اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

تکنولوژی بلاکچین در بورس ترکیه

بورس ملی اوراق بهادار ترکیه پلتفرم پایگاه داده‌‌ی بلاکچینی ایجاد می‌کند

نکات برگزیده مطلب
  • بورس اوراق بهادار دولتی ترکیه(Borsa Istanbul) از توسعه‌ی پلتفرم بلاکچینی خبر داده است که مشخصات مشتریان جدید و اسناد به اشتراک گذاری شده را در یک شبکه‌ی غیر متمرکز ذخیره می‌نماید.

اپراتور بورس ترکیه در اطلاعیه‌ای در روز چهارشنبه از توسعه‌ی پلتفرمی بر پایه‌ی بلاکچین خبر داد که به منظور تطابق با قواعد احراز هویت مشتریان(KYC) ثبت نام مشتریان جدید و اطلاعات و اسناد در این پلتفرم امن، قابل اعتماد و شفاف به اشتراک گذاشته می‌شوند.

قابل ذکر است که پلتفرم بلاکچین پیشتر برای تعدادی از سازمان‌ها از جمله سپرده‌گذاری ملی، ستاد حل اختلاف و شفافیت(Clearing and settlement authority) و Borsa Istanbul به منظور اشتراک گذاری و همگام‌سازی پایگاه داده‌های مشتریانشان فعال شده است.

در بیانیه‌ی ترجمه شده که توسط خبرگزاری محلی Anadolu منتشر شده است، گفته شده:

با استفاده از پروژه‌ی مبتنی بر بلاکچین که توسط تیم IT بورس اوراق بهادار دولتی ترکیه آماده شده است، اطلاعات پایگاه داده مشتریان در Borsa Istanbul، Istanbul Clearing، Settlement and Custody Bank و اوراق بهادار مرکزی ترکیه(MKK) همگام سازی شده است.

 Borsa Istanbul statement

بعلاوه مدیریت اسناد و ویرایش اطلاعات مشتریان در شبکه‌ی بلاکچین تسهیل خواهد شد. در این بیانیه گفته شده است که: «با استفاده از این روش از ورود اطلاعات اشتباه به پایگاه داده‌ها جلوگیری می‌شود.»

بورس اوراق بهادار دولتی ترکیه اضافه می‌کند که این پلتفرم از لحاظ فنی سازگار شده و قادر است «تعداد زیادی عملیات را پردازش کرده و در پروژه‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرد» گفته شده چهارچوب امنیتی آن با استفاده از امنیت بالای تکنولوژی بلاکچین، بسیار قدرتمند است.

در تلاش‌های جهانی در پیوستن به این صنعت در حال رشد، برخی از بزرگترین بورس‌های جهان  در کاربر‌دهای مختلفی به تکنولوژی بلاکچین روی آورده‌اند. بورس اوراق بهادار استرالیا(ASX) با وجود تاخیر کوتاه به اولین بورس اوراق بهادار بزرگ جهان تبدیل خواهد شد که بطور کامل بلاکچین را به عنوان تکنولوژی مرکزی برای انجام فرآیند‌های پس از معامله با سیستم خود ادغام کرده است.

ماه گذشته، بورس اوراق بهادار سنگاپور پروژه‌ی مشترکی را با بانک مرکزی این کشور به منظور داد و ستد و تسویه اوراق با استفاده از توکن در سراسر پلت‌فرم‌های بلاک‌چین را تایید کرد. بورس اوراق بهادار هنگ‌کنگ نیز که ششمین بورس بزرگ دنیا است، به این تکنولوژی انعطاف پذیر با هدف کاهش هزینه‌ها رجوع کرده است.

روز دوشنبه، بورس اوراق بهادار آلمان یعنی Deutsche Börse نیز با راه اندازی بخش اختصاصی رمزارزها و بلاکچین به این حوزه وارد شد.

آیا استفاده از تکنولوژی بلاکچین در بورس‌های اوراق بهادار می‌تواند به کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری در این سازمان‌ها کمک نماید؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
CCN

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا