اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

توقف ارائه‌ی قرارداد‌های آتی بیت‌کوین در بورس شیکاگو

پایان ارائه‌ی قرارداد‌های آتی بیت‌کوین در بورس اوراق بهادار شیکاگو(Cboe) خشنودی بسیاری از فعالان این حوزه را به همراه داشته است

نکات برگزیده مطلب
  • بورس اوراق بهادار شیکاگو(CBOE) به تازگی اعلام نموده که به دلیل کاهش شدید حجم مبادلات، از این پس هیچگونه قرارداد آتی بیت‌کوین جدیدی ارائه نخواهد کرد. از آنجایی که این مبادلات به صورت نقدی و براساس دلار حل و فصل می‌شدند، عدم ارائه‌ی آن‌ها با نقد‌های مثبتی روبرو شده است.

توقف ارائه‌ی قرارداد‌های آتی بیت‌کوین

بورس مبادلات آتی شیکاگو(CFE) که زیرمجموعه‌ی بورس اوراق بهادار شیکاگو(CBOE) محسوب می‌شود، اخیرا اعلام نموده که از این پس قرارداد‌های مربوط به عرضه‌ی محصولات  آتی بیت‌کوین XBT نقدی را ارائه نخواهد کرد.

با این حال، قرارداد‌های فعلی که مهلت آخرین قرارداد در ماه ژوئن ۲۰۱۹ به پایان می‌رسد، برای تجارت در دسترس خواهند بود. این بورس اوراق بهادار در حال حاضر به دنبال ارزیابی این مورد است که آیا می‌توان قرارداد‌های آتی XBT و دیگر محصولات مشتق را در آینده دوباره ارائه کرد یا خیر.

در بیانیه‌ی رسمی CBOE آمده است:

بورس مبادلات آتی شیکاگو از ماه مارس ۲۰۱۹، قراداد‌های آتی(XBT) بیت‌کوین Cboe را ارئه نخواهد کرد. CFE در حال تعیین روند برنامه‌ریزی برای ادامه‌ی ارائه‌ی مشتقات دارایی‌های دیجیتال برای مبادله است. CFE در حالی که گام‌های بعدی خود را برنامه‌ریزی می‌کند، در حال حاضر قصد ندارد قرارداد‌های آتی XBT را برای مبادله‌ی کاربران ارائه کند. در حال حاضر قرارداد‌های آتی XBT فعلی برای مبادله در دسترس هستند. CBOE

البته با توجه به کاهش شدید حجم مبادلات XBT که از دسامبر ۲۰۱۷ آغاز شده است(زمانی که قیمت رمزارز بیت‌کوین به رکورد ۲۰ هزار دلاری خود رسید) انتشار این اعلامیه‌ جای تعجب ندارد.

ماه گذشته گزارشاتی منتشر شد که نشان می‌داد این دو محصول به پایین‌ترین حجم مبادله‌ی خود طی یک سال گذشته رسیده‌اند. قرارداد‌های آتی بیت‌کوین در CME برای دسامبر ۲۰۱۸ نزدیک به ۱/۵ میلیارد دلار حجم مبادله‌ی ماهیانه داشته است، در حالی که این رقم در CBOE حدود ۲۵۰ میلیون دلار بوده است.

در واقع، XBT هرگز در تاریخ بازار رمزارزی از مرز ۲ میلیارد دلار عبور نکرده بود. از سوی دیگر، قرارداد‌های آتی CME نیز که در ماه جولای ۲۰۱۸ به نزدیکی رکورد خیره‌کننده‌ی ۵ میلیارد دلار رسید که به طور پیوسته نشان دهند‌ی آن است که در میان تجار و مبادله‌گران(به ویژه در ماه‌های اخیر) محبوب‌تر شده است.

کاهش چشم‌گیر حجم مبادله‌ی قرارداد‌های آتی بیت‌کوین

بازار قرارداد بهتر را انتخاب می‌کند

به نظر می‌رسد که کاهش و سقوط حجم مبادلات XBT باعث شده است که CBOE تصمیم بگیرد بازار را به CME واگذار کند؛ هرچند که هیچ دلیل یا بیانیه‌ی رسمی ارا‌ئه نشده است.

در عین حال از آنجایی که حل و فصل محصولات XBT‌ به صورت نقدی است، مفسران نیز نسبت به این خبرها واکنش نشان داده‌اند و پیش‌بینی‌ کرده‌اند که تاثیر آن مثبت خواهد بود.

یک کاربر پلت‌فرم توییتر با نام مستعار روبین اچ‌ جاستیس(Robin H. Justice) نوشت:

به عبارت ساده، از لحاظ مالی هزینه‌های پیگیری بیشتر از مزایای آن است. احساسات من در رابطه با این رهایی مثبت است. تمام قرارداد‌های آتی بیت‌کوین باید به صورت فیزیکی حل و فصل شوند تا افراد متقلب در رابطه با آن احساس خطر کرده و هرگونه دستکاری آن را پرهزینه تلقی کنند. Robin H. Justice

یکی دیگر از مفسران اظهار داشت که «بازار قرارداد بهتر را انتخاب می‌کند.»

تریس مایر(Trace Mayer) یک سرمایه‌گذار بیت‌کوین افزود که می‌خواهد قیمت‌ها برای مدت بیشتری پایین بمانند، و اظهار داشت که پایان قراداد‌های آتی بیت‌کوین نقدی می‌تواند باعث شروع روند گرم شدن «زمستان رمزارزی» و به عبارتی پایان رکود بازار باشد.

وی در رابطه با این موضوع نوشت:

من مطمئن هستم که CBOE فکر نمی‌کند که زمستان رمزارزی با قرارداد‌های آتی بیت‌کوین مبتنی بر دلار به پایان برسد. این بازار نیاز دارد به سرمای بیشتری دارد. اخیرا حجم مبادلات بیت‌کوین به رکورد‌های بالای جدیدی رسیده است، در نتیجه این آخرین هدیه‌‌ی بیت‌کوین به سرمایه‌گذاران است. Trace Mayer

کاربر دیگری با نام تونی گالیپی(Tony Gallippi یکی از بنیانگذاران BitPay) نوشت:

زمانی که قرارداد‌های آتی CBOE راه‌اندازی شد، قیمت رمزارز بیت‌کوین با جهش و افزایش مواجه شد. زمانی که عرضه‌ی قرارداد‌های آتی در ماه ژوئن به پایان برسد نیز ما می‌توانیم شاهد شرع روند صعودی بعدی باشیم. Tony Gallippi

آقای گالیپی همچنین معتقد است از آنجایی که روند نزولی بیت‌کوین با XBT همخوانی کامل دارد، این امر می‌تواند راه را برای شروع روند صعودی بعدی هموار کند.

علاوه بر تمام موارد گفته شده، انتظار می‌رود که چندین محصول آتی جدید بیت‌کوین (که برخی از آن‌ها واقعا از رمزارز بیت‌کوین در قرارداد‌های خود استفاده می‌کنند) در سال جاری راه‌اندازی شوند. قرار است شرکت‌هایی مانند Bakkt، بورس Nasdaq، ErisX و CoinFLEX طی ماه‌های آینده پلت‌فرم‌های مبادله‌ی دارایی دیجیتال خود را راه‌اندازی کنند.

مشاهده‌ی چگونگی تاثیر محصولات فیزیکی مبتنی بر بیت‌کوین بر روی قیمت این رمزارز جالب خواهد بود.

نظر شما در رابطه با عدم ارائه‌ی قرارداد‌های آتی توسط CBOE چیست؟ آیا این امر به پایان یافتن زمستان رمزارزی کمک خواهد کرد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.7]

منبع
Bitcoinist

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا