اخبار و مقالاتمقاله

آیا کیف‌پول‌های کاغذی امن‌تر از بقیه‌ی کیف‌پول‌های رمزارزی هستند؟

بررسی معایب و ریسک‌های موجود در کیف‌پول‌های کاغذی نسبت به سایر انواع کیف‌پول‌های رمزارزی

کیف‌پول‎های کاغذی به طور کلی بسیار ایمن هستند. البته اگر تنها در صورتی که با هدف سرمایه‌‏گذاری بلند مدت و به عنوان دارائی غیر قابل لمس در نظر گرفته شده و به کار گرفته شوند. این‎ها مواردی است که اولیور بنتون(Oliver Benton) از شرکت Trezor، بیان نموده است. همچنین در نظر داشته باشید که برای کار با این دسته از کیف‌پول‎ها، نیاز است به یک سطح مشخصی از توانایی و تجربه در استفاده ایمن و بهینه از آن‌‌ها برسید. همچنین باید گفت که به کارگیری یک کیف‌پول کاغذی برای یک کاربر عادی که قصد استفاده و مصرف از دارائی رمزارزی خود را دارد، چندان مناسب نمی‎باشد.

برای مشاهده‌ی آموزش قدم به قدم ساخت کیف‌پول کاغذی به اینجا مراجعه کنید.

دنیای رمزارزها، همواره با مجادله‎ها و بحث و گفت و گوهای متفاوت و مختلفی همراه بوده است. از این جمله می‎توان به قرار گرفتن بیت کوین در برابر بیت کوین کش، قرار گرفتن اثبات کار در برابر اثبات سهم، قرار گرفتن بلاک‎چین‎های مجاز در برابر غیر مجاز و بسیاری مواردی دیگر اشاره نمود. حال یک بحث قدیمی دیگر نیز این روزها در فضای توئیتر و ردیت داغ شده است. این بحث در مورد بهتر و یا بدتر بودن کیف‌پول‎های کاغذی در برابر کیف‌پول‎های سخت افزاری و نرم افزاری می‎باشد.

در این راستا، عقاید و نظرهای بسیاری به صورت آنلاین مطرح شده است که این نظرها طیف گسترده‎ای از جنبه‎های این مجادله را در بر می‎گیرند. از طرفی، نظرات نشان داده شده در پایین، به صراحت نشان می‌‏دهند که کیف‌پول‎های کاغذی به نسبت آن چیزی که باید باشند، ایمنی کم‎تری دارند. همچنین برای کار با این دسته از کیف‌پول‏‌ها، نیاز است که فرد دارای یک میزان و سطحی از تخصص باشد که این تخصص فراتر ار توانایی‏‌های فنی افراد عادی می‏‌باشد.

کیف‌پول کاغذی
کیف‌پول کاغذی

معایب کیف‌پول‎های کاغذی

در بازه‎های زمانی مشخص، از کیف‌پول‎های کاغذی به عنوان ایمن‎ترین شیوه در نگهداری بیت کوین یاد شده است. البته این نظر در زمان‎های اخیر با شدت گرفتن هک‎های صورت گرفته در صرافی‎های رمزارزی، تقویت شده است. در نظر داشته باشید که در طول سال گذشته، چیزی در حدود 1 میلیون دلار بیت کوین  از صرافی‏‌ها، به سرقت رسیده است.

در تئوری این چنین برداشت می‏‌شود که کیف‌پول‎های کاغذی امن هستند. در راستای این نظر، این نوع از کیف‌پول‏‌ها، چیزی فراتر از یک آدرس بیت کوین و کلید خصوصی مرتبط با آن هستند که بر روی کاغذ نوشته شده باشند. چرا که به اینترنت متصل نبوده و از این رو امکان این که در برابر حملات سایبری و هک آسیب‏پذیر باشند، وجود ندارد.

کیف‌پول‎های کاغذی به طور کلی بسیار ایمن هستند. البته اگر تنها در صورتی که با هدف سرمایه‌‏گذاری بلند مدت و به عنوان دارائی غیر قابل لمس در نظر گرفته شده و به کار گرفته شوند. این‎ها مواردی است که اولیور بنتون از شرکت Trezor، بیان نموده است. همچنین در نظر داشته باشید که برای کار با این دسته از کیف‌پول‎ها، نیاز است به یک سطح مشخصی از توانایی و تجربه در استفاده ایمن و بهینه برسید. همچنین باید گفت که به کار گیری یک کیف‌پول کاغذی برای یک کاربر عادی که قصد استفاده و مصرف از دارائی رمزارزی خود را دارد، چندان مناسب نمی‎باشد.

البته برخلاف این که به نظر می‏رسد که اگر کلید خصوصی خود را به صورت آفلاین و بر روی یک قطعه کاغذ ذخیره کنید، ایمنی باشد، بسیاری از کارشناسان بیت کوین، بر این عقیده هستند که باید از این دسته از کیف‌پول‏ها، دوری کنید. چرا که بسیاری از مزایای این دسته از کیف‌پول‌‏ها، ممکن است در یک حالت خیالی بوده و نزدیک به واقعیت نباشد.

در این راستا، آندرئاس آنتونوپولوس(Andeas Antonopoulos) به عنوان یک متخصص بیت‌کوین، عقیده دارد که:

کیف‌پول‏‌های کاغذی به خودی خود عمل نمی‎کنند. در واقع بدین معنا که آن‏ها جزئی از یک سیستم هستند که نیاز به یک کامپیوتر برای اجرا و یک پرینتر برای پرینت و یک کامپیوتر دیگر نیز برای اسکن و مصرف آن‏ها دارند.

باید گفت که آقای آنتونوپولوس این عقیده را دارد که اگر همه این موارد را به عنوان یک کلیت در نظر بگیریم. آن گاه این اجزا به نسبت نمونه‌‏های سخت افزاری خود، دارای حساسیت بیش‏‌تری به اشتباهات پیچیده کاربری هستند. به نظر ایشان، سه عامل اصلی زیر، باعث چنین ضعفی در کیف‌پول‏‌های کاغذی شده است:

  • در نظر داشته باشید که برای کار کردن با یک کیف‌پول کاغذی، نیاز است که آن را توسط یک کامپیوتر که دارای سخت افزار و نرم افزار ایمنی می‏‌باشد، تولید کنیم. در این راستا، برای داشتن بیش‌‏ترین سطح از ایمنی، نیاز است که نسبت به تهیه یک سیستم با کم‏‌ترین میزان ریسک‏‌های امنیتی ممکن، اقدام نماییم.
  • حال ساخت و تهیه چنین سیستم ایمنی فراتر از سطح توانایی فنی 99.9 درصد از کاربران رمزارزی(در حال حاضر) می‎باشد. این در حالی است که یک کیف‌پول سخت افزاری، تمامی این موارد را داشته و فراهم سازی این امکانات را از طریق خودش برای کاربران بسیار آسان نموده است.
  • همچنین در پرینت کردن کیف‌پول‎های کاغذی باید از قدیمی‎ و ضعیف‌‏ترین پرینترهای ممکن استفاده کنیم. چرا که در صورت استفاده از پرینترهای امروزی، به دلیل داشتن قابلیت اتصال به وب، ممکن است در آستانه وقوع یک ریسک امنیتی قرار بگیریم.

بررسی دقیق‎تر ضعف کیف‌پول‎های کاغذی

ایمن کردن این چنین پرینترهایی نیز فراتر از توانایی فنی 99.9 درصد از افراد می‏‌باشد. این در حالی است که کیف‌پول سخت افزاری در زمان نشان دادن پیغام اتصال ایمنی، تمامی این کارها را به خودی خود انجام می‏‌دهد و از این رو هیچ گونه خطر نشت اطلاعاتی در آن وجود ندارد.

همچنین این واقعیت نیز وجود دارد که کیف‌پول‏‌های کاغذی دارای یک آدرس یکتا و یک کلید خصوصی یکتا می‎باشند که آندرئاس آنتونوپولوس این موضوع را به صورت یک تکنولوژی منسوخ شده، در نظر می‏‌گیرد. البته این موارد توسط انسان قابل خواندن نبوده و باید از یک نرم افزار اسکن QR استفاده شود. همچنین موقعی که دارائی درون کیف‌پول مصرف می‌‏شود، نیاز به انجام یک شرایط تغییر در کیف‌پول هستیم که این کار نیز توسط خود کیف‌پول صورت نمی‏‌گیرد. این کار توسط آن کیف‌پولی صورت می‌‏گیرد که برای اسکن کیف‌پول کاغذی استفاده شده است. در این بین، در برخی مواقع ممکن است که دارائی کاربر در کیف‌پول کاغذی به درستی آپدیت نشده و بخش از آن از بین رفته و یا دزدیده شود.


مزایای کیف‌پول‎های سخت‌افزاری

آندرئاس آنتونوپولوس این عقیده را دارد که کیف‌پول‌‏های سخت افزاری این قابلیت را دارند که بتوانند بیلیون‏‌ها آدرس را از طریق seedهای کلمه‏‌ای به وجود آورند. علاوه بر این، این دسته از کیف‌پول‏‌ها دارای سطح آسیب‎پذیری‏های کم‎تری نیز هستند.

کیف‌پول‌های سخت‌افزاری
کیف‌پول سخت‌افزاری

کیف‌پول‏‌های سخت افزاری بسیار برتر هستند. چرا که این دسته از کیف‌‎پول‏‌ها، مبتنی بر استاندارد صنعتی (BIP39/32/43/44) می‎باشند. این استاندارد در حال حاضر به طور گسترده‌‏ای استفاده می‏‌شود که به واسطه‏‌ی آن، کیف‌پول شما قابل تشخیص و بازیابی توسط صدها نوع کیف‌پول نرم افزاری و سخت افزاری دیگر می‏‌باشد. این‏ها در واقع کامپیوترهایی هستند که به صورت اختصاصی تولید شده و شامل یک سیستم کلی هستند که از آن برای احراز هویت و ثبت تراکنش‏‌ها استفاده می‌‏شود. همچنین به صورت بهینه‌‏ای طراحی شده‎اند که برای از بین بردن نشت‎های اطلاعاتی و کاهش سطوح حمله در برابر دستگاه‏‌های غیرمجاز بسیار مناسب هستند.

هر چند که بسیاری از کارشناسان نسبت به برتری و مزایای کیف‌پول‏های سخت افزاری، در یک اتفاق نظر هستند. ولی در این میان، برخی دیگر نیز هستند که اعتقاد دارند هر کدام از این کیف‌پول‏ها و حتی کیف‌پول‏های کاغذی دارای مزایا و استفاده‌‏های خاص خود می‏‌باشند.

در این راستا، درو هاردینگ(Drew Harding) به عنوان رئیس تولید در شرکت Pillar(تولید کننده کیف‎‌پول‏های نرم افزاری مبتنی بر موبایل) عقیده دارد که :

کیف‌پول‏‌های نرم افزاری و سخت افزاری هر کدام خدمات و اهداف خاصی را در نظر دارند که بنابر موقعیت شما، ممکن است استفاده از آن‏ها با ارزش بوده و یا شامل ریسک‌‏های بخصوصی شود. کیف‌پول‏‌های کاغذی به دلیل داشتن طبیعت و ذات فاسد شدنی خود، ریسکی را برای کاربرانشان که تنها از این طریق نسبت به ذخیره دارائی‏‌های خود اقدام می‏‌کنند، به وجود می‌‏آورند. چرا که ممکن است بعد از گذشت مدتی مشخص، از بین روند. Drew Harding

این در حالی است که بیش‌‏تر کاربرانی که از کیف‌پول‏های نرم افزاری و سخت افزاری استفاده می‏‏‌کنند، قادر هستند که seedهای کلمه و یا کلید خصوصی خود را یادداشت کرده و در جای دیگر ذخیره کنند تا از این طریق بتوانند از آن‏ها پشتیبان‏‌گیری نمایند.

آیا شما تجربه‌ی استفاده از کیف‌پول‌های کاغذی را دارید؟ تجربیات خود  را در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Cryptonews
دکمه بازگشت به بالا