اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

۸ دلیل احتمالی برای شکست ICO‌ تلگرام

تلگرام اسنادی منتشر کرد که در آنها به دلایل احتمالی شکست این ICO اشاره شده است

نکات برگزیده مطلب
  • با اینکه نقشه اولیه(WhitePaper) و اسناد فنی ارائه شده‌ به نظر قانع‌کننده می‌آیند، خریداران باید بدانند که حتی یکی از بزرگ‌ترین ICOهای معرفی شده هم ممکن است دچار مشکل و شکست شود. در این راستا توسعه‌دهندگان تلگرام یک نامه‌ی ۹ صفحه‌ای غیر رسمی برای سرمایه‌گذاران فرستاده‌اند که در آن توضیح داده شده که خرید و فروش توکن‌ها با ریسک همراه خواهد بود.

چنین ریسکی برای سرمایه‌گذاران بازار‌های سنتی یک جنبه‌ی کاری آشنا محسوب می‌شود و اگر این پروژه‌ی بلند پروازانه‌ی تلگرام در رابطه با بلاک‌چین نتواند عملی شود، سرمایه‌گذاران نمی‌توانند ادعا کنند که به آن‌ها هشدار داده نشده بود. در اسناد ارائه شده تقریبا هرچیزی که قابل تصور بود و ممکن است باعث ایجاد مشکل در روند کار شود، نام برده شده و توضیح داده شده است.

 

Pavel Durov
Pavel Durov

در اسناد به دست آمده یک نکته قابل توجه وجود دارد، اینکه تلگرام در ازای خرید توکن‌هایش هیچ سهامی ارائه نمی‌دهد و در عوض این توکن‌ها برای انجام عملیات‌های مالی بین کاربران و برای دسترسی به برخی سرویس‌های مختلف در شبکه‌ی تلگرام پیشنهاد شده‌اند.

البته باید در نظر داشت که این اسناد با احتیاط فراوانی نوشته شده‌اند زیرا این عرضه اولیه‌ی سکه‌ی(ICO) تلگرام به طور بالقوه اکنون ارزشی بالغ بر ۲.۵ میلیارد دلار دارد.

 

در ادامه‌ی مطلب برخی از مهم‌ترین خطرات ذکر شده در اسناد ارائه شده توسط تلگرام که دارای عنوان قانونی خطرات خاص مرتبط با خرید، فروش و استفاده از Gram یا TON که سکه‌ی اولیه تلگرام هستند، را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

۱ـ قانون‌گذاری متغیر

هرکسی که روادید عرضه‌ی سکه‌های اولیه را دنبال می‌کند باید بداند که سوالات بسیار زیادی در مورد چگونگی و تاریخ قانون‌گذاری آن‌ها وجود دارد. همانطور که در این اسناد نیز ذکر شده: پیش‌بینی چگونگی یا اینکه آیا مقامات دولتی چنین فنا‌وری را قانون‌گذاری و تنظیم خواهند کرد بسیار دشوار است.

در این سند هشدار داده شده که دولت‌ها می‌توانند الزامات نقدینگی را بر تلگرام تحمیل کنند یا اینکه اعلام کنند Gram یک معیار از پیش تنظیم شده است که تنها مستلزم ثبت است. همچنین در ادامه آمده که در صورتی که قوانین بسیار سخت‌گیرانه تنظیم شوند پایگاه تلگرام ممکن از است کشور کنونی خارج شود و یا اینکه این پروژه را به طور کلی کنار بگذارد.

از سوی دیگر ویکتور مانگازف، مدیر عامل یک شرکت با نام MyDFS که یک پلت‌فرم ورزشی بر مبنای بلاک‌چین است، اعلام کرده که تلگرام ممکن است بیش از پلت‌فرم‌های پیامرسان‌ها رقیب تحت نظارت قانون‌گذاران باشد که این امر یک نکته‌ی مثبت در جهت جمع‌آوری کمک‌های نقدی این چنین عظیمی است.

تنها چند نرم‌افزار پیامرسان وجود دارند که از تلگرام بزرگ‌تر هستند، اما دو عدد از آن‌ها که در بالاترین رتبه قرار دارند یعنی FaceBook و WhatsApp هر دو در ایالات متحده مستقر و هردو در مورد رمزارزها مردد می‌باشند.

مانگازف در ادامه توضیح داد:

در بین دیگر پیام‌رسان‌های پیشرو که خارج از این کشور مستقر هستند، تلگرام از لحاظ تکنولوژی از بقیه امیدوار کننده‌تر است.

Viktor Mangazeev

(سخت است که یک مرکز فرماندهی اصلی برای تلگرام نام ببریم اما بنابر گفته‌های SEC صادر کننده‌ی توکن‌های Ton در Virgin Islands قرار داد. اما طبق گفته‌های Crunchbase مرکز توسعه‌ی تلگرام در شهر لندن واقع شده است.)

۲ـ عوامل قانونی و نظارتی

طبق نوشته‌های درون این اسناد: Ton در یک محیط تنظیم شده‌ی جدید و قانونی تحت توسعه قرار می‌گیرد. در این مورد می‌توان گفت که هنوز هیچ سند قانونی یا دادگاه تنظیم‌کننده‌ای در مورد بلاک‌چین و قرارداد‌های هوشمند مقرر نشده است.

در ادامه توضیح داده شده که چگونه مجوز‌ها ممکن است ضروری باشند، از جمله موارد خاص مربوط به رمزارزها مثل مواردی که حتی قبل از راه‌اندازی بلاک‌چین TON توکن‌های آن به فروش رسیده باشند.

۳ـ دولت و اقدامات شخصی

شاید یکی از اغراق آمیزترین اعمال برای یک پروژه همانند تلگرام در ایالات متحده همین قانون‌گذاری و تنظیمات باشد، زیرا که قانون‌گذاران نمی‌توانند به این زودی قوانین مرتبط را تنظیم کنند و پرونده‌هایی از این قبیل زمان بسیار کمتری نسبت به اعلام قوانین جدید لازم دارند.

جوئی دیپاسکاله(Joe Dipasquale) یکی از مسئولین در صندوق مالی Bitbull Capital که مرتبط با رمزارزها فعالیت می‌کند به خبرگزاری CoinDesk اعلام کرده که در Grams سرمایه گذاری نخواهد کرد و از اینکه این مورد تحت نظر کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) قرار بگیرد نگران است.

وی در یک ایمیل عنوان کرد که:

با توجه به اینکه Ton تا کنون بزرگ‌ترین ICO ارائه شده  است من انتظار دارم که SEC توجه بسیار ویژه‌ای به آن داشته باشد. همچنین شرکت‌ کنندگان و سرمایه‌گذاران در این ICO نیز باید از این موضوع اطلاع داشته باشند.

Joe Dipasquale

این شرکت از توافق ساده برای توکن‌های آتی (SAFT) برای فروش این محصول خود استفاده می‌کند. SAFT به عنوان راهی برای فروش و ارائه‌ی ICO بدون در نظر گرفتن قوانین اوراق بهادار ایالات متحده طراحی شده است. اما در صورتی که SEC تصمیم بگیرد که از فعالیت‌های SAFT جلوگیری کند، ممکن است برای بزرگ‌ترین ICOهای ارائه شده مشکلات رخ دهد.

۴ـ روند توسعه و انتشار TON

در این اسناد نوشته شده:

تلگرام ممکن است توسعه دهندگانی با مهارت‌های تکنیکال لازم برای اجرای موفقیت آمیز بلاکچین Ton را در اختیار نداشته باشد.

بخشی از اسناد منتشر شده توسط تلگرام

خبر خوب برای سرمایه‌گذاران این است که تلگرام برای سرمایه‌گذاران یک بند و تبصره در جهت بازپرداخت سرمایه‌هایشان در نظر گرفته است. همچنین در اسناد نوشته شده‌ی این شرکت آمده که آن‌ها حق دارند سرمایه‌های جمع شده را در هر راهی که در نظر داشته باشد صرف کند.

۵ـ خطرات ذاتی بلاک‌چین

در این اسناد خطراتی که همیشه توام با بلاک‌چین‌های باز است توضیح داده شده است که یکی از آن‌ها شامل وجود اشتباه در کدهای این سیستم‌ها است.

به عنوان مثال، محاسبات کوانتومی عظیم می‌توانند تمام رمزگذاری‌ها را از بین ببرند و بعد از مدتی برای تصحیح آن تغییرات عمده‌ای مورد نیاز خواهد بود و گره‌ها (Nodes) ممکن است که این تغییرات را نپذیرند و سیستم با شکست مواجه شود.

۶ـ ادغام Ton و تلگرام

یکی از دلایل محبوبیت این ICO بدون تردید وجود تعداد بالای فعالان و کاربران این نرم‌افزار پیام‌رسان است. در این اسناد گفته شده در صورتی که به هردلیل تیم توسعه نتوانند بلاک‌چین TON را با تلگرام ادغام کنند، پذیرش Gram به عنوان یک نوع ارز در اکوسیستم موجود پیام‌رسان تلگرام ممکن از پیش‌بینی‌های انجام شده محدودتر واقع شود.

اگر اغراق نباشد، می‌توان گفت مردم در حال خرید و قبول کردن یک توکن به اصطلاح کاربردی هستند که هیچ کاربردی ندارد. اما در عوض می‌توان گفت که میزان ریسک در این مورد با توجه به تعداد نرم‌افزار‌های ادغام شده با بلاک‌چین، بعید به نظر می‌رسد.

۷ـ صادرکننده و استفاده‌‌ی سرمایه

با توجه به گفته‌های خود شرکت، تلگرام هیچگونه محدودیتی در نحوه استفاده از این سرمایه‌های بدست آمده ندارد، در نتیجه در صورتی که توسعه‌دهندگان نتوانند TON را بسازند و مجبور به پایان دادن به قراردادشان با خریداران توکن‌ها شوند، ممکن است در آن زمان دیگر پولی برای بازپرداخت و توزیع به صاحبان Gramها پس از وقوع این اتفاق باقی نمانده باشد.

آنتون روزنبرگ(Anton Rozenberg)، مامور فنی سابق نرم‌افزار VKontakte (محبوب‌ترین نرم‌افزار پیام رسان در کشور روسیه) که معادل فیس‌بوک روسی است و دوروف قبل از شروع پروژه‌ی تلگرام آن را تاسیس کرده بود، گفت:

این عدم محدودیت به تلگرام این اجازه را می‌دهد تا از بودجه‌های جمع آوری شده برای نرم‌افزار پیام رسانشان استفاده کنند، حتی اگر چیزی از این سرمایه صرف بلاک‌چین نشود.

Anton Rozenberg

وی ادامه داد:

به عنوان مثال آن‌ها می‌توانند تمام پول‌های موجود را صرف خرید سرور برای ده سال آینده کنند.

Anton Rozenberg

بنابر این در حالی که این موضوع برای سرمایه‌گذاران ICO مورد نظر ممکن است آزاردهنده باشد، اما باعث خواهد شد که تداوم حضور تلگرام در این نقطه تضمین شده باشد.

8- نرسیدن رمزارز‌ها و بلاکچین به هدف

در این قسمت چند سرورق از این سند را جمع بندی کرده‌ایم. لطفا این موضوعات را شایعات به حساب نیاورید چون احتمال اتفاق افتادن آنها وجود دارد.

به طور مشخص این سند خطرات احتمالی ارائه شده توسط تلگرام یکی از مهم‌ترین تهدیداتی که با آن روبرو شده یعنی حذف شدن از فروشگاه‌های نرم‌افزار تلفن همراه مثل Google Play و Apple Store را در این لیست قرار نداده است.

کورینوویچ (Gurinovich) در این باره نوشت:

بدترین سناریو ممکن این است که برنامه‌ی تلگرام از فروشگاه اپل (Apple Store) و گوگل پلی (Google Play) حذف شود، فقط به این دلیل که این شرکت‌ها حضور نداشتن خودشان در مبادلات مالی تلگرام را قبول نکنند.

Gurinovich

هیچ دادگاهی در جهان وجود ندارد که پس از این اتفاق بتواند مخاطبین را به این نرم افزار بازگرداند.

با این حال مایک بوروف (Mike Burov) مدیر عامل شرکت Cindicator که یک پلت‌فرم تجزیه و تحلیل بازار متمرکز است به خبرگزاری CoinDesk اعلام کرده که مردم در تلگرام سرمایه‌گذاری می‌کنند زیرا فکر می‌کنند این اتفاق کل صنعت را دگرگون خواهد کرد.

او اینگونه نظر خود را بیان کرد:

این مورد یک پیشرفت مطلق و غیرمنتظره برای بازار است و توجه زیادی را به سمت آن جلب خواهد کرد. پس این راه باعث سرمایه‌گذاری در ایده‌ی اعتماد به رمزنگاری و اعتماد به غیرمتمرکز سازی خواهد شد.

Mike Burov

به نظر شما استفاده از پلتفرم تلگرام چه تغییری در فروشگاه‌های تلگرامی برای پرداخت ایجاد خواهد کرد؟ شما علاقه‌ای به استفاده از آن دارید؟ شما می‌توانید نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
CoinDesk

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا