اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

اتریوم رمزارز محبوب کلاهبرداران است

داده‌های منتشر شده توسط Chainalysis نشان می‌دهد که بخش اعظم کلاهبرداری‌های رمزارزی در شبکه‌ی اتریوم رخ می‌دهد

نکات برگزیده مطلب
  • کمپانی Chainalysis که در زمینه‌ی نظارت بر بلاک‌چین فعالیت می‌کند اخیرا مجموعه‌ای از گزارشات را در رابطه با جرائم فضای رمزارزی منتشر کرده است. در یکی از این گزارشات که «مجموعه‌ی جرائم رمزارزی: رمزگشایی اسکم‌های اتریوم» نام دارد، توضیح داده شده که رمزارز اتریوم(با نماد ETH) به عنوان محبوب‌ترین رمزارز برای انجام کلاهبرداری و اسکم کاربران در اکوسیستم رمزارزی، معرفی شده است.

گزارشات Chainalysis

کمپانی مانیتورینگ و نظارت بر بلاک‌چین Chainalysis اخیرا مجموعه‌ای از گزارشات مرتبط با «گرایش‌ جرائم رمزارزی» منتشر کرده است. در یکی از این گزارشات که «مجموعه‌ی جرائم رمزارزی: رمزگشایی اسکم‌های اتریوم» نام دارد، توضیح داده شده که رمزارز اتریوم(با نماد ETH) محبوب‌ترین رمزارز برای کلاهبرداری و اسکم کاربران در اکوسیستم رمزارزی می‌باشد.

گفته شده که در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۷ میلیون دلار رمزارز اتریوم به واسطه‌ی فعالیت‌های کلاهبرداری از کاربران دزدیده شده است، این درحالیست که در سال ۲۰۱۸ تقریبا ۰/۰۱ درصد از تمام اتریوم‌های در حال گردش بازار به واسطه‌ی فعالیت‌های کلاهبرداری و اسکم بدست آمده است. ارزش این رمزارزهای سرقتی در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۳۶ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

 

در بخش‌هایی از گزارشات Chainalysis آمده است:

از سال ۲۰۱۸ به بعد تعداد اسکم و کلاهبرداری‌های صنعت رمزارزی کاهش چشم‌گیر داشته است، گرچه کلاهبرداری‌های موجود نسبت به گذشته بزرگ‌تر، پیچیده‌تر و برای کلاهبرداران بسیار سود‌آورتر شده‌اند. از اواخر سال ۲۰۱۶ تا پایان سال ۲۰۱۸، کمپانی Chainalysis توانسته بیش از ۲ هزار کلاهبرداری رمزارزی را در شبکه‌ی اتریوم شناسایی کند، که توانسته‌اند دارایی‌های خود را از ۴۰ هزار قربانی کسب بدست آورند. فعالیت‌های کلاهبرداری در سال ۲۰۱۸ به طور چشم‌گیری افزایش داشته است، تا جایی که می‌توان گفت تقریبا شاهد افزایش ۷۵ درصدی میزان جرائم کلاهبرداری و اسکم در این سال بودیم.

Chainalysis Reports

براساس یافته‌های Chainalysis، چهار نوع کلاهبرداری رمزارزی شایع در فضای اتریوم بیشتر رخ می‌دهد، که عبارتند از کلاهبرداری مستقیم، کلاهبرداری از طریق ICO، یک محصول هرمی و Ponzi، و در نهایت روش‌های فیشینگ(phishing). این کمپانی همچنین اعلام کرده است که نرخ و میزان موفقیت کلاهبرداری‌های دیگری همچون infection scams(در این روش اعلام می‌شود که رایانه‌ی کاربر به ویروس آلوده شده و باید به متخصص اجازه‌ی دسترسی کامل داده شود تا بتواند این مشکل را رفع نماید…) در طول زمان متغییر است.

در بخش‌هایی از گزارش «مجموعه‌ی جرائم رمزارزی» آمده است:

جنایتکاران خلاق معمولا از طرح‌های هرمی پیچیده و ICOهای جعلی استفاده می‌کنند تا بتوانند میلیون‌ها دلار پول بدست آورند. این طرح‌های کلاهبرداری نسبتا پیچیده‌تر، نیمه‌ی دوم سال را تحت سلطه‌ی خود قرار داده‌اند. The Crime Series report

۹۲۴ کلاهبرداری فعال در شبکه

لازم به ذکر است که Chainalysis تنها گروهی نیست که برای کشف کلاهبرداری‌های رمزارزی، در حال نظارت بر شبکه‌ی اتریوم می‌باشد. در حقیقت، وب‌سایت Etherscamdb.info نیز نمونه‌ی دیگری است که تعداد زیادی از کلاهبرداری‌های رمزارزی مرتبط با اتریوم را نمایش داده و توسط تمام جامعه‌ی رمزارزی نیز قابل مشاهده است. پایگاه داده‌های وب‌سایت مذکور ۶۳۷۸ مورد کلاهبرداری رمزارزی را به ثبت رسانده و اعلام می‌کند که در حال حاضر ۹۲۴ مورد از این کلاهبرداری‌ها، فعال هستند.

scam

داده‌های موجود در این وب‌سایت نشان می‌دهد که از ۶۳۷۸ مورد کلاهبرداری، بیش از ۱۹۷۵ مورد آن به اتریوم مربوط است و ۵۴۵۴ مورد دیگر نیز عملا غیرفعال هستند. آنچه که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که اطلاعات مذکور تنها توسط پایگاه داده‌ی وب‌سایت Etherscam ارائه شده است و باید در نظر داشته باشید که تعداد زیادی فعالیت کلاهبرداری و اسکم در فضای رمزارزی وجود دارد که در این لیست قرار نگرفته است.

اطلاعات وب‌سایت Etherscam از طریق کیف‌پول‌های My Ether Wallet جعلی، دامنه‌های کلاهبرداری، صرافی‌های رمزارزی تقلبی، اهدای جوایز تقلبی و کلاهبرداری به واسطه‌ی ارائه‌ی ICO جعلی، جمع‌آوری کرده است.

در این وب‌سایت اطلاعات دیگری مانند اسکم از طریق بازی‌های هرمی و کلاهبرداری چند سطحی، مثل Fomo 3D و Powh 3D نیز وجود دارد. این پلت‌فرم‌های کلاهبرداری با استفاده از متد‌ها و روش‌های پیچیده‌ای مانند بازاریابی چند سطحی یا دریافت پول در ازای زیرمجموعه‌گیری، کاربران جدید را جذب خود کرده و به این روش کسب درآمد می‌کنند.

اسکیرمانتاس جانوشکاس(Skirmantas Januskas) بنیانگذار پلت‌فرم Dapp Radar در ماه مارس اعلام کرد که بازی Powh 3D یک طرح هرمی است و آن‌ را «بزرگ‌ترین طرح هرمی اتریوم» توصیف نمود.

گرچه تعداد زیادی پروژه و فعالیت کلاهبرداری در سطح شبکه‌ی اتریوم به چشم می‌خورد، اما راه‌کارهایی در رابطه با این موضوع وجود دارد که می‌توان با بهره‌گیری از آن‌ها، در برابر هرگونه اسکم و کلاهبرداری ایستادگی کرد. معمولا افراد با تجربه‌ی صنعت رمزارزی پیشنهاد می‌کنند که به وسیله‌ی نگهداری کلید‌های خصوصی، استفاده از روش‌های ذخیره‌سازی سرد(Cold Storage) و تکنیک‌های امضای چندگانه از اطلاعات مالی ضروری حفاظت کنیم. اما به یاد داشته باشید که علاوه بر موارد گفته شده، همیشه روش‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند از آن‌ها استفاده کرد. به طور مثال بوک‌مارک کردن(bookmarking) صفحات رسمی مرتبط با رمزارزها، چک کردن آدرس‌های کپی شده و اعتماد نکردن به «رمزارز مجانی» می‌توانند از جمله‌ راه‌های ساده‌ای باشند که کاربران در جهت حفظ دارایی‌های دیجیتال خود مورد استفاده قرار دهند.

براساس گزارشات Chainalysis، با اینکه تعداد جرائم رمزارزی به شدت کاهش یافته است، اما به یاد داشته باشید که این کلاهبرداری‌ها هنوز هم وجود دارند و با پیچیدگی زیاد ممکن است هر کاربری را به دام خود بیاندازند.

نظر شما در رابطه با گزارشات Chainalysis چیست؟ راهکار‌هایی برای جلوگیری از به دام افتادن در این کلاهبرداری‌ها وجود دارد؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

منبع
Bitcoin.com

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا