اخبار داخلیاخبار و مقالات

سعید مهدیون: آینده‌ی بلاکچین و رمزارزها در ایران روشن است

معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی با ابراز دیدگاه مثبت خود گفت که در رابطه با صنعت رمزارزی اقدامات متعددی از سوی دولت انجام شده است

نکات برگزیده مطلب
  • سعید مهدیون(معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی) در جدید‌ترین مصاحبه‌ی خود در رابطه با دیدگاه دولت نسبت به تکنولوژی نوظهور بلاک‌چین و صنعت رمزارزی سخن گفت و اعلام کرد که فناوری بلاک‌چین یک واقعیت تحول‌گرا با مزایای بی‌نظیر است که می‌تواند در بسیاری از حوزه‌ها، در ایران مورد استفاده قرار بگیرد.

اظهارات سعید مهدیون

سعید مهدیون(معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی) در جدید‌ترین گفته‌های خود در رابطه با نگاه دولت ایران و مرکز ملی فضای مجازی نسبت به فناوری نوظهور بلاک‌چین و رمزارزها گفت «فناوری بلاک‌چین یک واقعیت تحول‌گرا با مزایای بی‌نظیر است که می‌تواند در بسیاری از حوزه‌ها از جمله احراز هویت و ثبت، مورد استفاده قرار گیرد که یکی از قابلیت‌های آن در زمینه مالی است.

Iran

آقای مهدیون ادامه داد:

 شناخته‌‌شده‌ترین محصول این فناوری رمز ارزهایی مانند بیت‌کوین و اتریوم هستند که توانسته‌اند اقتصاد و صنعت رمز‌ارز را ایجاد کنند، البته با وجود اینکه امروزه حجم کوچکی در اختیار دارند، اما با توجه به اهمیت در نظام مالی و رشد سریع حجم بازار، کشورهای متعددی در جهان به دنبال قانونگذاری این پدیده هستند تا از مزایای آن استفاده و از نظام اقتصادی خود در برابر مضرات این فناوری جدید محافظت کنند. سعید مهدیون

وی با اشاره به وضعیت خاکستری رمز‌ارزها و تلاش بانک مرکزی ایران برای اعلام ضوابط در این حوزه، گفت «واقعیتی که در کشور ما وجود دارد این است که با توجه به عدم تعیین تکلیف وضعیت رمز‌ارزها از سوی نهادهای مختلف و اعلام ممنوعیت در مراکز مالی توسط شورای عالی مبارزه با پولشویی، فعالیت در زمینه رمزارزها در وضعیتی خاکستری در ایران ادامه دارد و باید قبول کرد که حجم چشمگیر معاملات رمزارز، باعث خروج میزان کلانی ارز از کشور شده که این مسئله ادامه دارد و فعالان و استارت‌آپ‌های زیادی در زمینه این فناوری جدید فعالیت دارند که در نهایت منجر به طرح تعیین تکلیف رمز‌ارزها  و اعلام ضوابط بانک مرکزی به عنوان رگولاتور بانکی و ارزی کشور شده است.

آقای مهدیون با بیان اینکه نگاه مرکز ملی فضای مجازی به بلاک‌چین و رمز‌ارزها مثبت است، اظهار داشت که مرکز ملی فضای مجازی به عنوان یکی از نهادهای تصمیم‌گیر همانطور که در گذشته نیز اعلام کرده به فناوری بلاک‌چین و رمز ارزها نگاه مثبتی دارد و در دولت نیز این اعتقاد وجود دارد تا از مزایای رمز‌ارزها به نفع اقتصاد کشور با توجه به شرایط تحریم استفاده شود. وی ادامه داد که بر همین اساس مرکز ملی فضای مجازی پیش‌نویسی در حوزه رمزارزها به هیات دولت ارائه کرد که پس اعلام ضوابط از سوی بانک مرکزی و سازمان بورس و چند نهاد تصمیم‌گیر دیگر، سند سیاست دولت درباره رمز‌ارزها منتشر خواهد شد.

رمزارز ملی تسهیل‌گر تجارت خواهد بود

معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی در خصوص رمز‌ارز ملی و کاربرد آن در زمینه تسهیل تجارت تاکید کرد «با فراگیر شدن مسئله رمزارزها و گسترش این صنعت، برخی از کشورها که در شرایط تحریم قرار داشتند یا به منظور تسهیل تجارت و مراودات مالی با سایر کشورها تصمیم به تولید رمز‌ارز ملی به عنوان ظرفیت مالی دولت در حوزه‌ی رمز‌ارز کرده‌اند». وی همچنین توضیح داد که با توجه به تاکید دولت و مجلس، شرکت خدمات انفورماتیک بانک مرکزی با تلاش‌های فراوان این زیرساخت را مهیا کرده است و از این ظرفیت می‌توان به نفع تجارت و تسهیل مراودات مالی با توجه به فشارهای تحریمی آمریکا بهره برد.

 

حاکمیت نگران نوسان بالای قیمت رمزارزهاست

مهدیون درباره نگرانی‌های حاکمیت در زمینه رمز ارزها گفت:

یکی از مهم ترین نگرانی‌هایی که وجود دارد به بحث عدم وجود پشتوانه در بسیاری از رمزارزهای خارجی از جمله بیت‌کوین(با نماد BTC) و نوسانات قیمت بسیار بالا، اختصاص دارد که باعث می‌شود تا احتمال ضربه به نظام اقتصادی و ضرر و زیان سرمایه‌گذاران وجود داشته باشد. سعید مهدیون

وی همچنین اظهار داشت که از سویی دیگر عدم امکان رصد تراکنش‌ها توسط نظام بانکی و قابلیت استفاده برای تجارت سیاه به منظور پولشویی و تامین مالی تروریسم در کنار تحریم کاربران ایرانی و حساب‌های آنها با فشارهای آمریکا در بسیاری از صرافی‌های خارجی، از موضوعات مهم در زمینه نگرانی مسئولان در برابر این فناوری است که راهکارهایی نیز برای رفع آنها وجود دارد، اما فناوری‌ها در مقابل مزایا معایبی نیز دارند و رمزارزها از این قاعده مستثنی نیستند و باید با تصمیمات سنجیده چالش‌ها را کاهش داد.

 

ماموریت وزارت نیرو و صنعت درباره‌ی رمزارزها

معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص تعیین تکلیف وضعیت ماینینگ و استخراج رمزارزها با توجه به گسترش این کسب و کار در کشور گفت:

ماینینگ یکی از شاخه‌های جذاب رمزارزهاست و فعالان زیادی در این بخش در کشور فعالیت دارند. با توجه به کسب درآمد ارزی، این صنعت می‌تواند در شرایط فعلی یک راه برای ورود ارز به کشور باشد؛ فرایند ماینینگ هم اکنون قانونی به شمار می‌رود اما فعالیت آن با وجود کسب درآمد مناسب ارزی و پایین بودن هزینه ارز کاوی با توجه به قیمت پایین انرژی به صورت صنعتی با چالش‌هایی در زمینه تامین تجهیزات، زیرساخت‌های انرژی و مجوز روبرو است. سعید مهدیون

مهدیون تاکید کرد «وزارت نیرو  و وزارت صنعت، معدن و تجارت وظایفی را در دستور کار دارند که در صورت تعیین تکلیف ماینرها به صورت قانونی و بر روی زمین فعالیت صنعتی خواهند داشت».

 

باید منتظر آینده‌ی روشن صنعت رمزارزی در ایران بود

معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی در خصوص سرنوشت صنعت نوظهور بلاک‌چین و رمز‌ارزها گفت «اعتقاد دارم با توجه به تاکید دولت و با انجام و تکمیل اقدامات دستگاه‌های ذیربط، فضای حوزه رمزارزی بزودی تعیین تکلیف خواهد شد و فعالان این صنعت با تبدیل شدن ماینینگ به یک صنعت و ایجاد زیرساخت‌های لازم در حوزه‌ی عرضه‌ی اولیه(ICO) و معاملات در صرافی‌های الکترونیکی در ایران می‌توانند با شفافیت فعالیت داشته باشند و کشور نیز از ظرفیت‌های اقتصادی صنعت رمز‌ارزی استفاده کند».

وی در پایان گفته‌های خود اعلام کرد:

به طور کلی می‌توان گفت در یکسال اخیر اقدامات متعددی از سوی دولت و مراجع ذیربط انجام شده و باید انتظار آینده‌ای روشن را داشت. سعید مهدیون

گقته‌های آقای سعید مهدیون را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما آینده‌ی صنعت رمزارزی در ایران چگونه رقم خواهد خورد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا