اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

انویدیا برای حفظ منافع گیمرها، کارتهای ماینینگ خود را معرفی کرد

شرکت انویدیا در وب‌سایت خود رسما مشخصات کارت‌های گرافیکی ماینینگ سری سی.پی.ام اچ.ایکس(CMP HX) را منتشر کرده است

نکات برگزیده مطلب
  • انویدیا به عنوان یکی از غول‌های تولید کننده‌ی تراشه‌های گرافیکی اخیراً اعلام کرده است که در واکنش به کمبود کارت‌های گرافیکی استفاده از کارت‌های گیمینگ این شرکت را در صنعت استخراج رمزارز محدود کرده و در عوض محصولاتی را برای صنعت استخراج رمزارز تولید خواهد کرد. در همین راستا اخیراً مشخصات و زمان عرضه‌ی کارت‌های گرافیکی ماینینگ سری سی.پی.ام را منتشرکرده است.

اعلام مشخصات و زمان عرضه‌ی محصولات ماینینگ انویدیا

شرکت انویدیا که اخیراً از ایجاد تغییراتی برای تولید محصولات حوزه‌ی ماینینگ خبر داده بود، در وب‌سایت رسمی خود صفحه‌ی اختصاصی را برای محصولات ماینینگ جدید که با عنوان کارت‌های گرافیکی سی.پی.ام(CMP) شناخته می‌شوند، ایجاد کرده و در این صفحه مشخصات و تاریخ عرضه‌ی این محصولات نیز مشخص کرده است.

بر اساس ادعای این شرکت، کارت‌های گرافیکی سری سی.پی.ام به کمک طراحی باز و بهینه‌سازی جریان هوا برای استخراج رمزارز بهینه‌سازی شده است. انویدیا این کارت‌ها را طوری طراحی کرده تا «امکان کنترل تعداد زیادی از کارت‌های گرافیکی به کمک تنها یک پردازشگر را فرآهم آورد.»

انویدیا اعلام کرد که این سری محصولات از طریق شرکت‌های بزرگی همانند ایسوس(ASUS)، ام.اس.آی(MSI)، کالرفول(Colorful)، ای.وی.جی.ای(EVGA)، گیگابایت(Gigabyte)، پلیت(Palit) و … عرضه خواهد شد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، انویدیا کارت‌های گرافیکی ماینینگ جدید خود را در چهار دسته‌بندی عرضه خواهد کرد که سی اچ.ایکس(30HX)، چهل اچ.ایکس(40HX)، پنجاه اچ.ایکس(50HX) و نود اچ.ایکس(90HX) را شامل می‌شود.
اعلام مشخصات و زمان عرضه‌ی محصولات ماینینگ انویدیا
اعلام مشخصات و زمان عرضه‌ی محصولات ماینینگ انویدیا

کارت گرافیکی ماینینگ سی اچ.ایکس از یک کانکتور 8 پین بهره می‌گیرد و در الگوریتم اتهش 26 مگاهش برثانیه(MH/s) را با مصرف 125 وات ارائه می‌کند. توان مورد نیاز کارت گرافیکی ماینینگ چهل اچ.ایکس نیز با استفاده از یک کانکتور 8 پین تامین می‌گردد و در الگوریتم اتهش 36 مگاهش برثانیه را با مصرف 185 وات ارائه می‌کند.

دو محصول قدرتمند‌تر سری کارت‌های ماینینگ سی.پی.ام یعنی پنجاه اچ.ایکس و نود اچ.ایکس به ترتیب 45 و 86 مگاهش برثانیه را با توان مصرفی 250 و 320 وات ارائه می‌کنند و بر اساس اعلام شرکت انویدیا توان مورد نیاز هر دو محصول با استفاده از دو کانکتور 8 پین تامین می‌گردد.

بر همین اساس کارت گرافیکی ماینینگ سی اچ.ایکس(30HX) با 6 گیگابایت، کارت گرافیکی چهل اچ.ایکس(40HX) با 8 گیگابایت و کارت‌های پنجاه اچ.ایکس(50HX) و نود اچ.ایکس(90HX) با 10 گیگابایت ظرفیت حافظه عرضه خواهند شد.

استفاده از معماری قدیمی‌تر برای تولید کارت‌های گرافیکی ماینینگ انویدیا

بر اساس گزارش وب‌سایت تک‌پاورآپ(Techpowerup) کارت‌های ماینینگ سی اچ.ایکس و چهل اچ.ایکس بر اساس پردازنده‌های سری تیورینگ یعنی تی.یو 116(TU116) و تی.یو106(TU106) ساخته خواهند شد. همچنین کارت گرافیکی نود اچ.ایکس بر پایه‌ی پردازنده‌ی Ampere GA102-100 ساخته خواهد شد که در کارت‌های گرافیکی آر.تی.ایکس 3080(RTX 3080) نیز مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین کارت ماینینگ پنجاه اچ.ایکس بر پایه‌ی پردازنده‌ی تیورینگ تی.یو 102(Turing TU102) ساخته خواهد شد که در کارت گرافیکی آر.تی.ایکس 2080 تی.آی(RTX 2080 Ti) مورد استفاده قرار گرفته است. در نتیجه، کارت ماینینگ نود اچ.ایکس تنها محصولی است که معماری جدید آمپر(Ampere) بهره می‌گیرد.

تمامی محصولات ماینینگ جدید شرکت انویدیا به‌استثنای نود اچ.ایکس بر پایه‌ی فن‌آوری 12 نانومتری ساخته خواهند شد و محصول نود اچ.ایکس از فناوری 8 نانومتری بهره می‌گیرد.

عرضه‌ی بخش بزرگی از محصولات ماینینگ سی.پی.ام بر پایه‌ی معماری تیورینگ و محدودسازی ماینرها برای استفاده از کارت‌های گیمینگ در راستای منافع گیمرها قرار دارد. در حقیقت شرکت انویدیا قادر خواهد بود محصولات بیشتری را بر پایه‌ی معماری آمپر در دسترس گیمرها قرار دهد.

نظر شما نسبت به کارت‌های گرافیکی ماینینگ جدید شرکت انویدیا چیست؟ آیا این محصولات نیاز ماینرها برای استفاده از فناوری‌های جدید و بهینه را برآورده خواهند کرد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا