمان کودکی خانواده‌ی وی به شهری در ویرجینیا(یکی از ایالت‌های آمریکا) مهاجرت کرد. هنگامی که مک‌آفی تنها ۱۵ سال سن داشت، پدرش الکلی شده و خودکشی کرد.

فعالیت‌های کاری

مک‌آفی فعالیت شغلی خود را با فروش مجلات به صورت خانه به خانه آغاز کرد. سپس وی در یک شرکت کد گذاری بر روی سیستم‌های پانچ کارت‌(کارت‌هایی که برای وارد کردن اطلاعات به کامپیوتر‌های قدیمی استفاده می‌شده است) با اصول محاسبات آشنا گردید. وی با آموختن این مهارت توانست در شرکت راه‌آهن میسوری شاغل شده و با استفاده از سیستم کامپیوتری جدید برنامه‌ی حرکت قطار‌ها را زمان‌بندی می‌کرد.

مک‌آفی در سال ۱۹۷۰ به منظور کار در شرکت‌های مختلف تکنولوژی محور به سیلیکون ولی(Silicon Valley) نقل مکان کرد. در سال ۱۹۸۶ اولین ویروس بزرگ کامپیوتری(با نام Brain) رایانه‌های شخصی را آلوده کرد، در همان زمان وی تصمیم گرفت یک شرکت ساخت آنتی‌ویروس را راه‌اندازی کند. به سرعت تقاضا برای نرم‌افزار آنتی‌ویروس ساخت این شرکت از سوی شرکت‌های بزرگ سراسر جهان افزایش یافت. اگرچه عموم کاربران در این برهه‌ی زمانی از خطرات بدافزار‌ها آگاه نبودند و به استفاده از آنتی ویروس مک‌آفی علاقه‌ای نشان نمی‌دادند. با این وجود، زمانی که ویروسی با نام Michelangelo در سال ۱۹۹۲ بیش از ۵ میلیون رایانه در سراسر جهان را آلوده کرد، تقاضا برای نرم‌افزار آنتی ویروس، آنتی ویروس ساخت شرکت مک‌آفی را در سراسر جهان گسترده ساخت.

وی در سال ۱۹۹۴ از مدیریت شرکت مک‌آفی کناره‌گیری کرد و به سخنرانی در دانشکده‌های تجارت، ارائه‌ی مشاوره به استارت‌آپ‌‌ها و فعالیت بر روی پروژه‌های کوچک‌تر مشغول شده است.

فروش شرکت سازنده‌ی آنتی ویروس

مک‌آفی پس از ترک شرکت سازنده‌ی آنتی ویروس، تصمیم گرفت تمامی سهام خود را به فروش برساند. تصور می‌شود که ثروت ۱۰۰ میلیون دلاری حاصل از فروش شرکت مک‌آفی، وی را به فرد کاملا ثروتمندی تبدیل کرده است. اما در حقیقت، مک‌آفی پس از تجربه‌ی سقوط اقتصادی سال ۲۰۰۸ که الهام بخش ساخت بیت کوین نیز شده است، تقریبا ۹۶ درصد از ثروت خود را از دست داده است.

مک‌آفی در سال ۲۰۰۰ میلادی معتقد بود که دنیای آنتی‌بیوتیک‌ها به حوزه‌ی موفقیت بعدی وی تبدیل خواهد شد. بنابراین، وی به منظور همکاری با شرکت Quorumex، تمامی دارایی خود را به فروش رساند و به برزیل مهاجرت کرد. مک‌آفی پس از متهم شدن به قتل همسایه‌ی خود در برزیل به گواتمالا(Guatemala) فرار کرد و به جرم ورود غیر مجاز در این کشور توسط پلیس بازداشت شد و به آمریکا برگردانده شد.

مک‌آفی پس از بازگشت به آمریکا بسیار مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت، وی درسپتامبر ۲۰۱۵ تصمیم گرفت که حزب سیاسی جدیدی را با نام حزب سایبری(Cyber Party) راه‌اندازی کند و همچنین تصمیم گرفت که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کند.

فعالیت مک‌آفی در حوزه‌ی رمزارزی

مک‌آفی در سال ۲۰۱۶ به سمت رئیس و مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری MGT منصوب شد. وی زمینه‌ی فعالیت این شرکت را از سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی بازی‌های دیجیتالی به امنیت سایبری تغییر داد. وی همچنین MGT را به سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی استخراج بیت کوین و دیگر رمزارزها سوق داده است.

پس از آشنایی مک‌آفی با بیت کوین، وی به سرعت به یکی از طرفداران این رمزارز تبدیل شد و با پیش‌بینی قیمت ۵۰۰ هزار دلاری برای بیت کوین در سال ۲۰۲۰، یکی از رویایی‌ترین پیش‌بینی‌ها را در این زمینه ارائه کرده است. اگرچه صحت پیش‌بینی وی هنوز در زمان نگارش این مقاله مشخص نیست، بسیاری از فعالان حوزه‌ی رمزارزی پیش‌بینی وی را بسیار اغراق آمیز اما امکان‌پذیر ارزیابی می‌کنند.

بر اساس گزارش کوینیت، جان مک‌آفی با کمپانی تولید کننده‌ی کیف‌پول‌های سخت‌افزار Bitfi برای راه‌اندازی یک کیف‌پول توکن رمزارزی همکاری کرده است. وی همچنین ادعا کرده است که این کیف‌پول، «اولین کیف‌پول غیرقابل هک و منبع باز واقعی» است.

وی همچنین در آوریل ۲۰۱۹ اعلام کرده است که قصد راه‌اندازی یک کارت اعتباری جدید بیت کوین را دارد. مک‌آفی همچنین ادعا کرد که می‌توان از این کارت اعتباری در هر جایی استفاده کرد.

مک‌آفی در روز ۴ام اکتبر ۲۰۱۹، از راه‌اندازی یک صرافی رمزارزی غیرمتمرکز با نام McAfeeDex خبر داد. بر اساس گزارش کوینیت، نسخه‌ی آزمایشی این صرافی غیرمتمرکز بر روی بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده است.

دکمه بازگشت به بالا