اخبار داخلیاخبار و مقالات

ابوالحسن فیروزآبادی: رمزارزها راهکار حل مشکل نقدینگی و تبادلات ارزی کشور هستند

او همچنین گفت که هرچه سریعتر باید قانون‌گذاری حوزه‌ی رمزارزها توسط مراکز تخصصی مانند سازمان بورس و بانک مرکزی، انجام شود

نکات برگزیده مطلب
  • ابوالحسن فیروزآبادی(دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور) در جدید‌ترین سخنان خود اظهار داشت که باید هرچه سریعتر مقررات‌ و قانون‌گذاری حوزه‌ی رمزارزها توسط نهادها و مراکز تخصصی از جمله بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار، در کشور انجام شود. وی همچنین اعلام نموده که رمزارزها راهکار حل مشکل نقدینگی و تبادلات ارزی کشور هستند.

گفته‌های ابوالحسن فیروزآبادی

ابوالحسن فیروزآبادی(دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور) با حضور در جلسه کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی کشور اعلام کرد که باید هرچه سریعتر مقررات‌ و قانون‌گذاری حوزه‌ی رمزارزها توسط نهادها و مراکز تخصصی از جمله بانک مرکزی ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار، در کشور انجام شود.

Iran

وی با اشاره به سند «الزامات و ضوابط حوزه رمز‌ارزها» توضیح داد:

ابوالحسن فیروزآبادیبا توجه به شرایط فعلی، رمز‌ارزها می‌توانند در بهبود وضعیت اقتصادی کشور موثر باشند و بر همین اساس مرکز ملی فضای مجازی کشور نسبت به تهیه سیاست‌های کلان حوزه‌ي بلاک‌چین و رمز ارز اقدام کرده و از دستگاه های مربوطه خواسته شده تا نظرات خود را اعلام کنند. ابوالحسن فیروزآبادی

براساس این گزارش، پیش از این نیز سند الزامات و ضوابط حوزه‌ی رمز‌ارزها توسط بانک مرکزی کشور جهت نظرخواهی در سایت بانک منتشر شده است. در این سند، رمزارزها به سه بخش «رمزارز ملی»، «رمزارز منطقه‌ای»، «رمزارزهای جهان روا» تقسیم شده‌اند که در بخش رمزارز ملی و رمزارز منطقه‌ای مجوز دهنده و منتشر کننده رمزارز بانک مرکزی است. رمزارزهای جهان روا  به رمزارزهایی مانند بیت‌کوین(با نماد BTC) و اتریوم(با نماد ETH) گفته می‌شود که در صرافی‌های مجاز قابل تبادل بوده و نمی‌توانند به عنوان ابزار پرداخت در کشور مورد استفاده قرار گیرند.

همچنین در این سند «توکن‌ها» در پنج دسته‌ی «توکن با پشتوانه‌ی ریال»، «توکن با پشتوانه‌ی طلا و سایر فلزات گران‌بها»، «توکن با پشتوانه‌ی ارز»، «توکن با پشتوانه سایر دارایی‌های مشهود و غیر مشهود» و «توکن بدون پشتوانه» تقسیم‌بندی شده‌اند. لازم به ذکر است که در این سند در رابطه با «توکن با پشتوانه سایر دارایی‌های مشهود و غیرمشهود» و «توکن بدون پشتوانه» تاکید شده تا مقررات مرتبط با آنها توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تهیه و ابلاغ شود. البته باید در نظر داشت که این توکن‌ها (به جز توکن با پشتوانه ریال) نمی‌توانند به عنوان ابزار پرداخت مورد استفاده قرار گیرند.

ارائه پیشنهادات درباره پیش نویس سند رمز‌ارز به معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی

لازم به ذکر است که در این جلسه پس از ارائه‌ی سیاست‌های بانک مرکزی کشور در رابطه با رمز‌ارزها و تشریح این سند توسط معاونت فناوی‌های نوین بانک مرکزی، در راستای بهبود و تقویت این سند پیشنهاداتی درباره «چگونگی فراهم شدن امکان نظارت بر رمزارزهای جهان روا»، «لزوم صدور دستورالعمل چگونگی اخذ مجوز صرافی‌ها» و «الزام کردن صرافی‌ها به داشتن کیف‌پول اختصاصی برای جلوگیری از تحریم‌های احتمالی»، «لزوم تقویت یکپارچگی در اسناد ارائه شده» و «مشکلات احتمالی توکن‌های عرضه شده توسط ‌ICO ها بدلیل ممنوع بودن امکان پرداخت با این توکن‌ها» ارایه شد.

نظر شما در رابطه با گفته‌های ابوالحسن فیروزآبادی چیست؟ رمزارزها چه راهکار‌هایی برای حل مشکل نقدینگی و تبادلات ارزی ایران ارائه می‌کنند؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا