اخبار داخلیاخبار و مقالات

به غیر از چین، چند کشور دیگر هم در ایران رمزارز استخراج می‌کنند!

به گفته‌ی مجیدرضا حریری رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، در مجموع چهار کشور «چین، لهستان، هند و ترکیه» مجوز فعالیت قانونی در حوزه‌ی استخراج رمزارز دارند

نکات برگزیده مطلب
  • طی چند روز گذشته کشور دچار خاموشی‌های پی‌درپی شده و در این بین انگشت اتهام به سمت صنعت استخراج رمزارز نشانه گرفته شده است. حال به گفته‌ی مجیدرضا حریری رییس اتاق بازرگانی ایران و چین اعلام نموده که نه فقط چینی‌ها، بلکه لهستانی‌ها، هندی‌ها و ترکیه‌ای‌ها هم در ایران فارم استخراج رمزارز احداث کرده‌اند.

فقط چینی‌ها نیستند

بر اساس اعلام انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر، برق ایران پس از ونزوئلا ارزان‌ترین برق جهان است و حالا با سقوط ارزش ریال، نرخ برق ایران برای خارجی‌ها نازل‌تر هم شده است. همین موضوع نام ایران و ونزوئلا را به عنوان دو بهشت استخراج رمزارز مطرح کرده است.

این موضوع در حالی رخ می‌دهد که جیره‌بندی برق شهروندان ایرانی این روزها حاشیه‌ساز شده است و البته انگشت اتهام به سمت مزارع استخراج رمزارز در ایران نشانه رفته است. مزارعی که گفته می‌شود یکی از بزرگترین‌ آنها در اختیار چینی‌هاست.

دریافت مجوز استخراج رمزارز ایران

با وجود این، مجیدرضا حریری رییس اتاق بازرگانی ایران و چین اعلام نموده که نه فقط چینی‌ها، بلکه لهستانی‌ها، هندی‌ها و ترکیه‌ای‌ها هم در ایران فارم استخراج رمزارز احداث کرده‌اند.

وی در رابطه با این موضوع توضیح داده است که:

استخراج بیت کوین خاموشی تهران برق

چند کشور از جمله چین، لهستان، هند و ترکیه همه با مجوزهای وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) و وزارت نیرو فعالیت می‌کنند؛ و البته نرخ برق آنها با بهای برق صادراتی محاسبه می‌شود. مجیدرضا حریری

واگذاری به خارجی‌ها به صرفه‌تر است!

حریری تاکید می‌کند که واگذاری ارز به مزارع رمزارز خارجی به صرفه‌تر از صادرات است و البته که مصرف برق این مزارع رقم زیادی نیست و فقط چیزی حدود ۳۰۰ مگاوات برق مصرف می‌کنند. این عدد در حالی اعلام می‌شود که میزان مصرف برق مزارع رمزارز در ایران شفاف نیست و در حالی که رییس اتاق ایران و چین مصرف برق این مزارع را ۳۰۰ مگاوات اعلام می‌کند، رضا اردکانیان، وزیر نیرو آن را ۲ هزار مگاوات تخمین زده و علی بخشی، رئیس هیأت مدیره سندیکای برق ایران هم گفته بود که مصرف حدودی برق واحدهای استخراج رمزارز کشور ۶ تا ۷ هزار مگاوات بوده و بر خاموشی‌ها حتما تاثیرگذار است.

البته مجیدرضا حریری علت قطعی برق را استخراج رمزارز نمی‌داند. به گفته‌ی وی «حتی اگر عدد ۲ هزار مگاوات برای استخراج رمزارز صادق باشد، در کشور بیش از ۸۰ هزار مگاوات نیروگاه نصب شده و بالای ۵۶ هزار مگاوات تولید مستمر دارد. به عبارتی این مقدار می‌شود یک واحد از سی واحد یا ماهی یک شب خاموشی».

رییس اتاق ایران و چین ادامه داد «مساله‌ای مانند قطعی برق، مساله جدیدی نیست و این اولین باری نیست که ما با آن مواجه می‌شویم اما در این چند روز تبدیل به مساله اول مملکت شده است. رسانه‌ها نباید مانند عوام به شایعات دامن بزنند و باید محیط را شفاف کنند».

حریری خاطرنشان می‌کند «چرا مرجعی مانند وزارت نیرو اطلاعات شفافی به مردم نمی‌دهد و چرا نتوانسته بگویید در صنعت برق ۲۰ درصد افزایش مصرف داشته‌ایم و این حرف‌ها دلیل متقنی ندارد».

نظر شما در رابطه با صحبت‌های رییس اتاق بازرگانی ایران و چین چیست؟ آیا فارم‌های استخراج رمزارز در کشور عامل اصلی ایجاد قطعی برق هستند؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا