اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

Airdrop چیست و چگونه کار می‌کند؟

۵ نکته مهم قبل از خرید توکن‌ها و یا دریافت Airdropها

نکات برگزیده مطلب
  • می‌توان گفت که Airdropها یکی از راه‌های خوب و رایگان برای ورود به دنیای رمزارز‌ها هستند اما باز هم نیاز است قبل از انجام هرکاری راجب آن‌ها اطلاعاتی داشته باشیم زیرا هر روز تعداد زیادی ICO به جامعه‌ی مجازی افزوده می‌شود. در این مطلب به بعضی از نکات مهم اشاره شده است.

Airdropها را می‌توان اینگونه توضیح داد: توزیع دموکراتیک توکن‌ها و اطمینان از اینکه جامعه‌ای گسترده از افراد مختلف در حمایت زود هنگام از یک پروژه دخیل باشند. نکته‌ی جالب اینجاست درحالی که جستجو برای کلمه‌ی Bitcoin تا ۸۰ درصد کاهش یافته است، Airdrop و Airdrops اصطلاحاتی هستند که هنوز هم به صورت روز افزون مورد جستجوی اینترنتی قرار می‌گیرند. البته باید این نکته را در نظر داشت که تمام Airdropها یکسان نیستند.

در ادامه‌ی مقاله پنج مورد از مهم‌ترین مواردی که قبل از استفاده از Airdropها باید بدانید را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

Airdropهای اتمام یافته

در حالی که دریافت برخی توکن‌های جدید آن هم به صورت رایگان جذاب به نظر می‌رسد، حقیقت این است که Airdropهای این نوع توکن‌ها مدت زمان زیادی است که به اتمام رسیده است. تاجایی که دارایی‌هایی همچون Golem، BAT، Stellar و حتی OmiseGo هم گاهی اوقات آگهی‌های جعلی مربوط به Airdrop دریافت کرده‌اند. معمولا این گونه فعالیت‌ها برای به سرقت بردن کلید خصوصی(Private Key) کیف پول‌های شما صورت می‌گیرد. بنابراین اگر Airdrop مرتبط با یک توکن معروف و همه‌گیر را دیدید، بهترین راه برای مطمئن شدن از صحت آن چک کردن صفحات اجتماعی رسمی توکن مورد نظر برای دیدن تبلیغات رسمی مربوطه است.

سنجش حریم خصوصی

برخی Airdropها از شما درخواست می‌کنند که چند هویت آنلاین و یک آدرس بلاک‌چین را به اشتراک بگذارید. در تئوری این آدرس‌ها به یک شخص خاص لینک شده‌اند. انجام عملیات ارسال و دریافت از طریق این آدرس‌ها باعث آلوده شدن دیگر آدرس‌ها نیز می‌شود. در نتیجه می‌توان گفت پاداش کوچکی که این Airdropها به شما می‌دهند در دراز مدت هزینه‌های بالاتری را در پی خواهد داشت.

مراقب هزینه‌های Gas باشید

گاهی اوقات Airdropها به صورت رایگان عرضه نمی‌شوند، برخی قرارداد‌های هوشمند به نوعی برنامه‌ریزی شده‌اند که برای پروژه‌ی مورد نظر Gas استخراج کنند، و در واقع باعث می‌شوند شما اتریوم با ارزش خود را به عنوان هزینه‌ی جاری مصرف کنید. به طور کلی اگر یک پروژه از شما درخواست مقدار زیادی Gas داشته باشد باید آن‌را به عنوان اسکم و یک کلاهبرداری در نظر بگیرید. پروژه‌هایی که از شما درخواست کمک مالی دارند نیز نوعی اسکم محسوب می‌شوند.

وقت تلف نکنید

برای برخی Airdropها کوین‌های وعده‌ داده شده هرگز تولید نخواهد شد؛ و یا اینکه آن‌ها توکن‌هایی هستند که هیچ ارزشی ندارند و راهی برای مبادله‌ی آن‌ها وجود ندارد. درحالی که ICOها در گذشته دارایی‌های ارزشمندی را به کاربران هدیه داده‌اند، در حال حاضر برخی پروژه‌ها حتی به خود زحمت نمی‌دهند که توکن‌های وعده داده شده را برای کاربران ارسال کنند. بنابراین پر کردن فرم‌ها و صفحات درخواست شده تنها تلف کردن وقت شما بوده است. برای برخی پروژه‌ها حتی بخش referral نیز جعلی است و زمان بیشتری را تلف می‌کند.

سنجش میزان امنیت سایبری

هرگز کلید خصوصی خودتان را به کسی ندهید، و اگر یک Airdrop از شما درخواست کرد که یک فایل خاص را دانلود کنید، بهتر است که دست رد به سینه‌ی آن بزنید. Airdropها یکی از ایده‌آل‌ترین راه‌هایی است که هکرها می‌توانند برای انجام کلاه‌برداری و فیشینگ مورد استفاده قرار دهند. برخی پروژه‌ها دارای کیف پول‌های اختصاصی هستند که ممکن است باعث ایجاد دسترسی هکرها به اطلاعات شما و یا راه‌های دیگری برای سرقت اعتبارات شما در پیش بگیرند. به صورت کلی انجمن رمزنگاری اخطار داده که آنقدر Airdopهای اسکم و کلاهبرداری وجود دارند که شمارش آن‌ها ممکن نیست.
اگر واقعا می‌خواهید که در یک Airdrop فرصت حضور داشته باشید، حتما پروژه‌های بزرگ و قانونی و پروژه‌هایی که توسط صرافی‌های بزرگ پشتیبانی می‌شوند را مد نظر داشته باشید. به یاد داشته باشید که برخی Airdropها نیاز به داشتن مقداری اتریوم و یا نوع دیگری از دارایی یک شبکه مانند NEO را دارند. در این چنین مواقعی نگه داشتن دارایی‌ها کار امن‌تر و عاقلانه‌تری است.
همیشه چندین بار اعتبار و تاریخ دقیق Airdropهای واقعی را مورد بررسی قرار دهید، چونکه همیشه کلاه‌بردارها در کمین هستند. پروژه‌های قدیمی و حتی جدید هرروز برای انجام اسکم کپی‌برداری می‌شوند.

شما می‌توانید نظرات خود را در یخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
CryptoVest
دکمه بازگشت به بالا