اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

داده‌های جدید از محدوده‌ی «خرید بیش از حد» یا «overbought» برای بیت‌کوین خبر می‌دهند

وضعیت فعلی بیت‌کوین چیست؟ روند افزایش سهمی‌وار شروع خواهد شد یا با سقوط قریب‌الوقوع ارزش این رمزارز روبرو خواهیم شد؟

نکات برگزیده مطلب
  • رمزارز بیت‌کوین(با نماد BTC) طی روزهای گذشته با یک جهش ارزش روبرو شده و قیمت آن از مرز ۵ هزار دلار نیز عبور کرده است، با این حال داده‌های بدست آمده از شاخص استحکام جهانی GTI در رابطه با الگوی حرکت فعلی این رمزارز هشدار داده و نشان می‌دهد که این رمزارز هم اکنون در محدوده‌ی خرید بیش از حد یا «Overbought» قرار دارد.

بیت‌کوین در محدوده‌ی Overbought

رمزارز بیت‌کوین(با نماد BTC) در حال حاضر در بالاترین سطح قیمت خود در سال ۲۰۱۹ قرار دارد.  براساس شاخص استحکام جهانی GTI(یا GTI Global Strength یک ابزار تجزیه و تحلیل فنی است که برای بررسی و اندازه‌گیری نوسان روزانه‌ی ارزش رمزارزها بکار می‌رود) رمزارز بیت‌کوین هم اکنون در محدوده‌ی خرید بیش از حد یا «Overbought» قرار دارد. این نمودار نشان می‌دهد که بیت‌کوین می‌تواند وارد «مرحله‌ی سهمی‌وار» شده و یا در حال آماده شدن برای یک رکود دیگر باشد.

Bitcoin

پس از حدود یک سال زمستان رمزارزی، به نظر می‌رسد که این بازار دچار تغییراتی شده است و به سمت روند صعودی پیش می‌رود. در حالی که بیشتر کاربران انتظار داشتند که در بهار رمزارزی قیمت و ارزش رمزارزها افزایش یابد، برخی پیش‌بینی کرده‌ بودند که چنین رشد و جهش سریعی در اوایل سال ۲۰۱۹ رخ خواهد داد.

با این حال، افزایش سریع قیمت‌ها ممکن است خبر خوبی نباشد. براساس جدید‌ترین داده‌های بدست آمده از شاخص GTI Global Strength، این افزایش قیمت اخیر می‌تواند نشان دهنده‌ی «اصلاح ناگهانی» یا یک روند حرکتی بدتر از آن باشد.

شاخص استحکام جهانی GTI نسبت به حالت «خرید بیش از حد» و سقوط قیمت پس از آن، هشدار می‌دهد

رمزارز بیت‌کوین در حال حاضر در بالاترین سطح قیمت خود قبل از سقوط سال ۲۰۱۸(زمانی که برای اولین بار در نوامبر سال قبل از مرز ۵ هزار دلار عبور کرد) به سر می‌برد. شاخص GTI Global Strength نشان می‌دهد که این رمزارز در ماه دسامبر ۲۰۱۷ و در زمان رسیده به نزدیکی قیمت ۲۰ هزار دلار نیز در حالت «Overbought» شدید قرار داشته است.

این رمزارز که از لحاظ میزان سرمایه‌ی در حال گردش(Market Cap) به عنوان بزرگ‌ترین رمزارز بازار محسوب می‌شود، روز جمعه شاهد یک افزایش ۳ درصدی دیگر بود، که به نوعی یک تقلید از الگوهایی است که چند هفته قبل از شروع روند نزولی شکل گرفتند. آقای مایک مک‌گلونه(Mike McGlone یک تحلیلگر در خبرگزاری بلومبرگ) اخیرا توضیح داده است که نوسان کم باعث فشار بر روی بازار می‌شود و نهایتا باعث شکل‌گیری یک روند نزولی خواهد شد. وی در رابطه با این موضوع اظهار داشت:

اکنون سوال پیش آمده در رابطه با مدت زمان است و من فکر می‌کنم زمانی که چنین حباب عظیمی وجود داشته باشد، همیشه تعداد زیادی از افراد هستند که نیاز به فروش دارند. Mike McGlone

این روند صعودی برای بیت‌کوین چه معنایی دارد؟

در حالی که جهش قیمت بیت‌کوین ممکن است برای مبادله‌گران و سرمایه‌گذاران کوتاه مدت سودآوری به همراه داشته باشد،‌ بسیاری از کارشناسان این سوال را مطرح کرده‌اند که افزایش قیمت اخیر آیا یک دستاورد برجسته محسوب می‌شود یا خیر؟ یک موقعیت خرید بیش از حد یا Overbought در اغلب موارد با سقوط قیمت همراه است، زیرا بازار به حد زیادی اشباع شده است.

آخرین مرتبه که بیت‌کوین به این سطح از خرید بیش از حد رسیده بود، از قیمت ۲۰ هزار دلار در دسامبر ۲۰۱۷ به حدود ۶ هزار دلار در فوریه ۲۰۱۸ سقوط کرد.

آقای دیوید تاویل(David Tawil) از کمپانی سرمایه‌گذاری ProChain Capital اخیرا گفته است که افزایش قیمت بیت‌کوین منحصرا یک توسعه‌ی دلگرم کننده محسوب نمی‌شود. وی انتظار دارد که این افزایش قیمت یک روند نزولی دیگر را به دنبال داشته باشد.

در همین حین، پیتر برانت(Peter Brandt) یک نویسنده و مبادله‌گر معروف، پیش‌بینی کرده است که رمزارز بیت‌کوین می‌تواند به یک «فاز سهمی‌وار» و جهش قیمت دیگر وارد شده باشد. این بدان معناست که بزرگ‌ترین رمزارز جهان در حال آماده شدن برای یک روند صعودی چشم‌گیر دیگر است و احتمالا براساس گفته‌های آقای برانت، این روند صعودی از جهش سال ۲۰۱۷ نیز بزرگ‌تر خواهد بود.

پست توییتری آقای پیتر برانت

با اینکه بسیاری از چهره‌های برجسته‌ی صنعت رمزارزی در رابطه با وضعیت فعلی اظهار نظر کرده‌اند، اما هیچ نقطه‌ی مشترک یا توافقی در میان گفته‌های آن‌ها وجود ندارد. برخی می‌گویند که بیت‌کوین هنوز به پایین‌ترین سطح قیمت ممکن نرسیده و پیش‌بینی کرده‌اند که ارزش این رمزارز تا ۲ هزار دلار نیز سقوط خواهد کرد، در حالی که برخی دیگر معتقد‌اند رمزارز بیت‌کوین قرار است «سد روانی» بعدی را شکسته و به قیمت ۶ هزار دلار برسد.

نمودار تغییرات قیمت رمزارز بیت‌کوین طی ۷ روز گذشته

رمزارز بیت‌کوین در حال حاضر با در دست داشتن بیشترین سرمایه‌ی در حال گردش(Market Cap) در جایگاه اول بازار رمزارزی قرار دارد. این رمزارز طی ۲۴ ساعت گذشته با افزایش ۳/۴۹ درصدی ارزش روبرو شده و به قیمت ۵۱۶۰ دلار رسیده است. سرمایه‌ی در حال گردش این رمزارز طی ۲۴ گذشته با افزایش ۱۷/۵۵ میلیارد دلاری، به رقم ۹۱/۳۴ میلیارد دلار رسیده است.

نظر شما در رابطه با داده‌های بدست آمده از شاخص GTI چیست؟ چه روندی در انتظار بیت‌کوین است و تغییرات بعدی این رمزارز چگونه خواهد بود؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4]

منبع
Cryptoslate

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا