اخبار داخلیاخبار و مقالات

رمزارز ملی می‌تواند تب دلار را بخواباند

مدیرکل ارزیابی امنیتی محصولات سازمان فناوری اطلاعات گفت رمزارز ملی بسیار شبیه رمزارز ریپل(XRP) است

نکات برگزیده مطلب
  • مدیرکل ارزیابی امنیتی محصولات سازمان فناوری اطلاعات گفت: اگر ما رمزارزی را که تولید می‌کنیم دارای ارزش کنیم، همسایگانمان آن را بپذیرند و بتوانیم در تبادلات خود از آن استفاده کنیم، مراجعه مردم به دلار کمتر می‌شود و به سمت آن می‌آیند. البته این به این معنی نیست که یک ارز ملی بتواند جای دلار را بگیرد؛ بلکه می‌تواند در کنار دلار، میزان گرایش را نسبت به دلار کاهش دهد.

فروزنده دوست با بیان اینکه در مورد بیت‌کوین سه سناریو در دنیا مطرح می‌کنند، عنوان کرد: «عده‌ای معتقدند بیت‌کوین کلاهبرداری و هرمی است و در نهایت نابود شده و همه سرمایه‌ها را هدر می‌دهد از طرفی عده‌ای می‌گویند بیت‌کوین رشد خود را طی می‌کند، کم کم عرضه آن کم و تفاضای آن زیاد می‌شود و ارزشش بالا می‌رود.

وی افزود: یک عده هم می‌گویند آمریکا و آژانس امنیت ملی این کشور بیت‌کوین را ساخته تا بداند واکنش جامعه جهانی نسبت به آن چگونه است و چقدر می‌تواند دلار را تحت تاثیر خود قرار دهد تا بتواند رمزارز خود را بسازد و در دنیا فراگیر کند. (البته سازنده بیت‌کوین در هاله‌ای از ابهام است اما برخی سناریوی سوم را قبول دارند.)

مدیرکل ارزیابی امنیتی محصولات سازمان فناوری اطلاعات ادامه داد:

من به هیچ وجه به سناریوی سوم اعتقادی ندارم؛ چراکه همین الان ما رمزارزی تحت عنوان تِتِر داریم که معادل دلار است. البته نام درست این ارز USDT است و تتر نام شرکت آن است اما مردم از این رمزارز تحت عنوان تتر یاد می‌کنند. فروزنده دوست-مدیرکل ارزیابی امنیتی محصولات سازمان فناوری اطلاعات

 

وی گفت: تتر توسط امریکا ممیزی شده و یک بار هم امریکا آن را محدود کرد اما تتر اعلام کرد معادل ارز دیجیتالی که در بازار دارد، پشتوانه دلاری هم دارد. هر تتر تقریبا معادل 1 دلار است. بعد هم مشخص شد که این ادعا درست است و بانک‌های تایلند و تایوان هم معادل تتری که در بازار هست، دلار دارند. بنابراین سناریوی سوم نمی‌تواند درست باشد.

فروزنده دوست تصریح کرد: در مواردی خانه و ماشین هم در دنیا با بیت‌کوین معامله شده است اما این عمومیت ندارد و مثل دلار و ریال پول رایج نیست. پیش از اینکه صرافی‌ها در کشور بسته شوند، ما 40 شرکت داشتیم که اجناسشان را با بیت‌کوین می‌فروختند. این شرکت‌ها عموما در حوزه کامپیوتر فعالیت می‌کردند و با این تکنولوژی آشنا بودند. این شرکت ها بعضا حتی محصولات سنگینی را که قیمت‌های چندین میلیارد تومانی داشته‌اند، با بیت‌کوین معامله کرده‌اند.

وی ادامه داد: این ارز عمومیت ندارد اما به عنوان ارز در بعضی جاها استفاده شده و همچنان استفاده می‌شود. حتی ICOها که ارز اولیه سکه هستند، عموما برای جمع کردن سرمایه، از بیت‌کوین یا اِتِریوم استفاده می‌کنند. اقتصاددانان و بانکی‌ها متفق‌القول هستند که رمزارزها پول نیستند. درواقع رمزارزها مثل اوراق سهام هستند.

وی یادآور شد:

ارز دیجیتالی که در داخل کشور ایجاد شود، می‌تواند به عنوان یک گزینه حاشیه‌ای کنار دلار به کار رود که میزان تقاضای دلار را پایین آورد. چرا مردم نسبت به خرید دلار اقدام می‌کنند؟ برای اینکه ارزش ریالشان کاهش نیابد. اگر ما رمزارزی را که تولید کنیم که دارای ارزش باشد، همسایگانمان آن را بپذیرند و بتوانیم در تبادلات خود از آن استفاده کنیم، مراجعه مردم به دلار کمتر می‌شود و به سمت آن می‌آیند. البته این به این معنی نیست که یک ارز ملی بتواند جای دلار را بگیرد؛ بلکه می‌تواند در کنار دلار، میزان گرایش را نسبت به دلار کاهش دهد. فروزنده دوست

مدیرکل ارزیابی امنیتی محصولات سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به رمزارز ملی که اخیرا از آن سخن گفته می شود، بیان کرد:

براساس اخبار موجود، استنباط من این است که نوع فنی ارزی که بانک مرکزی تولید خواهد کرد، کاملا شبیه به ریپل یا XRP است و از مدل آن الگو گرفته‌اند. فروزنده دوست

وی تصریح کرد: این رمزارز در مرحله اول در سیستم بانکی می‌چرخد و تراکنش‌های بین بانکی را انجام می‌دهد و بعد در خرده خرج‌های مردم می‌آید؛ بنابراین گرایش به دلار را کم می‌کند و آن تب را می‌خواباند.

وی در مورد مشکلات استفاده از این رمزارزها گفت: در حال حاضر حتی افراد سالمند ما کارت‌های الکترونیکی را می‌شناسند و از آن‌ها استفاده می‌کنند اما مردم ما چقدر از رمزارز شناخت دارند؟ حتی رمزارز ملی که در کشور جا افتاده باشد، در چشم مردم با پیچیدگی‌های زیادی روبه‌روست. مثلا ایمنی، درست کردن کیف پول آن، انتقال و طریقه انجام تراکنش، تمام این‌ها مسائلی است که مطرح است و نیاز به فرهنگ سازی و آموزش بسیار دارد. بنابراین کار با رمزارز ملی مدت‌ها به طول می‌انجامد.

فروزنده دوست اظهار داشت:

اخیرا ماینینگ را به عنوان یک صنعت شناخته‌اند و در کشور آزادش کرده‌اند اما باید برای این اقدام دست صرافی‌ها باز باشد وگرنه کوین‌هایی که تولید می‌شوند، کجا باید فروخته شوند؟ یکی از راه‌هایی که می‌تواند روی تب دلار تاثیرگذار باشد، این است که به راحتی بتوان بیت‌کوین را تبدیل به دلار و دلار را تبدیل به بیت کوین کرد. فروزنده دوست

وی ادامه داد: اگر صرافی‌ها وارد شوند و این سیستم چرخش خود را پیدا کند، افرادی که به دنبال تبدیل ریال خود به دلار هستند، ریال خود را تبدیل به کوین‌های موجود می‌کنند. ابا این اقدام، هم اشتغالزایی ایجاد می‌شود و هم تب دلار تا حدی خوابانده می‌شود.

نظر شما در مورد رمزارز ملی با الهام از رمزارز شرکت ریپل چیست؟ آیا ریپل نمونه درستی برای الهام‌گیری است؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Ilna

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا