اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالاتپیشنهاد سردبیر

چرا قیمت بیت‌کوین اغلب در روز‌های پایانی هفته افزایش می‌یابد؟

بررسی دلایل احتمالی افزایش قیمت بیت‌کوین در روزهای پایانی هر هفته‌ی کاری(شنبه و یکشنبه)

نکات برگزیده مطلب
  • آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا تغییرات قیمت بیت‌کوین اغلب در روز‌های پایانی هفته مثبت است؟ به نظر می‌رسد که دلایل مختلفی برای این جهش‌های نسبی وجود دارد، دلایلی از جمله FOMO، بحث‌های گروهی در بین سرمایه‌گذاران، وقت آزاد برای افرادی که به دنبال سود هستند و موارد مشابه که باعث می‌شود نهایتا دست به دست هم داده و یک روند افزایشی نسبی در پایان هفته‌های کاری ایجاد کنند.

آیا به فکر خرید بیت‌کوین هستید؟ اگر جهش و رکود هفته‌ی گذشته باعث نشده که نسبت به بازار رمزارزی واهمه پیدا کنید، پس برای شما بهترین زمان جهت خرید رمزارز روز شنبه یا یک‌شنبه است. شاید با این پرسش مواجه شده‌اید که چرا روز‌های شنبه یا یک‌شنبه را برای خرید بیت‌کوین توصیه می‌کنیم؟ خب به نظر می‌رسد گرچه بیت‌کوین به صورت مداوم و ۷/۲۴ مبادله می‌شود، اما تمایل دارد که در روز‌های تعطیل آخر هفته یک روند صعودی یا جهش جزئی در پیش بگیرد. در واقع، طبق داده‌های بدست آمده افزایش فعالیت‌های آخر هفته‌ای این رمزارز از روز‌های آغازین ماه می تا به امروز به خودی خود حدود ۴۰ درصد از افزایش قیمت بیت‌کوین در سال جاری را شامل می‌شود.

بیت‌کوین

به اثبات بیشتری نیاز دارید؟ براساس داده‌های بدست‌ آمده از صرافی رمزارزی BitStamp، بیت‌کوین روز یک‌شنبه در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ بزرگ‌ترین رکورد قیمت خودش یعنی جهش تا مرز ۱۹۶۶۶ دلار را تجربه کرده است.

برخلاف اوراق بهادار که در اغلب مبادلات سنتی حضور دارند، رمزارزها به صورت ساعتی و لحظه‌ای در سراسر جهان مبادله می‌شوند؛ مبادله‌ی مداوم رمزارزها به این دلیل است که دارایی‌های دیجیتال مذکور بر روی شبکه‌های غیرمتمرکزی فعالیت دارند که توسط فناوری بلاک‌چین راه‌اندازی شده و تمام تراکنش‌های آن به صورت دقیق به ثبت می‌رسند. این مورد به سرمایه‌گذاران رمزارزی اجازه می‌دهد تا در هر زمان و هر مکانی بتوانند توکن‌های دیجیتال خود را انتقال دهند.

آقای دیوید تاویل(David Tawil) رئیس صندوق سرمایه‌گذاری رمزارزی ProChain Capital در رابطه با این موضوع اعلام نموده که «چنین چیزی کاملا منحصر به فرد است».

همانند هر چیز دیگری، برای اینکه چرا قیمت رمزارز در پایان هر هفته روندی صعودی به خود می‌گیرد نیز نظریه‌های متفاوتی وجود دارد. در ادامه به برخی از دلایل احتمالی این روند پرداخته شده است:

از دوشنبه شروع می‌کنیم…

چرخه‌ی انتشار اخبار نیز مانند تجارت رمزارزی هرگز پایان نمی‌پذیرد، اما بسیاری از شرکت‌های بزرگ تمایل دارند برای انتشار اعلامیه‌های مهم یا قابل توجه تا روز دوشنبه صبر کنند. به عنوان مثال اصطلاح «ادغام دوشنبه یا Merger Monday» به خوبی برای شرکت‌های بزرگ تفهیم شده است، زیرا این شرکت‌ها صبح روز دوشنبه‌ی را برای دریافت گزارشات خود در نظر می‌گیرند. بیت‌کوین

طبق گفته‌های آقای تاویل، شرکت‌های مرتبط با صنعت رمزارزی نیز از این قائده مستثنی نیستند، و اغلب روز دوشنبه را برای انتشار اعلامیه‌های خود انتخاب می‌کنند، از این رو تعداد زیادی از مبادله‌گران سعی می‌کنند با انجام مبادلات رمزارزی در روز‌های پایانی هفته از سیل اخبار اول هفته(احتمالا اخبار منفی که باعث کاهش ارزش رمزارزها می‌شود) جان سالم به در ببرند.

وی در ادامه توضیح داد:

این وضعیت مبادله در آخر هفته کمی پیشروی یا جلوتر بودن نسبت به چرخه‌ی خبری توسط مبادله‌گران محسوب می‌شود. این نوع مبادله به نوعی پرواز با چشمان بسته است، یعنی که شما نمی‌دانید آیا در صبح روز دوشنبه یک اعلامیه‌ی تکان دهنده منتشر خواهد شد یا خیر، اما سعی می‌کنید که از چرخه‌ی خبری جلوتر باشید، در صنعت رمزارزی هر روز توسعه وجود دارد، من واقعا فکر نمی‌کنم که سرمایه‌گذاری بر روی اینکه صبح روز دوشنبه شاهد یک روند توسعه‌ی مثبت خواهیم بود، کار اشتباهی باشد. David Tawil

 

تفکر گروهی

علاوه بر موارد گفته شده، ممکن است که سرمایه‌گذاران صنعت رمزارزی روزهای شنبه یا یک‌شنبه در مورد هر موضوعی با دوستان یا سایر سرمایه‌گذاران به بحث و گفتگو بپردازند، و نهایتا به واسطه‌ی نظر‌ها و نتایج بدست آمده از این گفتگو‌ها به مبادله‌ی دارایی‌های تحت مالکیت خود بپردازند.

آقای هانتر هورسلی(Hunter Horsley) مدیراجرایی کمپانی مدیریت دارایی Bitwise در رابطه با این موضوع گفته است:

بازار رمزارزی به طور عمده از افراد و سرمایه‌گذاران خرد تشکیل شده و من فکر می‌کنم این آخر هفته‌ها همان زمانی است که این افراد وقت آزاد و زمان بیشتری دارند تا به خواندن اخبار، گفتگو با دوستان و یا گوش دادن به تعاریف آن‌ها در رابطه با موضوعات جالبی که طی هفته‌ی گذشته داشته‌اند، اختصاص دهند. Hunter Horsley

در سال ۲۰۱۷، زمانی که قیمت بیت‌کوین در جال رسیدن به اوج خودش بود، گفتگو‌های مراسم شام‌شکرگزاری در سراسر آمریکا اغلب به مطالب مرتبط با صنعت رمزارزی ختم می‌شد، در حالیکه بسیاری از طرفداران صنعت رمزارزی در رابطه با مزایای حضور این صنعت برای دوستان نزدیک و خانواده صحبت می‌کردند.

علاوه بر این، آقای هورسلی همچنین اعلام نموده که «کنفرانس‌های بزرگ مرتبط با صنعت رمزارزی و بلاک‌چین نیز تاثیر مشابهی در افزایش میزان هیجان پیرامون این صنعت دارند». در ماه می جاری روند افزایش قیمت بیت‌کوین در طول هفته‌ی بلاک‌چین نیویورک آغاز شد، زمانی که هزاران طرفدار این صنعت گردهم آمدند تا آخرید دستاورد‌ها و تحولات صنعت رمزارزی را جشن بگیرند.

کاهش حجم

گرچه آخر هفته‌ها شاهد افزایش قیمت رمزارزها در بازار هستیم،‌ اما براساس گفته‌های آقای جاناتان زپتینی(Jonathan Zeppettini) مسئول بخش فعالیت‌های بین‌المللی رمزارز Decred در مونترال، تعداد افرادی که به مبادله‌ی رمزارزهای ثانویه می‌پردازند در این روزها به شدت کاهش می‌یابد، از این رو ما شاهد افزایش تحرکات قیمت هستیم.

آقای زپتینی در رابطه با این موضوع توضیح داده است:

حقیقت این است که این بازارها زمانی فعالیت می‌کنند که بانک‌های سراسر جهان بسته هستند، و این مورد باعث می‌شود که تغییرات قیمت شدت بگیرد. علاوه بر این زمانی که همه خواب هستند و یا در تعطیلات آخر هفته به سر می‌برند، ایجاد تغییر در بازار بسیار ساده‌تر خواهد بود. Jonathan Zeppettini

این گفته‌ها با نظرات اقای مایک مک‌گلون(Mike McGlone) تحلیل‌گر اطلاعاتی خبرگزاری Bloomberg نیز همخوانی دارد. وی در رابطه با این موضوع اظهار نموده که «اغلب مبادله‌گران آسیایی و افراد پیچیده‌تر اینگونه زمان‌ها را برای استفاده از حداقل مقاومت بازار جهت رسیدن به سود انتخاب می‌کنند. من به طور کامل انتظار دارم که افراد حرفه‌ای بازار بتوانند از تمام ابزار‌های موجود جهت ایجاد جرقه و کسب سود استفاده کنند».

 

ترس از دست دادن فرصت‌ها یا FOMO

در نهایت به افرادی می‌رسد که در طول هفته شاهد افزایش قیمت بیت‌کوین بوده‌اند، و به دلیل اضطراب از دست رفتن آینده و کسب سود، سریعا اقدام به خرید رمزارز می‌کنند. این ترس از دست دادن فرصت یا به اصطلاح FOMO می‌تواند باعث شود که سرمایه‌گذاران محافظه‌کار نیز به لبه‌ی پرتگاه پا بگذارند. به عنوان مثال می‌توان از آخر هفته‌ی ۲۲ ژوئن یاد کرد که بیت‌کوین توانست در روز جمعه شاهد افزایش ۱۹ درصدی ارزش باشد، در حالی که در آخر هفته و روز یک‌شنبه نیز یک جهش ۱۰ درصدی در قیمت‌ها رخ داد.

آقای نعیم اسلام(Naeem Aslam) تحلیل‌گر ارشد بازار در Think Markets UK در رابطه با این موضوع اظهار نموده که «اینگونه جهش‌های قیمتی عدمتا توسط سرمایه‌گذاران اپورتونیستیک و فرصت‌طلب ایجاد می‌شود. این‌ها افرادی هستند که تحت تاثیر شنیده‌های خود قرار گرفته و مقدار زیادی FOMO‌ دارند».

البته این روند می‌تواند در جهت عکس نیز رخ دهد، به طور مثال هنگامی که سرمایه‌گذاران در زمان سقوط قیمت‌ها به دنبال خرید رمزارز بیشتر باشند. آقای اسلام در رابطه با این موضوع نیز توضیح داد که «با در نظر گرفته چند هفته‌ی گذشته(که بیت‌کوین روند صعودی در پیش گرفته)، من مطمئن هستند که بسیاری از مردم در انتظار خرید بیت‌کوین با قیمت‌های پایین‌تر هستند». وی در ادامه افزود که سقوط ناگهانی قیمت نیز توسط برخی سرمایه‌گذاران و کاربران به عنوان یک فرصت طلایی برای خرید شمرده می‌شود.

 

موارد مرتبط با CFTC

کمیته‌ی مبادلات آتی کالا(CFTC) در اواخر روز جمعه گزارش تعهدات مبادله‌ی خود را در ایالات متحده منتشر کرد و به واسطه‌ی آن آخرین تغییرات مربوط به علاقه به مبادلات آتی و گزینه‌ی قراداد‌های آتی را ابلاغ نمود. متخصصان می‌توانند اطلاعات ارزشمندی از این گزارشات بدست آورند، از جمله اطلاعات مربوط به نحوه‌ی موضع‌گیری مبادله‌گران در رابطه با اوراق بهادار مختلف. شاخص‌هایی نظیر «موقعیت‌های کوتاه مدت» می‌تواند جزئیاتی در رابطه با اینکه چطور مبادله‌گران روند نزولی در رابطه با یک اوراق بهادار خاص موضع‌گیری می‌کنند، در اخیتار آن‌ها قرار دهد، در حالیکه نگاهی کوتاه به داده‌های تاریخی می‌تواند به آن‌ها بینشی در رابطه با تغییرات صعودی/نزولی آتی بازار را ارائه کند؛ و در نهایت این اطلاعات می‌توانند فرصت‌های مبادلاتی بسیار بزرگی را در اختیار این متخصصین قرار دهند.

آقای تاویل در رابطه با این موضوع اظهار نموده:

این روند می‌تواند به سرعتی که مردم به آن دست می‌یابند، عملی شوند؛‌ و از آنجایی که اینگونه اطلاعات در پایان روزکاری جمعه منتشر می‌شود، مردم نمی‌توانند تا روز شنبه صب از آن‌ها بهره‌مند شوند. David Tawil

نظر شما در رابطه با دلایل احتمالی افزایش قیمت بیت‌کوین در روز‌های پایانی هفته چیست؟ چه عوامل دیگری در این تغییرات ارزش دخیل هستند؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

منبع
Thenational

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا