اخبار و مقالاتمقالهپیشنهاد سردبیر

خرید ۱۰۰ دلار اتریوم در سال ۲۰۱۵، اکنون حدود ۶۸ هزار دلار بازگشت سرمایه بهمراه داشت

اگر قبل از لیست شدن رمزارزهای بزرگ در صرافی‌های معتبر حدود ۱۰۰ دلار سرمایه‌گذاری کرده بودید، ارزش دارایی شما امروز چقدر بود؟

نکات برگزیده مطلب
  • کمپانی تجزیه و تحلیل داده‌های رمزارزی DataLight اخیرا یک نمودار جالب در رابطه با نتایج تحقیقات خود منتشر کرده است که نشان می‌دهد اگر پیش از لیست شدن رمزارزهای بزرگی همچون بیت‌کوین و اتریوم در صرافی‌های معتبر رمزارزی و زمان ارائه‌ی ICO آن‌ها اقدام به خرید ۱۰۰ دلار رمزارز و سرمایه‌گذاری می‌کردید، مجموع ارزش همان دارایی امروز به چه رقمی می‌رسید.

بازگشت سرمایه یا ROI

همه‌ی ما می‌دانیم در صورتی که بتوانیم نقطه‌ی ورود مناسب را شناسایی کنید، سرمایه‌گذاری در صنعت رمزارزی می‌تواند در نهایت سودآور باشد، زیرا در این دوره‌ی کوتاه حضور رمزارزها، شاهد آن بوده‌ایم که برخی از آن‌ها جهش‌های چشم‌گیر و افزایش قابل توجه‌ی ارزش داشته‌اند.

crypto

قطعا یکی از اولین دلایل افزایش قریب‌الوقوع قیمت یک رمزارز می‌تواند لیست شدن آن در یکی از صرافی‌های رمزارزی معتبر و بزرگ باشد. این موضوع پس از رونق ICOها در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به وضوع مشهود است.

 

اگر قبل از لیست شدن رمزارزها ۱۰۰ دلار سرمایه‌گذاری کرده بودید، ارزش دارایی شما امروز چقد بود؟

یکی از شایع‌ترین پرسش‌هایی که علاقه‌مندان تازه‌کار در صنعت رمزارزی از همه می‌پرسند این است که اگر در زمانی که قیمت رمزارزها بزرگ فعلی بسیار پایین بود و در صرافی‌های رمزارزی لیست نشده بودند اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کردند، دارایی‌های آن‌ها اکنون چه ارزشی داشت؟

خب، برای رفع این کجکاوری کمپانی تجزیه و تحلیل داده‌های رمزارزی DataLight اخیرا یک نمودار جالب در رابطه با نتایج تحقیقات خود منتشر کرده است. در این نمودار تغییرات مربوط به ROI(بازگشت و سود حاصل از سرمایه‌گذاری) رمزارزها پس از لیست شدن تا به امروز،  به نمایش در آمده است.

همانطور که در نمودار بالا می‌توانید مشاهده کنید، به عنوان مثال در صورتی که حدود ۱۰۰ دلار رمزارز اتریوم(با نماد ETH) سرمایه‌گذاری کرده بودید، ارزش مجموع دارایی‌های شما امروز به رقم ۶۸ هزار و ۳۰۵ دلار می‌رسید. این رقم با محاسبه‌ی ارزش رمزارز اتریوم در زمان عرضه‌ی ICO بود که در آن زمان هر ۲۰۰۰ واحد رمزارز اتریوم در مقابل ۱ واحد رمزارز بیت‌کوین(با نماد BTC) مبادله می‌شد. در آن زمان هر واحد رمزارز BTC ارزشی حدود ۵۵۰ تا ۶۳۰ دلار داشت.

با تمام این تفاسیر، برنده‌ی مطلق لیست ارائه شده توسط DataLight، همان رمزارز بیت‌کوین خودمان، بزرگ‌ترین رمزارز از لحاظ میزان سرمایه‌ی در حال گردش یا Market Cap است.

همه‌چیز بر وفق مراد نیست!

گرچه سرمایه‌گذاری در صنعت رمزارزی می‌تواند سودآور باشد، اما از طرف دیگر می‌تواند به تجارب بسیار ناخوشایند نیز منتهی شود، به ویژه برای سرمایه‌گذارانی که اطالاعات غلط در اختیار دارند و یا تنها از روی شور و شوق کاذب و گمانه‌زنی اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار می‌کند.

داده‌های بدست آمده از لیست ICOهای Cryptopotato نشان می‌دهد که گرچه تعداد زیادی پروژه‌ی سود‌آور در بازار رمزارزی وجود دارد، اما پروژه‌های دیگری نیز هستند که چیزی جز ضرر مالی برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان نیاورده‌اند.

به عنوان مثال پروژه‌ی رمزارز Tezos یکی از ICOهای بسیار موفق و محبوب صنعت رمزارزی است که توانست بیش از ۲۳۰ میلیون دلار سرمایه‌ جمع‌آوری کند و توکن‌های خود را با قیمت هر واحد ۰/۴۷ دلار به فروش برساند. با این حال در زمان نگارش این مقاله، رمزارزهای Tezos با قیمت حدود ۰/۴۵ دلار مبادله می‌شوند. این بدان معناست که سرمایه‌گذاران نه تنها سودی کسب نکرده‌اند، بلکه حدود ۳ درصد از ارزش سرمایه‌گذاری خود را نیز از دست داده‌اند.

یکی دیگر از ICOهای بسیار محدود استارت‌آپ بانکداری Bancor(با نماد BNT) بود. این پروژه توانست با فروش توکن‌های BNT با قیمت ۳/۸۶۴، در مجموع بیش از ۱۵۳ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کند. اما در حال حاضر توکن‌های BNT تنها با قیمت ۰/۶۰۶ دلار مبادله می‌شوند که نشان دهنده‌ی کاهش ارزش ۸۴ درصدی نسبت به زمان ارائه‌ي ICO می‌باشد.

آنچه که این آمار نشان می‌دهد این است که گرچه سرمایه‌گذاری در صنعت رمزارزی می‌تواند سودآور باشد، از سوی دیگر ضرر مالی و شکست نیز در آن وجود دارد. یکی از کلید‌های اصلی موفقیت در این صنعت زمان‌بندی مناسب است و برای درست انجام دادن آن به مهارت‌های اساسی قوی، مسئولیت‌پذیری مالی و همچنین کسب اطلاعات در رابطه با چیزی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید، مورد نیاز است.

نظر شما در رابطه با این مقاله چیست؟ آیا سرمایه‌گذاری در صنعت رمزارز هنوز هم سودآوری به همراه دارد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]

منبع
Cryptopotato

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا