اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

از کجا می‌توان مطمئن بود که کمترین قیمت بیت‌کوین سطح ۳۲۰۰ دلار بوده و دوباره شاهد افت قیمت بیشتر نخواهیم بود؟

مقایسه‌ی حداکثر و حداقل قیمت بیت‌کوین در روند نزولی اخیر نسبت به تاریخچه‌ی این رمزارز و دیگر شاخص‌های پر اهمیت

نکات برگزیده مطلب
  • تحلیلگران در طول یک‌سال گذشته و تقریبا از زمان آغاز روند نزولی، بارها و به اشتباه پایین‌ترین سطح قیمتی(کف قیمت) را برای بیت‌کوین اعلام کردند. ممکن است بتوانیم پیش از کاهش مجدد قیمت‌ بیت‌کوین، از تفاوت در شرایط کنونی اطمینان حاصل کنیم. با وجود آن‌که شاخص‌ها نمی‌توانند تغییرات قیمت بیت‌کوین را در آینده تضمین کنند، شرایط کنونی را متفاوت نشان می‌دهند.

 

مقایسه‌ی بیت‌کوین با حباب و نقاط کمینه‌ی قیمت دیگر دارایی‌ها

سطوح کمینه‌ی قیمتی از نظر تاریخی، سطح قابل قبولی برای آغاز تغییر روند به نظر می‌رسند. بنابراین سقوط قیمت بیت‌کوین را با برخی دارایی‌ها مقایسه می‌کنیم.

قیمت بیت‌کوین نسبت به تمامی حباب‌های عنوان شده بجز میانگین سهام شرکت‌های صنعتی بورس داوجونز(Dow Jones Industrial Average) از سال 1929، کاهش ارزش بیشتری را تجربه کرده است. از نظر سرعت کاهش قیمت، تنها نفت(در سال 2008) و بازار سهام چین(در سال 2015) سرعت بالاتری داشته‌اند.

در این میان، ارزش شاخص بورس نزدک(NASDAQ) پنج سال پس از برخورد به کمترین سطح قیمتی، دو برابر افزایش یافت. با این وجود، سقوط بازار سهام ژاپن منجر به آغاز یک دوره‌ی رکود اقتصادی گردید. بنابراین به‌نظر می‌رسد بر روی ارزیابی نقاط کمینه‌ی قیمت(کف) و زمان به پایان رسیدن آن توافق وجود ندارد.

بنابراین، در حالی که حباب بیت‌کوین با حباب‌ دیگر دارایی‌ها قابل مقایسه نیست، سطوح کمینه‌ی آن نیز قابل مقایسه نخواهد بود.

مقایسه‌ی قیمت بیت‌کوین با سطوح قیمتی گذشته‌ی خودش

شاید بتوان صعود و سقوط بیت‌کوین را با رفتار این رمزارز در گذشته مقایسه کرد. اگرچه داده‌های کمی برای مقایسه وجود دارد، حباب قیمت بیت‌کوین در سال 2017، اولین حباب بیت‌کوین محسوب نمی‌شود.

بنابراین چگونه می‌توان رفتار بیت‌کوین را با چهار حباب و حداقل سه نقطه‌ی کمینه‌ در قیمت این رمزارز در گذشته مقایسه کرد؟

هم اکنون بیت‌کوین 84 درصد از ارزش خود را در مقایسه با ماکزیمم سطح قیمتی خود در سال 2017 از دست داده است، بنابراین همانند روند نزولی پیشین، در محدوده‌ی کاهش 83-94 درصدی قرار می‌گیرد. بر اساس اظهارات پیتر برانت(Peter Brandt) معامله‌گر با سابقه، نمودار کنونی بسیار مشابه «الگوی کف دوقلو» در سال 2015 بوده و در صورت تکرار تاریخ می‌تواند آغازگر روند صعودی(شکست سهمی وار) گردد.

نمودار شاخص قدرت نسبی(RSI) که توسط تحلیلگری با نام plan₿ منتشر شده است، RSI را در سطح 50 و در حال افزایش نشان می‌دهد. این شاخص نیز با کمینه‌ی قیمتی بیت‌کوین در سال 2015 قابل مقایسه است.

وی همچنین توئیت خود را در ماه گذشته بازنشر کرد. plan₿ در این توئیت پنج دلیل مهم را برای عدم کاهش بیشتر قیمت بیت‌کوین به کمتر از 2 هزار دلار ارائه ‌کرده بود. با نزدیک‌تر شدن به زمان کاهش پاداش استخراج هر بلاک بیت‌کوین در سال آینده، تمامی شاخص‌ها در ماه گذشته قدرتمند‌تر شده‌اند. با نصف شدن پاداش استخراج هر بلاک، از نظر تاریخی شاهد افزایش قابل توجه قیمت‌ها در همان سال بوده‌ایم.

اما هیچ‌کدام از شاخص‌ها و داده‌های تاریخی نمی‌توانند قرار گرفتن قیمت بیت‌کوین در «سطح کمینه» را تضمین کنند. با این وجود، این شاخص‌ها نشان می‌دهد که شرایط کنونی نسبت به گذشته متفاوت است.

افزایش قیمت بیت‌کوین و توانایی حفظ سطح قیمتی جدید، بیت‌کوین را مجددا در موقعیت مناسبی قرار داده است. از نظر تاریخی، زمانی که سطح کمینه‌ی قیمت بیت‌کوین نسبت به دلار آمریکا(BTC/USD) به درستی تایید شده است، قیمت بیت‌کوین به خوبی در مسیر صعود قرار گرفته است.

آیا قیمت بیت‌کوین با افزایش تقاضا به روند صعودی باز خواهد گشت؟ آیا سطح 3200 دلار برای بیت‌کوین به سطح کمینه قیمتی تبدیل شده و تکرار نخواهد شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

منبع
Bitcoinist
دکمه بازگشت به بالا