اخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

انگلستان رویکرد سیاست‌گذاران چینی را در پیش گرفت

به نظر می‌رسد که رویکرد سختگیرانه مقامات انگلیسی نسبت به صنعت رمزارزها باعث شده تا شرکت‌های بزرگ این حوزه دیگر تمایلی برای حضور و سرمایه‌گذاری در این کشور نداشته باشند

نکات برگزیده مطلب
  • طی چند روز گذشته گزارشاتی منتشر شد که نشان می‌داد اداره‌ راهبرد امور مالی انگلیس (FCA) با انتشار بیانیه‌ای به صرافی مبادله رمزارز بایننس (Binance) در رابطه با فعالیت غیرقانونی در این کشور هشدار داده است. در بخشی از این بیانیه گفته شده که «صرافی بایننس مجوز هیچگونه فعالیتی در کشور انگلیس را ندارد و باید تا روز ۳۰ ژانویه فعالیت‌های خود را در این کشور متوقف کند». این رویکرد سختگیرانه درحالیست که به گزارش FCA در حال حاضر بالغ بر ۱۱۱ شرکت فعال حوزه رمزارز بدون کسب مجوز در انگلستان در حال فعالیت هستند. این تمایز رویکرد اکنون باعث شده تا بیش از ۶۰ شرکت بزرگ حوزه رمزارز درخواست ثبت اسناد و فعالیت خود را از FCA پس گرفته و دیگر تمایلی به سرمایه‌گذاری نداشته باشند.

خداحافظی شرکت‌ها

با آغاز رویکرد سخت‌گیرانه دولت انگلستان در رابطه با صنعت دارایی‌های رمزارزی، بیش از ۶۰ شرکت فعال حوزه رمزارز درخواست شروع فعالیت خود را از راهبرد امور مالی انگلیس (FCA) پس گرفته و دیگر تمایلی برای تجارت و گسترش کسب و کار خود در این کشور ندارند.

اطلاعات ثبت شده در اسناد اداره FCA نشان می‌دهد که ۶۴ شرکت مرتبط با حوزه دارایی‌های رمزارزی برنامه‌های آتی برای فعالیت در کشور انگلستان را متوقف کرده و درخواست ادامه فعالیت خود را لغو کرده‌اند. از آنجا که این شرکت‌ها درخواست فعالیت قانونی خود را پس گرفته‌اند، از این پس نمی‌توانند در کشور انگلستان فعالیت تجاری در حوزه رمزارزها داشته باشند.

FCA-logo

از روزهای ابتدایی ماه ژانویه مقامات دولتی به شرکت‌های فعال حوزه رمزارز اعلام کرده بودند که برای تداوم تجارت و فعالیت کسب و کاری خود لازم است در سازمان‌های تنظیم مقررات از جمله FCA درخواست خود را به ثبت برسانند؛ با این حال به دلیل حجم بسیار زیاد درخواست‌ها، این نهاد قانون‌گذاری به صورت موقت تمامی جوازهای فعالیت موجود را تمدید کرد.

عدم تمایل به فعالیت در انگلستان

اوایل ماه ژوئن بود که اداره FCA با انتشار گزارشی اعلام کرد که بالغ بر ۱۰۰ شرکت فعال حوزه رمزارز همچنان ثبت نشده و بدون کسب مجوز در حال فعالیت تجاری هستند. به نظر می‌رسد که روند تأیید صلاحیت شرکت‌ها برای حضور قانونی در بازار رمزارز به شدت طولانی شده است، زیرا از ابتدای ماه تا به امروز نهادهای قانونی انگلستان تنها به شش شرکت از جمله جمنای (Gemini) و آرکا (Arca) چراغ سبز نشان داده‌اند.

به گفته ناظران، در حال حاضر ده‌ها شرکت بزرگ حوزه دارایی‌های رمزارز همچنان در حال ارزیابی و بررسی هستند؛ هرچند که مجوز فعالیت برخی از آن‌ها تا ماه مارس ۲۰۲۲ به طور موقت تمدید شده است.

با تمام این تفاسیر، اداره رفتارهای مالی انگلستان از هفته‌ گذشته با صدور چندین اخطاریه به صرافی‌های مبادله رمزارز بزرگ از جمله بایننس (Binance) خصومت و رویکرد ضد کریپتو خود را به تمام شرکت‌ها و طرفداران این بازار رو به رشد نشان داد. این نهاد نظارتی و قانونی اظهار دارد که پلت‌فرم مبادله رمزارز بایننس به صورت غیرقانونی در این کشور فعالیت می‌کند و باید هرچه سریع‌تر پس از توقف فعالیت‌های مبادلاتی خود، برای کسب مجوزهای لازم و تطابق با قوانین مالی اقدام کند.

بایننس هم مقصر است

البته شایان ذکر است که صرافی بایننس اواسط ماه می درخواست تداوم فعالیت در حوزه رمزارز خود را از اداره FCA پس گرفته بود، رویدادی که ممکن است دلیل این سختگیری‌ها و اخطاریه‌های FCA باشد.

یک سخنگوی صرافی بایننس در رابطه با این موضوع اعلام نموده که مقامات این پلت‌فرم شناخته شده حوزه رمزارز در حال همکاری با اداره FCA هستند تا امنیت و پایداری هرچه بیشتر صنعت مبادله دارایی‌های رمزارزی را تضمین کنند.

در حالی که به نظر می‌رسد مقامات نظارتی کشور انگلستان شدیداً به دنبال محدودسازی و ایجاد مانع برای گسترش صنعت دارایی‌های رمزارزی در این کشور هستند، اداره FCA اعلام نموده که بیش از ۱۱۱ شرکت فعال حوزه رمزارز اکنون به صورت ثبت نشده و غیرقانونی در این کشور فعالیت دارند.

این درحالیست که تقاضا برای خرید و استفاده از دارایی‌های رمزارزی در این کشور رو به افزایش بوده و تعداد بزرگسالانی که در کشور انگلستان از رمزارزها به عنوان یک روش پرداخت استفاده می‌کنند، اکنون بالغ بر ۲/۳ میلیون نفر است.

نظر شما در رابطه با رویکرد مقامات و نهادهای قانون‌گذار انگلستان نسبت به صنعت رمزارزها چیست؟ آیا دولت این کشور به دنبال محدودسازی و پیروی از رویکرد سختگیرانه‌ی چین در این حوزه است؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا