اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

ماینرهای اوکراینی کنسول پلی‌استیشن را به دستگاه استخراج رمزارز تبدیل کرده‌اند

سرویس امنیتی اوکراین (SSU) از کشف مزرعه استخراج رمزارز عجیبی خبر داده که با استفاده از ۳,۸۰۰ دستگاه کنسول بازی پلی استیشن ۴ راه‌اندازی شده بود

نکات برگزیده مطلب
  • تجربه کمبود کارت‌های گرافیکی در طول چند ماه گذشته موجب شده است تا ماینرها روش‌های دیگری را برای استخراج رمزارز جستجو کنند. در این میان، نیروهای مجری قانون در اوکراین اخیراً مزرعه‌ای را کشف کرده‌اند که با استفاده از تعداد زیادی کنسول‌های بازی پلی‌استیشن ۴ به عنوان جایگزین دستگاه‌های استخراج رمزارز و کارت‌های گرافیکی راه‌اندازی شده بود.

ماینرهای اوکراینی با استفاده از پلی‌استیشن مزرعه استخراج رمزارز راه‌اندازی کرده‌اند

سرویس امنیتی اوکراین (SSU) در روز پنجشنبه اعلام کرد که نیروهای مجری قانون اوکراین، یک مزرعه بزرگ استخراج رمزارز در شهر وینیتسیا (Vinnytsia) را متوقف کرده‌اند. این مزرعه که بطور پنهانی در یک انبار قدیمی راه‌اندازی شده بود، با اتصال غیرمجاز به شبکه برق شهری رمزارز استخراج می‌کرده است. این مزرعه اوکراینی به‌طور غیرمعمول از تعداد زیادی کنسول بازی پلی‌استیشن 4 (Playstation 4) تشکیل شده بود.

مقامات اوکراین گزارش کرده‌اند که 5000 قطعه تجهیزات سخت‌افزاری شامل بیش از 500 کارت گرافیک، 50 پردازنده و 3,800 دستگاه کنسول پلی‌استیشن 4 از این مزرعه کشف شده است.

در حالی که استفاده از کارت گرافیک برای استخراج رمزارز رایج است، اما استفاده از کنسول بازی پلی‌استیشن 4 عجیب و غیرمعمول بنظر می‌رسد.

تصاویر منتشر شده از مزرعه اوکراینی استخراج رمزارز، قفسه‌های متعددی را نشان می‌دهد که کنسول‌های بازی پلی‌استیشن 4 در آن‌ها چیده و از طریق کابل شبکه به شبکه اینترنت متصل شده‌اند. اگرچه قبلاً ادعاهایی در رابطه با استخراج رمزارز با استفاده از کنسول بازی منتشر شده بود اما هیچ مدرکی برای اثبات چنین ادعایی ارائه نشده بود. با این وجود، استفاده از کنسول گیم‌بوی (Game Boy) برای استخراج بیت کوین نشان داد که امکان استفاده از کنسول‌های بازی برای استخراج رمزارز وجود دارد.

استخراج رمزارز با استفاده از پلی‌استیشن 4

مزرعه اوکراینی که با استفاده از کنسول‌های پلی‌استیشن 4 ایجاد شده، اثبات می‌کند که مالکان این مزرعه موفق شده‌اند تا بطور کارآمد و اقتصادی از این تجهیزات برای استخراج رمزارز استفاده کنند.

ایجاد فایل دگ (Dag) در فرآیند استخراج اتریوم و افزایش حجم آن در طول زمان موجب شده تا کارت گرافیک‌های قدیمی از فرآیند استخراج اتریوم خارج شوند. همچنین الگوریتم استخراج اتریوم (اتهش) بیشتر بر پهنای باند حافظه گرافیکی (Vram) متکی است و در نتیجه تراشه‌های گرافیکی دارای پهنای باند بالا توان محاسباتی (هش‌ریت) بیشتری را نیز ارائه می‌کنند.

کنسول‌های بازی پلی استیشن 4 با استفاده از 8 گیگابایت حافظه گرافیکی جی.دی.دی.آر.5 (GDDR5) ساخته شده‌اند که مموری کلاک (Memory Clock) 5/5 گیگا‌بیت بر ثانیه (Gbps)، حافظه 256 بیتی و پهنای باند حافظه 176 گیگابایت بر ثانیه‌ (GBps) از ویژگی‌های این کنسول محسوب می‌شود. همچنین مموری کلاک و پهنای باند حافظه گرافیکی نسخه پرو (Pro) پلی‌استیشن 4 به ترتیب 6/8 و 217/6 گیگابایت بر ثانیه اعلام شده است که به کارت آر.ایکس 580 (RX 580) با پهنای باند 256 گیگابایت بر ثانیه نزدیک است. اگرچه مدت زیادی از زمان عرضه کارت گرافیکی آر.ایکس 580 سپری شده، اما این محصول هنوز هم بطور گسترده‌ای برای استخراج اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در تئوری کنسول بازی پلی‌استیشن 4 می‌تواند هش‌ریت (Hashrate) معادل با یک کارت آر.ایکس.580 را در زمان استفاده از این محصول برای استخراج اتریوم ارائه کند.

کنسول‌های بازی برای استخراج رمزارز مناسب نیستند

حتی اگر امکان استخراج رمزارز با استفاده از کنسول بازی وجود داشته باشد، استفاده از کارت‌های گرافیکی و یا مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (ASIC) همچنان روش‌های کارآمدتری محسوب می‌شوند. اتصال غیرمجاز ماینرهای اوکراینی به شبکه برق این کشور نشان می‌دهد که احتمالاً بهره‌وری اولویت اصلی این ماینرها نبوده است.

نظر شما نسبت به استفاده از کنسول بازی پلی‌استیشن 4 برای استخراج رمزارز چیست؟ آیا ماینرهای اوکراینی روش کارآمدی را برای استفاده از این تجهیزات برای استخراج رمزارز ابداع کرده‌اند؟ آیا در آینده شاهد استفاده از کنسول‌های بازی برای استخراج رمزارز خواهیم بود؟  نظر خود را به‌صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دکمه بازگشت به بالا