اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

پیش‌بینی ۵ سال آینده؛ بیت‌کوین یا اتریوم؟

پیش‌بینی Weiss Ratings نشان می‌دهد که طی پنج سال، بیت‌کوین 50 درصد از سهم بازار خود را به اتریوم واگذار خواهد کرد

نکات برگزیده مطلب
  • Weiss Ratings، ارائه کننده‌ی خدمات بررسی بازار و تجزیه و تحلیل سهام در ETFها، سرمایه‌های دو جانبه، رمزارزی، بانک‌ها و شرکت‌های بیمه در یک حرکت جسورانه اعلام کرد که اتریوم در پنج سال آینده، 50 درصد از سهم بازار بیت‌کوین را به‌دست خواهد آورد.

بیت‌کوین کم مزیت

ارائه‌کننده‌ی این تحقیق با اشاره به اولین رمزارز برتر بازار به صورت «one-trick pony یا چیزی که فقط قادر به انجام یک کار است» ادعا کرد که اتریوم تکنولوژی بلاکچین برتری دارد و کاربرد‌های آن فوق‌العاده وسیع است.

بدلیل موارد استفاده‌ی بیشتر و استفاده از تکنولوژی #بلاکچین برتر، #بیت‌کوین 50 درصد از سهم بازار خود را در مدت زمان 5 سال به #اتریوم واگذار خواهد کرد. ما کاملا موافقیم برخلاف بیت‌کوین که دارای مزایای محدودی است، محدودیت کاربرد‌های اتریوم موجب پیشرفت آن خواهد شد.

هم‌اکنون ارزش بازار اتریوم کمی بیشتر از 25 میلیارد دلار است. از ماه ژانویه‌ی 2018 تاکنون، اتریوم 82 درصد از ارزش خود را از دست داده است. از طرف دیگر، بیت‌کوین با ارزش بازار 116 میلیارد دلار، نسبت به ماه ژانویه تقریبا 61 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

علاوه بر این، بیت‌کوین به تنهایی بر بازار رمزارزی غالب بوده و بیش از نصف کل سرمایه‌ی این بازار را در اختیار دارد. بر اساس داده‌های CoinMarketCap هم اکنون سهم بیت‌کوین از بازار رمزارزی به 51 درصد رسیده است.

مقایسه‌ی بین سیب و پرتقال

با صرفنظر از قیمت، مقایسه‌ی بین بیت‌کوین و اتریوم همیشه بحث برانگیز بوده است. به سادگی با  بررسی Whitepaper این دو رمزارز می‌توان تفاوت‌های اساسی را بین آن‌ها مشاهده نمود، این موضوع کاملا آن‌ها را غیر قابل مقایسه می‌کند.

بر اساس Whitepaper بیت‌کوین، هدف اصلی آن «تبدیل شدن به پول الکترونیکی فرد به فرد است که انجام فرآیند پرداخت را با ارسال مستقیم(بیت‌کوین) به فرد دیگر بدون رفتن به موسسات مالی امکان‌پذیر می‌کند.»

از سوی دیگر، اتریوم «ایجاد پروتکل جایگزین برای ساخت برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز را هدف قرار داده است، ما معتقدیم که فراهم کردن تعادل در میان مجموعه‌های مختلف برای برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز بسیار سودمند خواهد بود، با تاکید ویژه بر شرایطی که در آن توسعه‌ی سریع در زمان کم، امنیت برنامه‌های کاربردی کوچک و با استفاده‌ی بسیار کم، و توانایی تعامل بسیار کارآمد برنامه‌های مختلف با یکدیگر اهمیت دارد.»

توئیت Weiss Ratings به طور طبیعی موجب واکنش جامعه‌ی رمزارزی شد، طرفدارن هر دو رمزارز نظرات خود را به شکل سیل آسا منتشر کردند.

پس از اولین توئیت، ارائه کننده‌ی این تحقیق با اتخاذ رویکرد بسیار ملایم‌تری نسبت به گذشته، ضعف بیانیه‌ی اول را تصدیق نمود.

در پنج سال ما شاهد تسلط پلتفرم‌های مشابه اتریوم بر بازار خواهیم بود-نه الزاما تنها اتریوم. پیش‌بینی دقیق پروژه‌ی غالب کار سختی است، اما احساس می‌کنیم سودمندی و انعطاف‌پذیری اتریوم استاندارد آینده خواهد شد. بدلیل واضح نبودن این توئیت عذر خواهی می‌کنم. توئیت قبلی ما تنها ارائه‌ی نظری در مورد مقاله‌ی زیر بود. https://t.co/scao3kHIrV

تناقض دردناک

با این حال توصیف Weiss Ratings از خود به شکل «پیشگام ملی ارائه‌ کننده‌ی رتبه‌بندی معتبر و بی‌طرفانه از سهام، صندوق‌های دوجانبه، رمزارزی، صندوق‌های قابل معامله در بورس و موسسات مالی» عجیب بنظر می‌رسد.

نه‌تنها توئیت‌هایی که بررسی شد متعصبانه هستند، بلکه در تضاد مستقیم با موضع‌گیری پیشین این شرکت نیز می‌باشند. تنها چند روز پیش در 12 سپتامبر، Weiss Ratings توئیتی به صورت زیر ارسال کرد:

برای جوزف لوبین، یکی از بنیانگذاران #اتریوم، قیمت رمزارزها چیزی نیست که او زمان زیادی را صرف نگرانی از آن ‌کند. او بیشتر به برنامه‌های کاربردی این تکنولوژی توجه دارد. حیف که اتریوم کار نمی‌کند!

شما در مورد موضع‌گیری Weiss Ratings نسبت به بیت‌کوین و اتریوم چگونه فکر می‌کنید؟ نظرات خود را به صورت کامنت با ما در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Bitcoinist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا