اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

داده‌های موسسه‌ی CoinMetrics: «ذخیره‌ی دست نخورده‌ی بیت‌کوین» به رکورد ۲۱/۶ درصدی رسیده است

منظور از «ذخیره‌ی دست نخورده» چیست و چه عاملی باعث رکورد شکنی آن شده است؟

نکات برگزیده مطلب
  • مت اودل(Matt Odell) تحلیل‌گر صنعت رمزارزی و میزبان پادکست Tales From the Crypt اخیرا با انتشار یک پست توییتری و استناد به آمار منتشر شده توسط پلت‌فرم Coin Metric اظهار نموده که «ذخیره‌ی دست نخورده‌ی» بیت‌کوین(BTC) طی پنج سال گذشته تا به امروز افزایش چشم‌گیری داشته است. منظور از رمزارزهای دست نخورده آن دسته از دارایی‌های رمزارزی است که به مدت زیادی در یک حساب نگهداری شده‌اند و هیچ تراکنشی به واسطه‌ی آن‌ها انجام نشده است.

افزایش ذخیره‌ی دست نخورده‌ی بیت‌کوین

امروز آقای مت اودل(Matt Odell) تحلیل‌گر صنعت رمزارزی و میزبان پادکست Tales From the Crypt اظهار نموده که طی پنج سال گذشته تا به امروز، میزان بیت‌کوین‌های دست نخورده به طور چشم‌گیری افزایش یافته است. وی در صحبت‌های خودش به نمودار‌های پلت‌فرم Coin Metrics اشاره کرد که نشان می‌دهند «ذخیره‌ی دست نخورده‌ی» بیت‌کوین اخیرا به بالاترین میزان خود رسیده است.

منظور از رمزارزهای دست نخورده آن دسته از دارایی‌های رمزارزی است که به مدت زیادی در یک حساب نگهداری شده‌اند. نمودار‌های پلت‌فرم Coin Metrics مجموع بیت‌کوین‌هایی که به مدت ۱۸۰ روز تا ۲ سال جابجا نشده‌اند را اندازه‌گیری و محاسبه کرده است.

داده‌های ارائه شده در این نمودار توضیح می‌دهد که رمزارز BTC به طور پیوسته در حال تبدیل شدن به یک محل نگهداری و ذخیره‌ی ارزش است تا وسیله‌ای برای انجام مبادلات، اما بسته به دلایل خرید بیت‌کوین اهمیت این موضوع نیز در موارد مختلف، تفاوت دارد. آن دسته از افرادی که منتظر هستند تا بیت‌کوین به قیمت ۱۰۰ هزار دلاری برسد، از این داده‌ها برای حمایت و پشتیبانی از این ایده می‌کنند که بیت‌کوین در حال ورود به بازار‌های صعودی است و به زودی به رکورد‌های قیمت بسیار بالاتر از دفعات قبل خواهد رسید.

 

ابراز نگرانی ویلی وو

افراد دیگری همچون ویلی وو(Willy Woo) تحلیل‌گر صنعت رمزارزی نیز ممکن است ابراز نگرانی کنند که عدم گردش مالی بیت‌کوین باعث کاهش نوسان قیمت این رمزارز شده و نهایتا بیت‌کوین به آینده‌ای برای تقلید از تغییرات قیمت کالاهای دیگری همچون طلا تبدیل شود. اوایل روز گذشته آقای وو که یکی از شرکای کمپانی سرمایه‌گذاری Adaptive Capital محسوب می‌شود، با انتشار یک پست توییتری که حاوی نمودار تغییرات قیمت طلا طی یک قرن گذشته تا به امروز بوده است، این پرسش را مطرح کرد:

چرا طلا مانند یک شیت‌کوین مبادله می‌شود، با این تفاوت که به جای ۱۰۰ هفته تغییرات آن طی ۱۰۰ سال رخ داده است؟ Willy Woo

اساسا آقای وو نگرانی‌هایش در رابطه با این موضوع را بیان نموده که بخش اعظم سرمایه‌ی بیت‌کوین توسط چند فرد ثروتمند نگهداری می‌شود، بنابراین این گروه به «بانکداران جدید» تبدیل خواهند شد. این واقعیت که بیت‌کوین یک ذخیره و موجودی محدود دارد و نهاد‌های سرمایه‌گذاری بزرگ نیز به طور پیوسته در سال ۲۰۱۸ در حال جمع‌کردن رمزارز بوده است، نشان می‌دهد که نگرانی‌های آقای وو بسیار قابل قبول و منطقی است.

 

آیا قیمت این «ذخیره‌ی دست نخورده» همچنان افزایش می‌یابد؟

آقای تور دیمیستر(Tuur Demeester) یکی از متخصصان حوزه‌ی رمزارزی نیز سریعا به پست توییتری مت اودل واکنش نشان داد و گفت «من در رابطه با این گفته‌ها مطمئن نیستم، روش بروزرسانی نکردن کیف‌پول ذخیره‌ی سرد به مدت ۵ سال در بیت‌کوین و صنعت رمزارزی بسیار طولانی مدت است. به نظر من اغلب رمزارزهای موجود طی پنج سال از بین خواهند رفت».

بررسی دقیق داده‌های CoinMetrics

بررسی دقیق‌تر نمودار‌های ارائه شده توسط پلت‌فرم Coin Metrics نشان می‌دهد که مقدار «رمزارزهای دست نخوره» به مدت ۱۸۰ روز تا ۱ سال، در مقایسه با چهارچوب زمانی طولانی‌تر، یک روند افزایشی کوچک اما قابل توجه وجود دارد و این روند افزایش و رشد میزان نگهداری رمزارز با تغییرات قیمت بیت‌کوین(BTC/USD) همخوانی دارد. به عبارتی افزایش قیمت بیت‌کوین باعث افزایش میزان نگهداری و HODL کردن این رمزارز شده است.

پلت‌فرم Coin Metrics همچنین اعلام نموده که:

گرچه میزان عرضه‌ی BTC‌ همواره در حال افزایش است، اما درصد عرضه‌ی کلی این رمزارز که حداقل به مدت ۵ سال دست نخورده باقی مانده‌اند نیز اخیرا به یک رکورد پنج ساله‌ی جدید ۲۱/۶ درصدی رسیده است. Coin Metrics

اگر اطلاعات ارائه شده توسط پلت‌فرم Coin Metrics درست باشد، به نظر می‌رسد که هرچه قیمت بیت‌کوین افزایش یابد، میزان رمزارزهای دست نخورده نیز افزایش خواهد یافت. گرچه این احتمال هم وجود دارد افرادی که به صورت بلند مدت رمزارزی نگهداری می‌کنند و بیت‌کوین را در زمان ارزش ۲۰ هزار دلاری خریده‌اند، در انتظار خروج از موقعیت فعلی و جبران خسارات به واسطه‌ی افزایش قیمت BTC و عبور از رکورد‌های قبلی هستند. به احتمال زیاد این نگهدارندگان رمزارز پس از اینکه بیت‌کوین به رکورد‌های قیمت قبلی خود برسد، تحت تاثیر قدرت ظاهری این رمزارز و جهش‌های بعدی قرار بگیرند.

گفته‌های مت اودل را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ افزایش میزان «ذخیره‌ی دست نخورده‌ی» بیت‌کوین چه تاثیری بر آینده‌ی این رمزارز در بازار خواهد داشت؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Bitcoinist

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا