اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

کمپانی IBM از همکاری خود با Seagate خبر داد

این همکاری دو جانبه برای ثبت هارد درایو‌های سیگیت در سیستم بلاک‌چین صورت خواهد گرفت

نکات برگزیده مطلب
  • اخیرا دو کمپانی IBM و Seagate با هدف ساخت یک سیستم بلاک‌چینی برای ردیابی و کشف هارد درایور‌های تقلبی و همچنین اطمینان از امنیت سخت‌افزار‌های موجود، با یکدیگر همکاری کرده‌اند.

 

دو کمپانی IBM و Seagate روز پنج‌شنبه از یک مشارکت دو طرفه برای استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین جهت ردیابی و تایید هویت هارد درایور‌ها(hard drives) خبر دادند. هدف از این همکاری استفاده از پلت‌فرم بلاک‌چینی IBM در کنار تکنولوژی‌های امنیتی کمپانی Seagate برای ساخت یک سیستم است که توانایی تشخصی هارد درایو‌های جعلی را داشته باشد و از امنیت و پذیرش این سخت‌افزار‌ها برای کمپانی‌هایی که بر این آن‌ها تکیه می‌کنند، اطمینان حاصل کند.

هر دو کمپانی IBM و Seagate به وجود تهدید مستمر اجزاء و قطعات سخت‌افزاری تقلبی در زنجیره‌ی عرضه اشاره کردند. علاوه بر این، شناسایی موثر قطعات الکترونیکی تقلبی امری بسیار دشوار است، زیرا کمپانی‌های OEM(کمپانی‌های تولیدکننده و تامین‌کننده‌ی اجزای ریز جهت ساخت قطعات سخت‌افزاری) اغلب از انتشار اطلاعات و داده‌های خاص در مورد محصولات خود اجتناب می‌کنند.

در مراحل مختلف قرار است تا از بلاک‌‌چین برای معماری امن پایگاه‌های داده‌ی و رمزگذاری آن‌ها شده استفاده شود. بلاک‌چین تمام تراکنش‌ها را بر روی یک دفترکل توزیع شده‌ی غیرقابل دستکاری در میان چندین طرف، ذخیره و تصویب می‌کند تا در نهایت یک رکورد و سابقه‌ی غیرقابل تغییر از تراکنش‌های مربوط به هر محصولی که خرید و فروش شده، ایجاد شود. در زنجیه‌ی تامین، بلاک‌چین به عنوان وسیله‌ای جهت افزایش شفافیت، افزایش نظارت و بهبود اقتصاد زنجیره‌ی تامین مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

برای اعمال این فناوری در چرخه‌ی تولید هارد درایور‌ها، کمپانی‌ها مختلف باید پلت‌فرم بلاک‌چینی IBM را با تکنیک‌های پیشرفته‌ی اثرانگشت الکترونیکی و ردیابی محصول Seagate ترکیب کنند تا بتوانند محل تولید این سخت‌افزار‌ها را اثبات نمایند.

لازم به ذکر است که کمپانی Seagate پلت‌فرم بلاک‌چینی IBM را با استفاده از داده‌های مبتنی بر شناسه‌ی الکترونیکی امن سیگیت(Seagate Secure Electronic ID یا eID) در زمان تولید محصولات جدید، بروزرسانی خواهد کرد. در همین حین، تکنولوژی پاک‌سازی رمزنگاری Seagate یک گواهینامه‌ی دیجیتال که به صورت الکترونیکی تحت زیرساخت‌های کلید عمومی کمپانی Seagate توسط دستگاه امضا شده را برای این عملیات پاک‌سازی تولید می‌کند و آن را جهت انطباق با قوانین حریم خصوصی جهانی، بر روی بلاک‌چین ذخیره می‌کند.

بروس اندرسون(Bruce Anderson) مدیرعامل بخش صنعت الکترونیک IBM در جدید‌ترین گفته‌های خود اعلام نموده:

توانایی کار با کمپانی Seagate برای ترکیب تکنولوژی بلاک‌چین با فناوری‌های پیشرفته‌ی رمزنگاری هویت محصول چیزی است که باعث تفاوت این کار می‌شود، و نشان دهنده‌ی پتانسیل تکنولوژی بلاک‌چین برای ارائه‌ی تعریفی جدید در رابطه با فرایند‌های مدیریت چرخه‌ی تولید محصولات الکترونیکی است. قطعات الکترونیکی جعلی یک مشکل جهانی هستند که برای حل آن به یک تلاش اکوسیستمی جهانی نیاز است. Bruce Andreson

کمپانی IBM که به Big Blue معروف است، اخیرا در حال بکار گرفتن تکنولوژی بلاک‌چین در سناریو‌های مختلف زنجیره‌ی تامین از جمله حمل و نقل، غذا و سیستم‌های بانکداری است. این کمپانی همچنین اوایل هفته‌ی جاری یک حق ثبت اختراع ارائه نموده که به واسطه‌ی آن می‌تواند از بلاک‌چین برای محافظت و امنیت مکان‌های فیزیکی در حین تجربه‌ی واقعیت افزوده(AR) استفاده کرد.

نظر شما در رابطه با این همکاری چیست؟ آیا استفاده از بلاک‌چین به عنوان یک راهکاری امنیتی در تولید سخت‌افزار می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
ZDnet

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا