اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

کارت‌های گرافیکی انویدیا توان رقابت با اسیک بیت‌مین را ندارند

مشخصات ارائه شده از دستگاه انت ماینر اِی۹(Antminer E9) نشان می‌دهد که قدرت محاسباتی(هش‌ریت) آن با ۳۲ کارت گرافیکی آر.تی.ایکس ۳۰۸۰ برابری می‌کند

نکات برگزیده مطلب
  • با وجود اصلاح بازار رمزارزها همچنان تقاضای قدرتمندی از سوی ماینرها در بازار تجهیزات استخراج رمزارز وجود دارد. تغییرات آتی شبکه‌ی اتریوم نیز مانع اشتیاق ماینرها به حضور در صنعت استخراج رمزارز نشده است. شرکت بیت‌مین نیز تلاش می‌کند از وجود تقاضای گسترده به خوبی استفاده کند و در همین راستا از انت ماینر اِی۹(Bitmain Antminer E9) رونمایی کرده است. شرکت بیت‌مین اخیراً مشخصات جدید‌ترین محصول خود برای استخراج اتریوم را ارائه کرده است.

هش‌ریت انت ماینر اِی9(E9) مشخص شد

افزایش قیمت رمزارزها در طول چند ماه گذشته گسترش فعالیت ماینرها در صنعت استخراج رمزارز را موجب شده است. در این مقطع زمانی کفه‌ی عرضه و تقاضا در بازار تجهیزات استخراج رمزارز به طرف تقاضا برای این تجهیزات سنگین شده است. شرکت انویدیا در مواجهه با درخواست گسترده برای کارت‌های گرافیکی خود سیستم محدود کننده‌ی توان محاسباتی کارت‌های گرافیکی در زمان استخراج رمزارز را معرفی کرده و تلاش می‌کند ماینرها را به سوی خرید کارت‌های گرافیکی ماینینگ خود(کارت‌های گرافیکی سی.ام.پی(CMP)) سوق دهد. با این وجود بررسی کوینیت نشان می‌دهد که کارت گرافیکی سی.ام.پی در مقایسه با گزینه‌های موجود جذابیتی برای ماینرها ندارد.

شرکت بیت‌مین نیز در رقابت با سایر شرکت‌های سازنده‌ی تجهیزات استخراج رمزارز از عرضه‌ی انت‌ماینر اِی9(Antminer E9) برای استخراج اتریوم خبر داده است. این شرکت اخیراً مشخصات این دستگاه را در یک فایل ویدئویی منتشر کرده است. بیت‌مین هش‌ریت این دستگاه در الگوریتم اتهش(Ethash) را 3 گیگاهش بر ثانیه(GH/s) گزارش کرده که در مقایسه با تجهیزات کنونی استخراج اتریوم چشمگیر بنظر می‌رسد.

با این وجود و بر اساس حجم گسترده‌ی تقاضا برای کارت‌های گرافیکی بنظر نمی‌رسد که عرضه‌ی اسیک‌های قدرتمند استخراج اتریوم به رفع مشکل کمبود کارت‌های گرافیکی کمک کند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، انت‌ماینر اِی9 با قدرت هش‌ریت 3 گیگاهش بر ثانیه بر روی الگوریتم اتهش عرضه خواهد شد؛ یعنی قدرت پردازشی این محصول با 25 کارت گرافیکی آر.تی.ایکس 3090(120 مگاهش بر ثانیه) و یا 32 کارت گرافیکی آر.تی.ایکس 3080(94 مگاهش بر ثانیه) معادل است. این محصول همچنین با 115 کارت گرافیکی سی.ام.پی 30 اچ.ایکس(CMP 30HX) با قدرت 26 مگاهش بر ثانیه برابری می‌کند.

ارزیابی بازدهی انت‌ماینر اِی9

توان مصرفی انت‌ماینر اِی9 نیز در مشخصات ارائه شده 2,555 وات و بازدهی آن 0.85 ژول بر مگاهش(J/M) اعلام شده است. در همین زمان ماشین حساب استخراج رمزارز درآمد روزانه‌ی قدرت محاسباتی 3 گیگاهش بر ثانیه را 0.097 اتر معادل 223 دلار نشان می‌دهد.

اگرچه قیمت این دستگاه هنوز اعلام نشده است اما شایعات نشان می‌دهند که انت‌ماینر اِی9 با قیمت بیش از 20 هزار دلار عرضه خواهد شد. اگر این محصول در محدوده‌ی 20-30 هزار دلار عرضه گردد، زمان بازگشت سرمایه‌ی اولیه با فرض ثابت ماندن قیمت اتر، هش‌ریت شبکه و پاداش استخراج اتریوم 85 تا 127 روز محاسبه می‌شود.

باید توجه داشته باشیم که شبکه‌ی اتریوم در طول روزهای آتی با تغییرات گسترده‌ای همانند اجرای بروزرسانی لندن و تغییر الگوریتم شبکه‌ی اتریوم مواجه خواهد بود. همچنین برخلاف کارت‌های گرافیکی امکان استفاده از اسیک‌ها در کاربردهای دیگری همانند صنعت گیمینگ وجود ندارد و در نتیجه ماینرهایی که از دستگاه‌های اسیک برای استخراج رمزارز استفاده می‌کنند، ریسک بالاتری را نیز پذیرا خواهند بود.

آیا ماینرهایی که انت ماینر اِی9 را خریداری می‌کنند قادر به تجربه‌ی بازگشت سرمایه‌ی اولیه خواهند بود؟ آیا محصول جدید بیت‌مین موجب بهبود در شرایط بازار خرید و فروش کارت‌های گرافیکی خواهد شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا