اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

صرافی بیت‌مکس، متهم اصلی روند افزایش کارمزد در شبکه‌ی بیت کوین

با انتشار اخبار مربوط به تشکیل پرونده‌ی پولشویی برای بیت‌مکس و بنیانگذاران آن، حجم بالایی رمزارز بیت کوین از حساب‌های این صرافی خارج شده و همین مسئله منجر به افزایش متوسط کارمزد در این شبکه گردیده است

نکات برگزیده مطلب
  • طی چند روز گذشته شاهد آن بوده‌ایم که متوسط کارمزد تراکنش‌های شبکه‌ی بیت کوین یک روند صعودی به خود گرفته و آنقدر افزایش یافته که به دو برابر کارمزد شبکه‌ی اتریوم رسیده است. محققان حوزه‌ی رمزارز بر این باورند که این روند افزایش کارمزد دلایل متعددی دارد، اما اصلی‌ترین دلیل آن انتشار اخبار مربوط به تشکیل پرونده‌ی پولشویی برای صرافی بیت‌مکس و بنیانگذاران آن می‌باشد که باعث شد حجم بالایی رمزارز بیت کوین(بیش از ۴۰ هزار واحد BTC) از حساب‌های این صرافی خارج شده و صف تراکنش‌های در انتظار تایید بسیار طولانی شود. این افزایش ناگهانی کارمزد شبکه‌ی بیت کوین و رسیدن به ۴ دلار درحالیست که متوسط کارمزد شبکه‌ی اتریوم پس از یک افزایش ناگهانی و جهش تا مرز ۳/۶ دلار، یک روند نزولی را آغاز کرده و اکنون به ۲/۳ دلار رسیده است.

انفجار کارمزد بیت کوین

طبق داده‌های منتشر شده توسط وب‌سایت تجزیه و تحلیل داده‌های بلاک‌چینی بیت‌اینفوچارتس (BitInfoCharts)، درحالیکه میانگین کارمزد تراکنش‌های شبکه‌ی بیت کوین روند صعودی به خود گرفته و طی یک هفته‌ی گذشته نزدیک به دو برابر شده است، کارمزد شبکه‌ی اتریوم در حال کاهش است. محققان صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز را مسئول افزایش چشم‌گیر کارمزد شبکه‌ی بیت کوین می‌دانند.

در حال حاضر متوسط هزینه‌ی پردازش تراکنش بیت کوین(هزینه‌ای که هنگام انجام تراکنش بیت کوین باید پرداخت کرد تا این تراکنش در بلاک‌چین بیت کوین پردازش گردد) اکنون به ۴ دلار رسیده است؛ درحالیکه این رقم در روز یک‌شنبه ۲۷ سپتامبر چیزی حدود ۱/۵ دلار بود.

متوسط کارمزد تراکنش‌های شبکه‌ی بیت کوین هم در روزهای پایانی هفته‌ی گذشته روند صعودی داشت و روز یک‌شنبه با افزایش ۵۷ درصد از ۲/۳ دلار به ۳/۶ دلار رسید؛ با این حال، این روند حرکتی سریعاً در شبکه‌ی اتریوم معکوس شد و کارمزد تراکنش‌های اتریوم در روز جمعه با افت ناگهانی به ۲/۳ دلار بازگشت.

متوسط کارمزد شبکه‌ی بیت کوین اتریوم
افزایش کارمزد تراکنش‌های بیت کوین

معمولاً کارمزد یک شبکه‌ی رمزارز زمانی افزایش می‌یابد که حجم بالایی از آن نوع رمزارز در حساب‌ها جابجا شود. این جابجایی‌های عظیم باعث می‌شوند که تقاضا برای پردازش تراکنش‌های رمزارز افزایش یافته و ماینرها با انبوهی از تراکنش در صف انتظار قرار بگیرند، بنابراین کارمزد لازم جهت تراکنش را افزایش می‌دهند.

بیت کوین از اتریوم هم پیشی گرفت

این روند باعث شده تا کارمزد تراکنش‌های شبکه‌ی بیت کوین در حال حاضر نزدیک به دو برابر کارمزد شبکه‌ی اتریوم باشد، درحالیکه همواره شبکه‌ی اتریوم به دلیل بالا بودن کارمزد تراکنش‌ها معروف است.

این افزایش کارمزد در شبکه‌ی اتریوم عمدتاً به دلیل رونق اقتصاد غیرمتمرکز(DeFi) در تابستان سال جاری می‌باشد، فرآیندی که سرمایه‌گذاران با امید به سودآوری وعده داده شده‌ی برخی پروژه‌‌های مالی غیرمتمرکز مانند کامپوند(Compound)، ایو(Aave) و یونی‌سواپ(Uniswap)، بیش از ۱۰ میلیارد دلار نقدینگی به شبکه‌ی اتریوم سرازیر کردند.

دلیل این افزایش کارمزد چیست؟

با تمام این تفاسیر، چه چیز باعث شده تا کارمزد تراکنش‌های بیت کوین در روزهای اخیر از اتریوم پیشی بگیرد. به گفته‌ی محققان این روند افزایش کارمزد غالباً به فعالیت‌های صرافی مبادله‌ی رمزارز بیت‌مکس(BitMEX) مرتبط است. روز پنج‌شنبه، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده(SEC) یک پرونده‌ی پولشویی و اتهامات کیفری علیه صرافی بیت‌مکس و بنیانگذاران آن تشکیل داد. حال به نظر می‌رسد که اخبار مربوط به این رویداد باعث شده تا کاربران این پلت‌فرم شناخته شده تمام دارایی‌های رمزارزی خود را از حساب‌های بیت‌مکس خارج کرده و تعداد تراکنش‌های شبکه‌ی بیت کوین را به شکل عجیبی افزایش دهند.

متوسط کارمزد شبکه‌ی بیت کوین اتریوم
پست توییتری گلس‌نود

طبق داده‌های منتشر شده توسط وب‌سایت گلس‌نود(Glassnode) صرافی شناخته شده‌ی بیت‌مکس در حال حاضر پنجمین پلت‌فرم بزرگ مشتقات رمزارزی می‌باشد. این پلت‌فرم تجزیه و تحلیل داده‌های بلاک‌چینی توضیح داد که روز گذشته تقریباً ۴۰ هزار واحد رمزارز بیت کوین معادل ۱ درصد از مجموع بیت کوین‌های موجود در چرخه‌ی بازار(بخش بزرگی از ۱۷۰ هزار واحد بیت کوین موجود در کیف‌پول‌های این صرافی شناخته شده با ارزش تقریبی ۱/۸ میلیارد دلار) از کیف‌پول‌های بیت‌مکس خارج شده است.

دلایل دیگر؟

البته شاید این یکی از دلایل افزایش قیمت کارمزد شبکه‌ی بیت کوین باشد، زیرا اخبار مربوط به پرونده‌ی پولشویی بیت‌مکس روز پنج‌شنبه منتشر شده است، درحالیکه روند افزایش کارمزد بیت کوین از روز یک‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد. از روزهای پایانی ماه آگوست تا به امروز کارمزد تراکنش‌های بیت کوین هرگز بالاتر از کارمزد اتریوم نبوده است. روز ۲۷ام آگوست، متوسط کارمزد شبکه‌ی بیت کوین به ۴/۲ دلار رسید، درحالیکه این رقم برای اتریوم تنها ۲/۴ دلار بود.

نظر شما در رابطه با تاثیر خروج بیت کوین از صرافی بیت‌مکس و افزایش متوسط کارمزد تراکنش‌های شبکه‌ی بیت کوین چیست؟ آیا این رویداد و اخبار مربوط به پرونده‌سازی کمیسیون SEC باعث افزایش کارمزد شبکه شده‌اند؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا