اخبار داخلیاخبار و مقالات

طرح تسهیل فرآیند استخراج رمزارز در دست نمایندگان مجلس

برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی این ایده را مطرح کرده‌اند که ایران در دوران دشوار تحریم‌ها می‌تواند با استفاده از دارایی‌های رمزارزی بخشی از نیازهای ارزی خود برای واردات تجهیزات و مواد اولیه را تأمین کند

نکات برگزیده مطلب
  • محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی روز جمعه ۲۷ام فروردین ماه ایده‌ی استفاده از رمزارزهای استخراج شده توسط ماینرهای داخلی در زمینه‌ی واردات به ویژه مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز کشور را مطرح کرد. به گفته‌ی وی این کار علاوه بر تامین بخش قابل توجهی از ارز مورد نیاز جهت واردات، می‌تواند به رشد صنعت رمزارز در ایران، تبدیل کشور به پایگاه استخراج رمزارز منطقه و همچنین دور زدن تحریم‌های آمریکا کمک شایانی کند. همانطور که انتظار می‌رفت این طرح موفقان و مخالفان خود را داشت، با این حال مخالفان استفاده از رمزارز در اقتصاد به این نکته اشاره می‌کنند که با توجه به ناشناخته بودن ابعاد مختلف این صنعت، بهره‌برداری از آن ممکن است اقتصاد کشور را با خطرات جبران ناپذیری مواجه کند.

یک ایده‌ی اقتصادی

روز جمعه ۲۷ام فروردین ماه بود که محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از ضرورت قانونمند کردن فعالیت‌های مرتبط با صنعت استخراج رمزارز و نقش آن در دور زدن تحریم‌ها سخن گفت.

اظهارات وی بازتاب فراوانی در رسانه‌های داخلی و محافل اقتصادی پیدا کرد و تحلیل‌های گوناگونی در رد یا قبول این صحبت‌ها مطرح شد. منتقدان به این نکته اشاره می‌کردند که با توجه به ناشناخته بودن ابعاد ماهوی این صنعت، بهره‌برداری از آن ممکن است، اقتصاد کشور را با خطرات جبران ناپذیری مواجه کند.

در نقطه مقابل اما موافقان این ایده، تاکید داشتند که ایران در دوران دشوار تحریم‌ها با استفاده از رمزارزها می‌تواند بخشی از نیازهای ارزی خود را برای واردات تجهیزات و مواد اولیه تامین کند.

در همین خصوص، نماینده مردم شیراز در مجلس نیز با اشاره به ضرورت بررسی جامع موضوع رمزارزها اظهار داشت که «با توجه به ظرفیت‌های کلی کشور در بخش انرژی، اقتصاد ایران می‌تواند از صنعت رمزارزها به عنوان یک روش مکمل در توسعه‌ی زیرساخت‌ها، بهره‌برداری کند.

استفاده از رمزارزها برای تامین ارز واردات صنعت رمزارز مجلس شورای اسلامی

ایران بزرگترین مخازن گاز جهان را در اختیار دارد، با یک برنامه‌ریزی مناسب می‌توان بخشی از این ظرفیت‌های گازی که امکان صادرات آن مقدور نیست را ابتدا به برق و پس از آن به رمزارز تبدیل کرد. البته ایجاد این سیکل نیازمند نقشه‌ی راه قانونی است تا ایران به پایگاه تولید رمزارزها در منطقه بدل شود».

صحبت‌های نماینده‌ی مجلس

جعفر قادری به عنوان یکی از نخستین نمایندگانی که در این خصوص طرحی را تدوین و در مرحله‌ی بررسی کمیسیون‌های تخصصی مجلس قرار داده، گفت:

استفاده از رمزارزها برای تامین ارز واردات صنعت رمزارز مجلس شورای اسلامی جعفر قادریبه طور کلی هماهنگی‌های مرتبط با ساماندهی بحث رمزارزها به وزارتخانه‌های نفت، نیرو، ارتباطات، صمت و اقتصاد مربوط می‌شود. مدتی قبل طرحی را با عنوان «تامین ارز با استفاده از جهش تولید صنعت استخراج رمزارز» آماده کردم که در حال حاضر در دست بررسی‌های کمیسیون انرژی مجلس قرار دارد. در این طرح ایرادات و اشکالاتی که پیرامون رمزارزها وجود دارد همراه با جزییات، مورد بررسی قرار گرفته تا بتوان از این ظرفیت‌ها به نفع بهبود وضعیت ارزی کشور استفاده کرد. این طرح در کنار سایر ایده‌ها در دست بررسی است تا در نهایت یک قانون جامع برای آن تدارک دیده شود. جعفر قادری

مشکلاتی هم وجود دارد

این نماینده در تشریح مشکلات پیش روی فعالیت‌های مرتبط با صنعت رمزارز در کشور یادآور شد «یکی از مهمترین مشکلاتی که در حال حاضر وجود دارد، آن است که چنانچه استخراج کنندگان رمزارز تصمیم به احداث نیروگاه برای تامین برق مورد نیاز بگیرند، نرخ گاز با قیمت ۷۰درصد متوسط قیمت گاز صادراتی در اختیار آنها قرار می‌گیرد که رقم بسیار بالایی است. از سوی دیگر نرخ برقی که در شرایط فعلی برای این نوع فعالیت‌ها تخصیص داده می‌شود، با نرخ هر کیلووات ۱۴سنت محاسبه می شود. این در حالی است که قیمت برق در بازارهای صادراتی کشورمان زیر ۱۰سنت است. به عبارت روشنتر در شرایط فعلی، زمینه لازم برای جهش تولید رمزارزها در کشور فراهم نیست».

ضرورت اصلاح قیمت انرژی در صنعت رمزارزها

نماینده شیراز در مجلس با اشاره به وضعیت قانونی استخراج رمزارزها در سایر کشورها خاطرنشان کرد:

کشورهایی مانند کانادا، برای جذب سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان رمزارز، برق مصرفی را با نرخ ۴سنت در اختیار آنان قرار می‌دهد. این موضوع باعث شده تا بسیاری از شرکت‌های ایرانی، دستگاه‌ها و دامنه فعالیت‌های مرتبط با تولید رمز‌ارز خود را به کانادا منتقل کنند. در این میان دولت کانادا از طریق جذب سرمایه‌گذاری این شرکت‌ها، توانسته درآمدهای فراوانی کسب کند. بنابراین نخستین گام در اجرای طرح ساماندهی بازار رمزارزها، اصلاح قیمت‌های انرژی و دستیابی به یک نرخ معقول است. جعفر قادری

قادری در ادامه افزود «نکته‌ی بعدی در این طرح، مربوط به بهبود شاخص‌های تولید برق در کشور است».

به گفته‌ی وی گزاره‌هایی در این طرح مورد توجه قرار گرفته‌اند که می‌توانند بخشی از نیازهای کشور در حوزه انرژی را نیز پاسخ دهند. به عنوان نمونه، نیروگاه‌هایی که برای تولید برق این صنعت، ایجاد می‌شوند در تابستان و زمان پیک مصرف انرژی می‌توانند بخشی از نیازهای کشور را تامین کنند تا دیگر شاهد خاموشی‌های گسترده در کشور نباشیم. از سوی دیگر، تولیدکنندگان حوزه‌ی رمزارز در زمستان می‌توانند مازاد برق کشور را خریداری و از این طریق برای کشور درآمدزایی کنند.

اظهار نظر رییس کمیته اقتصادی مجلس

رییس کمیته اقتصادی مجلس در پاسخ به پرسش خبرنگاران که نحوه استفاده از درآمدهای ارزی برآمده از این طرح به چه صورت خواهد بود؟ گفت:

محمدرضا پورابراهیمیدر جریان تدوین و تصویب این طرح به تمام دغدغه‌های بانک مرکزی و وزارت نیرو، وزارت نفت و… توجه شده است. در واقع ارزهای تولید شده برآمده از این طرح، در سامانه نیمایی وارد شده و به نوعی برای تامین نیازهای کشور به کار گرفته خواهند شد. ایران برای تامین نیازهای خود در حوزه واردات مواد اولیه، تجهیزات و ماشین آلات، اقلام اساسی و… هر سال بخش قابل توجهی از درآمدهای نفتی که با مشقات فراوان کسب می‌شود را هزینه می کند. برای این نوع واردات می‌توان از درآمدهای برآمده از صنعت رمزارزها بهره برد. محمدرضا پورابراهیمی داورانی

یک سازوکار مفید

قادری اظهار داشت «در نهایت بعد از بررسی های جامع و ارائه گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص رمزارزها، ایده‌های مطرح شده در قالب طرح به صحن آمده و بعد از چکش‌کاری و بررسی‌های تخصصی، رای‌گیری و در صورت نظر مساعد نمایندگان مصوب خواهد شد. در مرحله‌ی بعد طرح به کمیسیون باز می‌گردد و جزییات آن برای ارائه به شورای نگهبان نهایی می شود».

نماینده مردم شیراز در پایان خاطرنشان کرد «در واقع از طریق این سازو کار، فرصتی برای کشور ایجاد خواهد شد که مازاد گاز که امکان صادرات آن وجود ندارد را ابتدا از طریق احداث نیروگاه‌های ویژه تبدیل به برق کند و در مرحله بعدی این برق به رمزارز تبدیل شود».

با استفاده از این رمزارزها می‌توان بخش قابل توجهی از نیازهای وارداتی کشور را تامین کرد؛ ضمن اینکه این فرصت در اختیار اقتصاد ایران قرار می‌گیرد که درآمدهای نفتی و صادراتی خود را صرف پروژه‌های زیربنایی و توسعه‌ای کشور و برنامه‌های میان نسلی کند.

نظر شما در رابطه با ایده‌ای استفاده از رمزارزها تولید داخل به عنوان روش تامین ارز مورد نیاز جهت واردات کالا و تجهیزات چیست؟ آیا ایران می‌تواند از طریق یک قانون‌گذاری منسجم به بهره‌برداری از مزایای صنعت رمزارز برسد؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا