اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

رمزارزهای پایدار مشکل‌ساز خواهند بود

تحلیل‌گران بر این باورند که رمزارزهای پایدار نوعی راه‌حل موقت هستند و در آینده دردسر‌ساز خواهند شد

نکات برگزیده مطلب
  • بری ایکنگرین(Barry Eichengreen) به عنوان یک اقتصاددان برجسته‌ به تازگی عنوان کرده است که رمزارزهای پایداری همچون تتر(TUSD) تنها نوعی راه حل موقت هستند و در آینده باعث ایجاد مشکلاتی در فضای رمزارزی خواهند شد.

بری ایکنگرین(Barry Eichengreen) یکی از اقتصاددانان برجسته‌ی دانشگاه کالیفرنیا طی مقاله‌ای برای پروژه‌ی Syndicate هشدار داده است که سازندگان رمزارزهای پایدار ممکن است باعث معرفی خطرات جدیدی در اکوسیستم صنعت رمزارزی شوند، خطراتی که قبلا شاهد آن‌ها نبوده‌ایم.

نظرات پروفسور ایکنگرین نشان می‌دهد که هیچ مدل ایمنی برای رمزارزهای پایدار در جهان رمزنگاری وجود ندارد. وی معتقد است که حتی اگر با استفاده از پول‌های بانکی از توکن‌های پایداری همچون تتر(Tether با نشانه‌ی USDT) پشتیبانی شود، باز هم استفاده از آن‌ها بسیار عجیب خواهد بود. او همچنین هشدار داده است که مشکلات نظارتی هم با وجود این رمزارزها بیشتر خواهد شد و استفاده از USDT به اندازه‌ی استفاده از ارز دلار نقدینگی ندارد. وی در ادامه توضیح داد:

اینگونه تبادل مالی ممکن است برای افرادی که می‌خواهند از مالیات فرار کنند و یا فرایند پولشویی انجام دهند، جذاب به نظر می‌رسد اما برای بقیه مردم اینطور نیست. به عبارت دیگر، هنوز مشخص نیست که این مدل از رمزارزها مقیاس پذیر خواهند بود و یا دولت‌ها به آن‌ها اجازه‌ی ادامه‌ی فعالیت می‌دهند.Barry Eichengreen

اما مشکل واقعی در اصل وجود رمزارزهای پایداری است که پشتوانه‌ی مالی ندارند، رمزارزهایی که هم‌اکنون نیز صدور آن‌ها ادامه دارد. به عنوان مثال می‌توان به پروژه‌ی Basis اشاره کرد که به گفته‌ی توسعه دهندگان آن «از الگوریتم بانک مرکزی» استفاده می‌کند.

پروفسور ایکنگرین مدل فعالیت اینگونه رمزارزها را در ادامه توضیح داد:

سومین نوع از رمزارزهای پایدار که تضمینی هم ندارد بیشتر باعث ایجاد این مشکلات می‌شوند. در این مورد، پلت‌فرم‌ها نه تنها رمزارز صادر می‌کنند، بلکه سهام رمزارزی به همراه آن صادر می‌شود. اگر زمانی قیمت رمزارز شروع به افت کند، پلت‌فرم سریعا اقدام به بازخرید آن‌ها در ازای اوراق قرضه خواهد کرد.Barry Eichengreen

این مدل توسط پلت‌فرم BitShares که رمزارز پایدار BitUSD را صادر می‌کند، مورد استفاده قرار گرفته و آن‌ها در حال حاضر برای هماهنگ نگه‌داشتن قیمت‌های خود با دلار آمریکا با مشکلات جدی روبرو هستند، تاجایی که در برخی موارد ارزش این رمزارز به سطح بسیار پایینی سقوط می‌‌کند. این مورد نشان می‌دهد میزان فروش BitShares برای حمایت از رمزارز BitUSD کافی نبوده است.

بزرگ‌ترین ترس ایجاد اینگونه رمزارزها حملات عمدی علیه تلاش‌های هماهنگ‌سازی قیمت با دلار است. البته تاکنون هیچگونه حمله‌ای به این نوع رمزارزهای حمایت شده در جهان رمزارزی، رخ نداده است.

شاید بتوان گفت که رمزارز پایدار صرافی Gemini مهم‌ترین توکن دیجیتالی هماهنگ با دلار خواهد بود که طی چند روز گذشته به عنوان یک راه حل برای ثبات قیمت و همچنین فرصتی برای تجارت در برابر دارایی‌های بدون نوسان، معرفی شده است.

توییتر یکی از مالکین صرافی رمزارزی Gemini در رابطه با صدور رمزارز پایدار جدید

در رابطه با صرافی رمزارزی Gemini می‌توان گفت که صندوق نگهداری دلار آن‌ها برای پشتیبانی از این رمزارز پایدار، بسیار قابل اعتماد‌تر از صندوق دارایی کمپانی تتر خواهد بود.

اثرات ناشی از اغلب رمزارزهای پایداری همچون BitCNY به دلیل پایین بودن تعداد تجار و کاربران آن، بسیار محدود است. در این اینگونه رمزارزها، بیشترین تعداد کاربران متعلق به USDT است؛ این رمزارز معمولا بیش از ۲۰درصد از کل حجم مبادله‌ی بازار رمزارزی و بیش از ۵۸درصد از حجم مبادله‌ی بیت‌کوین را تا تاریخ ۱۷ام سپتامبر از آن خود کرده است. دیگر رمزارزهای پایدار بازار رمزارزی نیز درصد بسیار ناچیزی از مبادلات را شامل می‌شوند و تنها می‌توانند در مبادلات خاصی اثرگذار باشند. رمزارز TrueUSD(با نماد TUSD) قوی‌ترین رقیب تتر محسوب می‌شود که تنها ۰/۱درصد از سهم بازار را در اختیار دارد.

تحلیل‌گران معتقد‌اند که رمزارزهای پایدار یک راه‌حل موقت هستند، درحالی که دارایی‌های رمزارزی منابع جامع ارزیابی را توسعه می‌دهند. در حال حاضر، با اینکه رمزارزهای پایدار با هدف کاهش خطرات مربوط به قیمت صادر می‌شوند، اما باز‌هم پرخطر باقی می‌مانند.

نظر شما در رابطه با گفته‌های پروفسور ایکنگرین چیست؟ آیا رمزارزهای پایدار فقط نوعی راه‌حل موقت هستند؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Cryptovest

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا