اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

رونمایی کمپانی IBM از سیستم پرداخت برون مرزی World Wire

این سیستم با استفاده از بلاک‌چین Stellar، نیاز به واسطه‌های بانکی را حذف خواهد کرد

نکات برگزیده مطلب
  • کمپانی IBM به تازگی اعلام کرده است سیستم پرداختی مبتنی بر بلاک‌چین جدید خود را با نام Blockchain World Wire از حالت بتا خارج کند و از آن برای انجام تراکنش‌های برون مرزی و حذف واسطه‌های بانکی استفاده نماید.

کمپانی IBM به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد سیستم پرداختی مبتنی بر بلاک‌چین خود را که مدت زمان زیادی برای توسعه‌ی آن وقت صرف کرده است را با راه‌اندازی محصول جدیدی با نام Blockchain World Wire از حالت بتا خارج کند.

این محصول جدید با هدف استفاده توسط موسسات بزرگ و مهار شبکه‌ی بلاک‌چین Stellar توسعه یافته است و کمپانی IBM نیز اعلام کرده «این مسیر مالی جدید می‌تواند به طور همزمان عملیات پرداخت برون مرزی را تقریبا در لحظه و بصورت کاملا شفاف انجام دهد».

World Wire نیز همانند سایر شبکه‌های پرداخت مبتنی بر بلاک‌چین همچون ریپل(Ripple) تلاش می‌کند تا با واسطه‌های بانکی که باعث افزایش پیچیدگی و هزینه‌ی مرتبط با سیستم‌های پرداخت بین‌المللی می‌شوند، رقابت کند.

طبق اسنادی که توسط IBM منتشر شده است، این محصول با جایگزین کردن دارایی‌های دیجیتال و ارسال آن‌ها بر روی یک شبکه‌ی توزیع شده، بجای استفاده واسطه‌های بانکی که معمولا برای پرداخت‌های بین‌المللی به آن‌ها نیاز داریم، فرایند‌های مالی خود را انجام می‌دهد.

کمپانی IBM در وب‌سایت رسمی خود اعلام کرده است:

دو موسسه‌ی مالی که با یکدیگر همکاری می‌کنند، قبول کرده‌اند که از رمزارزهای پایدار استفاده کنند، رمزارزهایی مثل ارز دیجیتال بانک مرکزی و یا هر دارای دیجیتال دیگری که به عنوان یک پل ارتباطی برای تبادل بین دو ارز فیات مختلف مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

IBM

استفاده موثر از APIهای مربوط به World Wire در سیستم بانکداری کنونی باعث می‌شود که ارزهای فیات در بانک A تبدیل به دارایی دیجیتال شوند؛ سپس این دارایی‌های دیجیتال به بانک B منتقل شده و در آن‌جا به به نوع دیگری از ارز فیات تبدیل می‌شود. طبق گفته‌های IBM «تمامی جزئیات و اطلاعات مربوط به این تراکنش‌ها برای شفافیت هرچه بیشتر در یک بلاک‌چین غیرقابل دستکاری ذخیره خواهد شد».

طبق گزارشات مختلف، شرکت IBM در ماه جولای اعلام کرده است که در حال همکاری با یک استارت‌آپ بلاکچینی به نام Stronghold می‌باشد تا یک رمزارز پایدار و کم نوسان راه‌اندازی کند، این رمزارز از ساز و کار‌های بلاک‌چین Stellar برای تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کند.

 جسی لاند(Jesse Lund) سرپرست سرویس‌های مرتبط با بلاک‌چین برای موسسات مالی در شرکت IBM در آن زمان اعلام کرده بود:

آنچه که ما واقعا به دنبال آن هستیم این است که توانایی انجام مبادله با ارزها فیات بر روی همان شبکه‌ی بلاک‌چینی را به همه‌ی شبکه‌های مبادله‌ی دیجیتال اهدا کنیم.

Jesse Lund

طبق یک سری از گزارشات کمپانی IBM قصد دارد تا نسخه‌ی پیش نمایش از این محصول را در ماه اوکتبر و طی کنفرانس بانکداری Sibos به نمایش بگذارد.

با این حرکت کمپانی IBM به سمت پرداخت‌های بلاک‌چین، در حقیقت این کمپانی وارد یک رقابت با استارت‌آپ صنعتی ریپل(Ripple) شده است زیرا این استارت‌آپ نیز چندین محصول مشابه با هدف موسسات مالی تولید کرده است؛ محصولاتی مانند xCurrent و xRapid که استفاده‌ی جهانی از آن‌ها نیز اخیرا افزایش یافته است.

علاوه بر این مورد، چندین شرکت و موسسه‌ی بزرگ دیگر نیز در حال کار بر روی محصولاتی مشابه هستند، به عنوان مثال کمپانی GMO و شرکت Ant Financial که یکی از شرکت‌های وابسته به کمپانی Alibaba است نیز اخیرا اعلام کرده‌اند که به این فضای رقابتی وارد شده‌اند.

کمپانی IBM از ماه اکتبر گذشته همکاری خود را با پروژه‌ی Stellar آغاز کرده است، این کمپانی در ماه مارس اعلام کرد که علاقه‌مند به گسترش فعالیت‌های کاربردی تجاری مرتبط با صنعت رمزارزی می‌باشد.

آقای لاند در آن زمان به خبرگزاری‌های محلی اعلام کرد:

چیزی که در حال رخ دادن می‌باشد این است که یک بخش جدید در صنعت مالی در حال ظهور است که در واقع می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین بخش‌ها محسوب شود، نوعی شبکه‌ی مجاز اما عمومی از نوع شبکه‌های بلاک‌چینی.

Jesse Lund

نظر شما در رابطه با این سیستم مالی جدید چیست؟ آیا این سیستم می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های مربوط به تراکنش‌های برون مرزی و افزایش سرعت آن‌ها شود؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Coindesk

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا