اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

راه‌اندازی دو شاخص رمزارزی جدید توسط CoinmatketCap

این شاخص‌ها عملکرد پروژه‌ها و استارت آپ‌های رمزارزی را با در نظر گرفتن معیارهای خاصی ارائه می‌دهند

نکات برگزیده مطلب
  • پلت‌فرم ردیابی و بررسی تغییرات ارزش رمزارز CoinmarketCap اخیرا از راه‌اندازی دو شاخص معیار عملکرد رمزارزی خبر داده‌ است. این شاخص‌ها که توسط یک کمپانی آلمانی به نام Solactive AG مدیریت خواهند شد، در پایان آخرین روز هر سه‌ماهه‌ی کاری دوباره بروزرسانی می‌شوند.

وب سایت CoinmarketCap به تازگی از راه‌اندازی دو شاخص جامع رمزارزی معیار که در پلت‌فرم‌های مختلفی از جمله بخش شاخص بورس نزدک یاNasdaq GIDS‌  Bloomberg Terminals، Thomson Reuters Eikon(یا همان Refinitiv) و بورس اشتوتگارد(Börse Stuttgart) خبر داد. براساس اعلام وب‌سایت مذکور، این شاخص‌ها به کاربران کمک خواهند کرد تا سریعا عملکرد کلی یک رمزار‌ز را رصد کنند.

علاوه بر این، قرار است که شاخص‌های مذکور به صورت برجسته در وب‌سایت CoinmarketCap(که بیشترین حجم ترافیک و بازدید صنعت رمزار‌زی را به خود اختصاص داده است) نمایش داده شوند.

در یک پست وبلاگی، این وب‌سایت ارائه دهنده‌ی تغییرات قیمت رمزارز اعلام نموده که این شاخص‌های سرشماری توسط یک ارائه دهند‌ی شاخص آلمانی با نام Solactive AG محاسبه و مدیریت خواهند شد. گفته شده که این شاخص‌ها قرار است ۲۰۰ رمزا‌رز برتر از لحاظ میزان سرمایه‌ی در حال گردش را رصد و پوشش دهند. این شاخص‌های اصلی به دو دسته تقسیم شده‌اند که یکی از آن‌ها رمزارز بیت‌کوین(با نماد BTC) را پوشش داده و دیگری شامل این رمزارز نخواهد بود.

شاخص اصلی اول که CMC Crypto 200 یا CMC200 نام دارد، شامل رمزارز بیت‌کوین بوده و اساسا بیش از ۹۰ درصد از بازار جهانی رمزارز را پوشش خواهد داد. شاخص دوم نیز CMC Crypto 200 ex یا CMC200EX نام دارد که در آن بیت‌کوین حذف شده است. در این شاخص عملکرد کلی بازار بدون تاثیر حضور رمزا‌رز بیت‌کوین(و تاثیر سرمایه‌ی در حال گردش بسیار زیاد این رمزارز) مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

فابیان کولین(Fabian Colin) مدیر فروش Solactive AG در رابطه با این موضوع گفت:

این شاخص‌ها در پایان آخرین روز هر سه‌ماهه‌ی کاری دوباره تنظیم خواهند شد و تمام رمزارزهای واجد شرایط به واسطه‌ی میزان سرمایه‌ی در حال گردش خود رتبه‌بندی خواهند شد تا از دقیق بودن میزان رشد یا تنزل رتبه‌ی رمزارزها در این شاخص کلی اطمینان حاصل شود. در هر زمانی، اگر یک رمزارز برای ادامه‌ی عضویت خود واجد شرایط محسوب نشود، در تنظیم مجدد بعدی یک جایگزین مناسب برای آن انتخاب خواهد شد. Fabian Colin

علاوه بر موارد گفته شده یک سیستم رتبه‌بندی جدید به نام امتیاز بنیادی دارایی‌های رمزارزی(یا FCAS) نیز به این وب‌سایت افزوده شده که «سلامت» پروژه‌های رمزارزی را با در نظر گرفتن میزان فعالیت کاربران، رفتار و روند توسعه و بلوغ بازار، اندازه‌گیری می‌کند. اساسا این سرویس نشان دهنده‌ی رشد و توسعه‌ی یک پروژه خواهد بود.

پلت‌فرم CoinmarketCap در رابطه با این سیستم رتبه‌بندی جدید توضیح داده است:

ما اطلاعات مربوط به داده‌های خام بلاک‌چین پروژه‌های مربوطه را وارد کرده و به صورت داخلی آن‌ها را تجزیه می‌کنیم. زمانی که تجزیه و تحلیل به پایان رسید و بازسازی عناصر داد‌های خام انجام شد، ما برای اطلاع‌رسانی مدل‌های خود، این اطلاعات را با داده‌های بازار که از طریق منابع مختلف جمع‌آوری شده، ترکیب می‌کنیم. CoinmarketCap

در حال حاضر این سیستم رتبه‌بندی امتیاز سلامت را بین ۱ تا ۱۰۰۰ اندازه‌گیری می‌کند. به عنوان مثال رمزارز بیت‌کوین به عنوان رهبر بازار رمزارزی، در حال حاضر امتیاز ۸۸۵ را به خود اختصاص داده و پس از اتریوم که امتیاز ۹۰۹ را دارد، در رتبه‌ی دوم جدول جای گرفته است. در زمان نگارش این مقاله رمزارز ریپل که از لحاظ میزان سرمایه‌ی در حال گردش جایگاه سوم را در اختیار دارد، اکنون ۷۵۱ امتیاز دریافت کرده است. رمزارزپایدار تتر که اخیرا اعلام کرده بود که از این پس تماما توسط دلار آمریکا پشتیبانی نخواهد شد، با در اختیار داشتن ۴۳۷ امتیاز به یکی از بدترین رمزارزهای موجود در این رتبه‌بندی تبدیل شده و درجه‌ی F را به خود اختصاص داده است.

لازم به ذکر است که Solactive AG در واقع ارائه‌ دهنده‌ی شاخص قرارداد‌های آتی بیت‌کوین Cboe نیز می‌باشد که در دسامبر ۲۰۱۷ راه‌اندازی شده است. علاوه بر این کمپانی مذکور مدیریت بیش از ۳ هزار شاخص مرسوم دیگر را هم بر عهده دارد.

نظر شما در رابطه با این دو شاخص جدید چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

منبع
RttnewsCointelegraph

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا