اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

چین برنده‌ی رقابت بانک‌ها در انتشار ارز دیجیتالی نیست

بر اساس گزارش تحقیقاتی جدید شبکه‌ی شرکت‌های پی.دبلیو.سی(PwC)، کشورهای باهاماس(Bahamas) و تایلند(Thailand) برترین کشورهای توسعه‌دهنده‌ی رمزارزهای بانکی(CBDC) محسوب می‌شوند

نکات برگزیده مطلب
  • رتبه‌بندی جدید کشورها از نظر توسعه‌ی ارز دیجیتالی بانک مرکزی(CBDC) واقعیت غیرمنتظره‌ای را نشان می‌دهد. در حالی که پروژه‌ی ارز دیجیتالی بانک مرکزی چین در طول ماه‌های گذشته مورد توجه رسانه‌ها و دولت‌های مختلف جهان قرار داشته و فعالان صنعت رمزارزها چین را کشور پیشگام در زمینه‌ی توسعه‌ی رمزارز بانکی ارزیابی می‌کردند، نتایج مطالعات جدید نشان می‌دهد که باهاماس(Bahamas) از نظر به‌کارگیری رمزارز بانکی در مبادلات خُرد جایگاه نخست را به‌دست آورده است.

گزارش پی.دبلیو.سی(PwC) در رابطه با توسعه‌ی ارز دیجیتالی بانک مرکزی

شرکت مشاوره‌ای پی.دبلیو.سی(PwC) در شاخص جهانی سی.بی.دی.سی(CBDC Global Index) خود توسعه‌ی ارز دیجیتالی بانک مرکزی در کشورهای مختلف جهان را بر اساس دو فاکتور کاربردهای خرده‌فروشی(Retail Applications) و کاربردهای درون بانکی(Interbank Applications) مورد بررسی قرار داده است. فاکتور «کاربردهای خرده‌فروشی» توانایی مردم و شرکت‌ها در نگهداری و ارسال مستقیم ارزهای دیجیتالی بانک‌های مرکزی به عنوان پول دیجیتالی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و فاکتور «کاربردهای درون بانکی» یا معاملات عمده به تسویه‌ی وجوه در موسسات مالی بزرگ محدود می‌شود.

بنوئیت سورئو(Benoit Sureau)؛ شریک تجاری پی.دبلیو.سی در فرانسه اظهار داشت: «بیش از 60 بانک مرکزی در سراسر جهان به رقابت بانک‌ها برای انتشار ارز دیجیتالی ملحق شده‌اند.» وی ارز دیجیتالی بانک مرکزی را یک نو‌آوری انقلابی توصیف کرده که دسترسی شهروندان و شرکت‌ها به روش‌های پرداخت جایگزین را فرآهم می‌کند.

باهاماس در جایگاه نخست توسعه‌ی رمزارزهای بانکی

بر اساس این مطالعه، باهاماس در رتبه‌بندی بر اساس کاربردهای خرده‌فروشی(Retail Applications) امتیاز 92 را از مجموع 100 امتیاز کسب کرده و در جایگاه نخست قرار گرفته است. بر همین اساس کامبوج 83 امتیاز، چین 75 امتیاز و اوکراین 71 امتیاز کسب کرده‌اند.

اجرای موفق پروژه‌ی سَند دلار(Sand Dollar) در اکتبر 2020 باهاماس را به یکی از موفق‌ترین کشورهای جهان در حوزه‌ی ارزهای دیجیتالی تبدیل کرده است. سَند دلار نسخه‌ی دیجیتالی ارز ملی موسسات مالی است. بر اساس گزارش پی.دبلیو.سی:

تمامی شهروندان (باهاماس) می‌توانند از طریق تلفن‌همراه یا کارت‌های پرداخت فیزیکی به کیف‌پول دیجیتالی خود دسترسی یابند. سوابق فعالیت‌های روزانه همانند درآمد و مخارج را می‌توان برای کاربردهای خاص همانند وام‌های خُرد مورد استفاده قرار داد. PwC

کشور چین همچنان در حال آزمایش یوان دیجیتالی است اما با توجه به وزنه‌ی اقتصادی این کشور در جهان انتظار می‌رود که راه‌اندازی کامل رمزارز ملی این کشور تاثیر چشمگیری بر روش مبادلات مالی جهان داشته باشد.

نظر شما نسبت به گزارش اخیر پی.دبلیو.سی(PwC) در رابطه با رقابت کشورها برای توسعه‌ی ارز دیجیتالی بانک‌های مرکزی چیست؟ آیا راه‌اندازی کامل یوان دیجیتالی چین را در موقعیت برتر از نظر توسعه‌ی ارز دیجیتالی بانک مرکزی قرار خواهد داد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا