اخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

530 میلیون دلار NEM سرقت شده از Coincheck قابل ردیابی است

نکات برگزیده مطلب
  • در هفته‌ی گذشته، 534 میلیون دلار ارز NEM از اکسچنج بزرگ ژاپنی، Coincehck به سرقت رفت. روز 27 ژانویه، تقریبا چند ساعت پس از سرقت، اعلام شد که توسعه‌دهندگان NEM سیستم تشخیص خودکاری برای شناسایی ارزهای سرقت رفته توسط هکرها ساخته‌اند.

اگر این سرقت در نتیجه‌ی مشکل بلاکچین NEM به وقوع می‌پیوست می‌توانستیم انتظار یک هارد فورک را داشته باشیم، اما از آنجا که این اتفاق در پی مشکلات امنیتی اکسچنج Coincheck بوده است، این فرضیه به طور کامل توسط تیم توسعه‌ی NEM رد شد.

بجای این، تیم توسعه‌ی NEM سیستم تشخیص خودکاری برای ردیابی ارزهای به سرقت رفته ساخته‌اند که براساس آن با تگ کردن ارزهای به سرقت رفته، در صورتی که ارزهای به سرقت رفته وارد اکسچنجی شوند به راحتی قابل شناسایی هستند.

به گفته‌ی سخنگوی تیم NEM:

NEM در حالت ساخت سیستم تشخیص خودکار است که ظرف مدت 24 تا 48 آماده خواهد شد. این سیستم خودکار پول‌های سرقت شده را ردیابی و هر اکانتی که پول‌های سرقت رفته را دریافت کند، نشانه‌گذاری می‌کند. تیم NEM به اکسچنج‌ها گفته‌اند که چگونه می‌توانند اکانت نشانه‌دار را تشخیص دهند. با این حساب خبر خوب این است که پول سرقت رفته نمی‌تواند جای دوری برود.

در پی یک مصاحبه، آقای جف مک‌دونالد، نایب رئیس بنیاد NEM توسعه‌ی سیستم تشخیص خودکار را تایید کرد و گفت که این سیستم سبب می‌شود که پول‌های سرقت شده را نتوان خرج و یا تبدیل به ارز دیگری کرد.

از حالا دیگر هکرهای این سرقت، گزینه‌ای پیش روی خود ندارند، چون این سیستم دیگر به هکرها امکان اینکه، موجودی خود را به ارز دیگری مانند بیت‌کوین یا اتریوم تبدیل کنند، نمی‌دهد و در صورت چنین اقدامی، سریعا هشداری برای اکسچنج مورد استفاده ارسال می‌شود.

با توجه به حجم بالای وجوه سرقت شده، به نظر نمی‌رسد که هکر این سرقت از اکسچنج‌های کوچک برای تبدیل وجوه به ارز دیگری استفاده کند.
در این مرحله تنها کاری که هکر می‌تواند انجام دهد، این است که وجوه را نزد خود نگه دارد. چون با توجه به سیستم توسعه داده شده توسط تیم NEM، عملا استفاده از ارزهای سرقت شده نزدیک به غیرممکن است. چون امکان تبدیل ارزها به دلار یا هر ارز رمزگذاری‌شده‌ی دیگری وجود ندارد.

یک لطف بزرگ
جامعه‌ی توسعه دهندگان NEM و بنیاد NEM هیچ اجباری برای ساخت این سیستم که به نفع Coincheck است را نداشته‌اند، خصوصا با توجه به این موضوع که NEMهای به سرقت رفته حتی اگر برگردانده نشوند، باز هم در بلاکچین NEM در حال تبادل خواهند بود. اما با این اقدام داوطلبانه‌ی خود، کمک بزرگی به Coincheck و سرمایه‌گذاران مالباخته کرده‌اند.

 

نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا با وجود چنین سیستم‌هایی، باز هم ممکن است شاهد سرقت‌هایی مشابه در آینده باشیم؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Cointelegraph

محسن پرهیزکار (MaKenZi)

لیسانس نرم‌افزار، علاقه‌ی بسیار به بلاگینگ، تردینگ و ماینینگ - مدیر ارشد موبایلستان 2007-2012 - بلاگر رسمی نوکیا 2011-2012 - بلاگر رسمی ال‌جی 2014-2015 - نویسنده‌ی فوت‌وفن 2014-2015

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا