اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

ادعاهای دروغین کریگ رایت، بالاخره کار دستش داد

اتحادیه‌ی حق ثبت اختراع حوزه‌ی رمزارز(COPA) که تحت نظر شرکت خدمات پرداخت اسکوئر تشکیل شده است، اکنون به دنبال تشکیل پرونده علیه کریگ رایت مدعی دروغین نام ساتوشی ناکاموتو می‌باشد

نکات برگزیده مطلب
  • طی سالیان گذشته آقای کریگ رایت(Craig Wright) دانشمند علوم رایانه‌ای و چهره‌ی شناخته شده‌ی پروژه‌ی بیت‌کوینSV، طی سالیان گذشته مدعی شده که او ساتوشی ناکاموتوی واقعی همان مخترع بیت کوین و نویسنده‌ی نقشه‌ی اولیه‌ی این رمزارز است. گرچه وی در این مدت زمان نتوانسته در رابطه با ادعاهای خود مدرک مستحکمی ارائه کند، اما برخی به این باور رسیده‌اند که او واقعاً ساتوشی ناکاموتو است. وی چندی قبل با ادعای جدید حق مالکیت نقشه‌ی اولیه‌ی بیت کوین به پلت‌فرم‌های رمزارز مختلف دو هفته فرصت داد تا نقشه‌ی اولیه بیت کوین را از سایت‌های خود حذف کنند، با این حال اتحادیه‌ی حق ثبت اختراع حوزه‌ی رمزارز(COPA) در مقابله این ادعا برخواسته و یک پرونده‌ی قضائی تشکیل داده است.

کریگ رایت مجازات می‌شود؟

کریگ رایت(Craig Wright) به زودی قرار است متوجه شود که ادعاهای بی‌اساس بدون پاسخ نخواهد ماند. اتحادیه‌ی حق ثبت اختراع حوزه‌ی رمزارز(COPA) که توسط آقای جک دورسی(Jack Dorsey) مدیرعامل توییتر و شرکت خدمات پرداخت اسکوئر(Square) راه‌اندازی شده است، اخیراً یک پرونده‌ی قضائی علیه کریگ رایت دانشمند ارشد nChain تشکیل داده است. این پرونده در راستای تلاش‌های آقای رایت برای کسب حق امتیاز نقشه‌ی اولیه(WhitePaper) بیت کوین تشکیل شده است.

این دادخواست که به دیوان عالی دادگستری انگلستان ارائه شده است، ادعا می‌کند که آقای کریگ رایت هیچ نقشی در نویسندگی و تنظیم نقشه‌ی راه اولیه‌ی بیت کوین نداشته است.

در این پرونده درخواست شده تا دیوان عالی انگلستان اجازه‌ی تالیف، تغییر یا کسب حق مالکیت نقشه‌ی اولیه بیت کوین را در اختیار نداشته باشد. البته این پرونده شامل تمام کسانی است که از سال ۲۰۰۸ تا به امروز با انتشار نقشه‌ی راه اولیه‌ی بیت کوین ادعای مالکیت آن را داشته‌اند.

کریگ رایت ساتوشی ناکاموتو

من ساتوشی هستم!

آقای کریگ رایت دانشمند علوم رایانه‌ای که باعث شد شبکه‌ی بیت کوین‌کش به دو فورک جداگانه تبدیل شود، طی چند سال گذشته مدعی شده که مخترع رمزارز بیت کوین یا همان ساتوشی ناکاموتوی واقعی است.

در ماه ژانویه‌ی سال جاری، وکلای آقای رایت ادعا کردند که وی به عنوان چهره‌ی شناخته شده‌ی پروژه‌ی بیت‌کوینSV(با نماد BSV) تصمیم گرفته است که حق مالکیت نقشه‌ی اولیه بیت کوین را به صورت قانونی بدست آورد. در ادامه به مقامات شرکت اسکوئر هشدار داده شد که اگر طی دو هفته‌ی آینده به درخواست وی پاسخ داده نشده و نقشه‌ی اولیه‌ی بیت کوین از وب‌سایت این شرکت حذف نگردد، وی از آن‌ها شکایت خواهد کرد. وی نامه‌های مشابهی به پلت‌فرم‌های بیت‌کوین دات اورگ(Bitcoin.org) و بیت‌کوین کور(Bitcoincore.org) نیز ارسال و آن‌ها را تهدید به تشکیل پرونده کرد.

گرچه پلت‌فرم بیت‌کوین کور به درخواست وی پاسخ داد، اما استراتژی حقوقی آقای رایت برای وی چیزی جز نتیجه‌ی عکس به همراه نداشت. تنها یک هفته پس از انتشار نامه‌های حقوقی اقای رایت و تهدیدهای او، سایر گروه‌ها از جمله وب‌سایت‌های دولتی استونی و کلمبیا نیز اقدام به انتشار نقشه‌ی اولیه‌ی بیت کوین کردند.

رویکرد COPA

اتحادیه‌ی حق ثبت اختراع حوزه‌ی رمزارز نسبت به ادعاهای آقای رایت بی‌اعتنایی کرد. در تاریخ ۵ام فوریه‌ که پایان مهلت دو هفته‌ای آقای رایت برای حذف وایت‌پیپر بیت کوین از سایت‌ها بود، اتحادیه‌ی COPA درخواست اطلاعات بیشتر در رابطه ادعاهای وی جهت کسب حق ثبت اختراع نقشه را مطرح کرد. در این درخواست از وی پرسیده شد که «لطفاً توضیح دهید که بر چه اساسی ادعا می‌کنید که شما همان ساتوشی ناکاموتوی مرموز ابداع کننده‌ی بیت کوین و نویسنده‌ی نقشه‌ی اولیه‌ی این پروژه‌ی رمزارزی هستید».

شرکت اسکوئر در توییتر رسمی خود در رابطه با این موضوع اعلام کرد که «برای ما مهم نیست که چه کسی نقشه‌ی اولیه بیت کوین را نوشته است».

شرکت اسکوئر در سپتامبر ۲۰۲۰ اتحادیه‌ی COPA را تاسیس کرد تا از حقوق مادی و معنوی اختراعات صورت گرفته در صنعت رمزارزها دفاع کند. البته این اتحادیه در زمینه‌ی ارائه‌ی حق ثبت اختراع فعالیت ندارد، بلکه یک سازمان حقوقی است که با ادعاهای خلاف واقعیت و دروغین مبارزه می‌کند.

اعضاء فعال اتحادیه‌ی حق ثبت اختراع حوزه‌ی رمزارز عبارتند از صرافی‌های کوین‌بیس(Coinbase)، کراکن(Kraken) و اوکی‌کوین(OKCoin)؛ و همچنین شرکت‌های بزرگی همچون مایکرواستراتژی(MicroStrategy)، بلاک‌استریم(Blockstream) و بیت‌پی(BitPay).

نظر شما در رابطه با تشکیل پرونده علیه کریگ رایت چیست؟ آیا اتحادیه‌ی حق ثبت اختراع حوزه‌ی رمزارز توانایی مقابله با ادعاهای دروغین او را دارد؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا