اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

رئیس سازمان بورس: ورود رمزارزها به بازار بورس تنها در گروی تصمیم بانک مرکزی است

محمدعلی دهقان دهنوی اخیراً اعلام نموده که بانک مرکزی تا به امروز هیچ تصمیم مشخصی در رابطه با بازار رمزارزها اتخاذ نکرده و همین موضوع باعث شده تا این صنعت از هیچ جایگاهی در بازار سرمایه برخوردار نباشد

نکات برگزیده مطلب
  • محمدعلی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار روز گذشته در تازه‌ترین مصاحبه مطبوعاتی خود توضیح داد که در حال حاضر به دلیل عدم ایجاد یک چهارچوب مقرراتی مناسب برای بازار رمزارزها توسط بانک مرکزی، این دارایی‌های دیجیتال از هیچ جایگاهی در بازار سرمایه برخوردار نیستند. به گفته وی پذیرش و آغاز مبادله رمزارزها در بازار بورس هرگز در دستور کار این سازمان قرار نداشته و چنین مبحثی تماماً نیازمند بسترسازی بانک مرکزی می‌باشد. وی در بخش‌های دیگری از صحبت‌های خود به مقایسه بازار رمزارز و بازار بورس پرداخت و توضیح داد که نوسان قیمت رمزارزها ممکن است به ضرر مالی سرمایه‌گذاران منجر شود.

رمزارز در بورس ایران

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار روز گذشته درباره احتمال قانونی شدن تراکنش‌های رمزارزی در بورس اعلام نموده که «اکنون رمز‌ارزها از هیچ جایگاهی در بازار سرمایه برخوردار نیستند، اما اگر روزی بانک مرکزی اقدام به ایجاد محیط قانونی برای آنها کند، در آن زمان تدابیری جهت ابزارسازی رمزارزها اتخاذ می‌کنیم».

محمدعلی دهقان دهنوی در تازه‌ترین مصاحبه مطبوعاتی خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تا چند سال گذشته صحبت‌هایی از احتمال انجام معاملات رمزارزی در بورس کالا مطرح بود، آیا اکنون امکان ورود ارزهای دیجیتال یا رمزارزها در بورس کالا فراهم است یا خیر، توضیح داد که این اقدام هیچگاه در دستور کار سازمان بورس نبوده است.

قانون‌گذاری صنعت رمزارز در ایران مجلس شورای اسلامی

 

وی با اشاره به اینکه رمزارزها از تکنولوژی بلاک‌چین یا دیگر تکنولوژی ها استفاده می کنند، افزود «این تکنولوژی در بسیاری از دیگر بازارها قابل استفاده است و ما هیچ مانعی برای استفاده از این تکنولوژی نداریم».

رمزارزها نوعی پول هستند!

دهقان دهنوی با بیان اینکه به دلیل استفاده رمزارزها به عنوان ارز در واقع به نوعی صحبت از پول به میان است و به همین دلیل باید به طور حتم مقرراتی را برای آن در کشور مشخص کرد، توضیح داد که:

 ظرفیت قانونی رمزارزها در کشور فقط در مرحله استخراج است، رمزارز نوعی کالا است که در اختیار وزارت صنعت قرار دارد و مجوز می‌دهد تا عده‌ای آن را استخراج کنند، فعالیت رمزارز تا این قسمت قانونی است و ما مشکلی با آن نداریم. محمدعلی دهقان دهنوی

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه تعیین مقررات در رابطه با رمزارزهایی که استخراج می شود و در دست مردم قرار می گیرد بر عهده بانک مرکزی است، اعلام کرد «این بانک تاکنون هیچ دستورالعملی در رابطه با رمزارزها ابلاغ نکرده و آن را به رسمیت نشناخته است».

وی در ادامه صحبت‌های خود افزود «ارزی که در کشور به رسمیت شناخته نشده باشد و بانک مرکزی قواعد و دستورالعملی برای آن مشخص نکرده است، به هیچ عنوان نمی‌تواند جایگاهی را در بازار سرمایه پیدا کند».

همه‌چیز در دستان بانک مرکزی است

به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار «اگر روزی بانک مرکزی به موضوع رمزارزها بپردازد و محیط قانونی برای آن ایجاد کند، در آن زمان تدابیری را برای ابزارسازی رمزارزها اتخاذ می‌کنیم اما این اقدام لزوماً به معنای استقبال ما از معاملات رمز‌ارزها در بازار سرمایه نیست».

قانون‌گذاری دارایی‌های رمزارزی کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده SEC

محمدعلی دهقان دهنوی با اشاره به اینکه ماهیت رمزارز در دنیا شناخته شده و از قوانین مشخصی برخوردار نیست، اظهار داشت «گاهی ریسک شدید ریزش برای دارایی‌های رمزارزی به وجود آمده است و عده‌ای را مالباخته کرده است».

وی در ادامه به مقایسه سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و رمز‌ارزها پرداخت و گفت:

بازار بورس و اوراق بهادار ایران بانک مرکزی رمزارزها bankریزش سهام افراد در بازار سرمایه باعث خدشه شراکت فرد در آن شرکت نمی‌شود، تعداد سهام فرد در آن شرکت ثابت می‌ماند و  ضرر و زیان ایجاد شده در آینده جبران خواهد شد، اما در بازار رمزارزها اگر قیمت‌ها با ریزش همراه شود دیگر هیچ عینیتی وجود ندارد که فرد بخواهد نسبت به آن مدعی باشد، چنین مسایل و وجود ریسک‌هایی در رمزارزها سازمان بورس را محتاط کرده است. محمدعلی دهقان دهنوی

میزان سرمایه گذاران خارجی در بازار سرمایه ایران

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به میزان سرمایه گذاران خارجی در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت «اکنون شاهد تعدادی از سرمایه گذاران خارجی در بازار هستیم و چند هزار کد معاملاتی خارجی در بازار سهام و بورس کالایی در حال فعالیت هستند که حجم خوبی از معاملات را به خود اختصاص دادند اما همچنان راه زیادی را در پیش داریم تا به صراحت اعلام کنیم که بورس ایران، بین‌المللی شده یا دارای فعالیت بین‌المللی است».

به گفته وی در صورت رفع محدودیت‌های تجارت خارجی، فضا برای ورود سرمایه گذاران خارجی باز می‌شود، همچنین سرمایه‌گذار خارجی در صورت ثبات اقتصاد خارجی با اطمینان بیشتری به بازار سرمایه ایران ورود می‌کند.

نظر شما در رابطه با صحبت‌های محمدعلی دهقان دهنوی و احتمال حضور دارایی‌های رمزارزی در بازار بورس ایران چیست؟ آیا بسترهای پشتیبانی و عرضه در بازار بورس ایران فراهم بوده و تنها نیازمند یک چهارچوب مقرراتی مناسب برای این صنعت هستیم؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا