اخبار و مقالاتمقاله

بلاک‌چین فرصتی برای مبارزه با فساد

بررسی تکنولوژی بلاک‌چین به عنوان یک فناوری ضد فساد در دولت‌های مختلف

نکات برگزیده مطلب
  • یکی از مشکلاتی که مردم کشور‌های مختلف با آن روبرو هستند فساد پنهانی و گاها نظام یافته در کشور‌های مختلف است. اینک با پدید آمدن بلاکچین امیدی برای کنترل اینچنین رفتار ناشایست شکل گرفته است.

فساد، مشکل همیشگی حکومت‌ها

به لطف ظهور رمزارزها در امور مالی جهان انقلابی رخ داد که باعث شد کاربران بدون ترس از اینکه دارایی‌هایشان مورد دستکاری و یا استفاده توسط موسسات مالی سنتی قرار بگیرد، بتوانند با داشتن کنترل کامل بر دارایی مالی خود به راحتی توسط رمزارز استفاده کنند. تمامی اینها به لطف پیشرفت‌های حاصل شده در تکنولوژی به وجود آمده، و کلمات “شفافیت” و “مسئولیت پذیری” نیز می‌توانند به معنای واقعی در تک تک جنبه‌های آن مورد استفاده قرار بگیرد.

البته باید یادآور شویم که این موفقیت رمزارزها بدون تکنولوژی زیر بنایی آن یعنی تکنولوژی بلاک‌چین میسر نمی‌شد. تمام درخشش صنعت رمزارزها متکی به بلاک‌چین بوده است و در حال حاضر بخشی از جهان می‌خواهد که به آن وظیفه‌ی بزرگ‌تری از انجام جابجایی و پرداخت تراکنش‌های پولی محول کند.

امنیت صنعت رمزنگاری باعث ایجاد این فکر شده است که شاید آنچه دنیا برای مبارزه با فساد غیرقابل کنترل در میان دولت‌ها نیاز دارد همان بلاک‌چین باشد.

اگرچه خیلی از مردم جهان هنوز برای درک و هضم این تکنولوژی آماده نیستند و شاید دلیلش این باشد که صنعت رمزارزی را به عنوان یک نوآوری واقعی نپذیرفته‌اند، اما بسیاری آماده‌اند که با سرعت هرچه تمام به این صنعت وارد شوند.

تکنولوژی با شکل کنونی خود توانسته دستاورد‌های زیادی داشته باشد و حلال مشکلات زیادی باشد؛ و حالا به نقطه‌ای رسیده است که حتی اگر شانس کمی برای رفع مشکلی که برای قرن‌ها کشور‌های مختلف با آن دست و پنجه نرم می‌کنند داشته باشد، باید به آن این شانس را داد و روی آن کار کرد.

شمشیری برنده در مبارزه با فساد

ایوان دوکو(Ivan Duque) رئیس جمهور کلمبیا جزء افرادی است که تلاش کرده با استفاده از بلاک‌چین به جنگ فساد در کشور برود تا بتواند برای یکبار دیگر کلمبیا را در مسیر درست هدایت کند.

تکنولوژی بلاک‌چین برای او در بخش‌های سیاسی شفافیت به ارمغان خواهد آورد و باعث می‌شود که بخش اعظمی از فساد و کار‌های بد جامعه حذف شود. وی همچنین قصد دارد از تکنولوژی بلاک‌چین برای ردگیری داده‌ها و همچنین استفاده به عنوان یک ابزار کنترلی برای رهگیری چرخه‌ی بودجه‌ی عمومی در سطح کشور استفاده کند.

هند نیز یکی دیگر از کشور‌هایی است که برای تکنولوژی بلاک‌چین برنامه‌هایی دارد و می‌خواهد با استفاده از آن به مبارزه با موارد فساد مالی و دیگر جنایات سطح کشور، بپردازد. مقامات این کشور حتی با Zebi که یک شرکت بلاک‌چینی است، در حال همکاری‌اند تا به وسیله‌ی کمک‌های آن بتوانند به ادغام فناوری بلاک‌چین در سیستم این کشور اقدام کنند.

با توجه به آنچه که بلاک‌چین برای آن ساخته شده است، این تکنولوژی می‌تواند برای رهگیری چگونگی خرج شدن پول‌ها، رهگیری کاربرانی که از این دارایی‌ها استفاده می‌کنند و اطمینان از دسترسی افراد مجاز به دارایی‌ها، در هر پروژه‌ای که دولت تصمیم به انجام آن داشته باشد، به دولت‌ها کمک کند.

هرچند که این ایده بسیار ساده و راحت به نظر می‌رسد، اداره‌ی دولت یک کشور به این راحتی نیست؛ و پرسش مردم در رابطه با این تکنولوژی جدید این است که آیا بلاک‌چین واقعا آنچه که برای مبارزه با فساد لازم است را در خود دارد؟ علاوه‌ بر این مورد باید یادآور شویم که تکنولوژی بلاک‌چین هنوز از محبوبیت چندانی در بین مردم برخوردار نیست.

نظر شما در رابطه با کاربرد‌های تکنولوژی بلاک‌چین چیست؟ آیا این فناوری نوپا توانایی پیاده‌سازی در کشور ما را نیز دارد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
ZYcrypto

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا