اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

اجرای هالوینگ بیت‌کوین تغییرات غیرمنتظره‌ای را به همراه داشته است

در حالی که فعالان بازار رمزارزها افزایش قیمت بیت کوین را پس از اجرای هالوینگ انتظار می‌کشیدند، اجرای سومین هالوینگ بیت کوین تغییرات مثبت دیگری را موجب شده است

نکات برگزیده مطلب
  • فعالان صنعت رمزارزها انتظار در روزهای پایانی سال ۲۰۱۹ میلادی با توجه به اجرای هالوینگ بیت کوین افزایش نوسانات در بازار این دارایی را انتظار می‌کشیدند. با این وجود، سال ۲۰۲۰ میلادی تاکنون بر اساس انتظارات فعالان صنعت رمزارزها در گذشته رقم نخورده است. بررسی تقویم مبادلات بیت کوین در سال جاری میلادی، تاثیر اجرای هالوینگ بر بازار بیت کوین را به خوبی آشکار می‌سازد.

تغییرات ناشی از اجرای هالوینگ بر بازار بیت کوین

در پی وقوع بازار نزولی بیت کوین در سال 2018 و تجربه‌ی بازار خنثی در بازه‌ی زمانی 2017 تا 2019 فعالان صنعت رمزارزها آغاز بازار صعودی گسترده‌ی بیت کوین را در سال 2020 میلادی انتظار می‌کشیدند. با این وجود، همه‌گیری ویروس کووید 19 و سقوط بازارهای مالی جهان شرایط را به‌طور کلی تغییر داده است.

با این وجود، قیمت بیت کوین در روز دوازدهم مارس نزدیک به 50 درصد کاهش یافته است و افزایش پیوسته‌ی قیمت بیت کوین و سناریوی آغاز بازار صعودی ایم دارایی را خنثی کرده است. حادثه‌ی سقوط بازار رمزارزها در روز دوازدهم مارس که از آن با عنوان «پنجشنبه‌ی سیاه» یاد می‌شود، بدترین کاهش قیمت در هفت سال گذشته‌ی بازار رمزارزها محسوب می‌گردد. این اتفاق تقریباً دو ماه پیش از رویداد سومین هالوینگ بیت کوین تجربه شده است. فعالان بازار رمزارزها همچنین انتظار داشتند که اجرای هالوینگ به‌طور گسترده‌ای قیمت بیت کوین را تحت تاثیر قرار دهد.

متوسط تغییرات قیمت بیت کوین در هر ماه
متوسط تغییرات قیمت بیت کوین در هر ماه

در حالی که کاربران انتظار داشته‌اند که اجرای هالوینگ تجربه‌ی نوسانات گسترده‌تری را در بازار رمزارزها موجب گردد، اما اجرای هالوینگ به‌طور معکوس تاثیر غیرمنتظره‌ای را به همراه داشته است.

بررسی تغییرات قیمت بیت کوین از آغاز سال 2020 میلادی تا پایان ماه سپتامبر نشان می‌دهد که فعالان بازار رمزارزها بر خلاف انتظارات در ماه مارس(زمان همه‌گیری ویروس کووید 19) نوسانات گسترده‌ای را تجربه‌کرده‌اند.

بررسی تغییرات قیمت بیت کوین در سال 2020

میانگین انحراف قیمت بیت کوین در ماه مارس 5.2 درصد در هر روز محاسبه شده است که با اختلاف زیادی نسبت به تمامی دیگر ماه‌های سال در سطح بالاتری قرار دارد. در مقابل، نوسانات قیمت بیت کوین در ماه‌های آوریل و می 2 درصد محاسبه شده است. تفاوت 3.2 درصدی در میان این ماه‌ها شدت نوسانات قیمت بیت کوین در ماه مارس را بازتاب می‌کند. به‌طور متوسط، قیمت بیت کوین در هر روز از ماه مارس به میزان 326.3 دلار تغییر کرده است. برای مقایسه، متوسط تغییرات قیمت بیت کوین در ماه ژوئن کمتر از 96 دلار محاسبه شده است.

سطح نوسانات بیت کوین پس از ماه می کاهش یافته است و در حقیقت متوسط نوسانات قیمت بییت کوین در ماه‌های ژوئن، جولای, آگوست و سپتامبر به ترتیب یک درصد، 0.9 درصد، 1.1 درصد و 1.2 درصد محاسبه شده است.

متوسط قیمت بیت کوین در هر ماه
متوسط قیمت بیت کوین در هر ماه

مقایسه‌ی سطح نوسانات بیت کوین پیش و پس از اجرای هالوینگ نشان می‌دهد که سطح نوسانات قیمت بیت کوین به‌طور ماهیانه 2.5 درصد قرار گرفته است(عمدتاً ناشی از تاثیر نوسان گسترده‌ی بیت کوین در ماه مارس) اما پس از اجرای هالوینگ نوسانات قیمت بیت کوین در بازه‌ی زمانی ماهیانه در سطح 1 درصد قرار گرفته است.

بررسی متوسط قیمت بیت کوین در بازه‌ی زمانی ماهیانه نشان می‌دهد که این دارایی در ماه آگوست بالاترین(بیش از 11,000 دلار) و در ماه مارس کمترین قیمت متوسط را ثبت کرده است.

برآیند تغییرات قیمت بیت کوین در هر ماه از سال 2020

بررسی برآیند تغییرات قیمت بیت کوین(مثبت و یا منفی) در هر ماه نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین در 4 ماه از 9 ماه سال تغییرات منفی را تجربه کرده است. یعنی به‌طور کلی قیمت بیت کوین در ماه‌های فوریه ،مارس، ژوئن و سپتامبر با تغییرات منفی مواجه شده است و در ماه‌های باقی مانده تغییرات کلی مثبت را تجربه کرده است. این واقعیت نشان می‌دهد که در چهار ماه از سال 2020 متوسط اختلاف قیمت بیت کوین در بازه‌ی روزانه منفی است(قیمت بیت کوین کاهش یافته است) و در ماه‌های باقی مانده قیمت بیت کوین افزایش یافته است.

برآیند تغییرات قیمت بیت کوین در هر ماه
برآیند تغییرات قیمت بیت کوین در هر ماه

این بررسی نشان می‌دهد که نوسانات روزانه‌ی قیمت بیت کوین از ماه مارس تاکنون(به ویژه پس از اجرای سومین هالوینگ بیت کوین) به شدت کاهش یافته است. بعلاوه، ثبات قیمت بیت کوین با بازدهی گسترده‌ در این مدت زمان همراه شده است و قیمت بیت کوین پس از تجربه‌ی شرایط سقوط در اواسط مارس به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است.

کاهش سطح نوسانات بیت کوین به‌طور ماهیانه و حفظ شرایط صعودی در قیمت این دارایی، به ثبات بیت کوین در سه ماهه‌ی پایانی سال 2020 میلادی اشاره دارد.

نظر شما نسبت به تاثیر اجرای هالوینگ بر بازار بیت کوین چیست؟ آیا کاهش سطح نوسانات بیت کوین را در راستای شهرت بیت کوین به عنوان یک دارایی امن و «طلای دیجیتالی» ارزیابی می‌کنید؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا