اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

بنیانگذار مخوف‌ترین فروشگاه دارک وب، در فکر ساخت یک رسانه‌ی اجتماعی

راس اولبریچ(Ross Ulbricht) بنیانگذار بزرگ‌ترین فروشگاه غیرقانونی آنلاین و بازار سیاه جهان اخیراً ایده‌ی یک پلت‌فرم رسانه‌ی اجتماعی کاملاً غیرمتمرکز را مطرح کرده است

نکات برگزیده مطلب
  • اولبریچ(Ross Ulbricht) بنیانگذار مجموع بازارهای غیرقانونی جاده‌ی ابریشم(Silk Road بزرگ‌ترین بازار سیاه آنلاین جهان)، اخیراً با انتشار یک پست بسیار طولانی در پلت‌فرم مدیوم به اشتراک‌گذاری ایده‌ی ساخت یک پلت‌فرم غیرمترکز پرداخته است. به گفته‌ی وی ایده‌ی ساخت یک رسانه‌ی اجتماعی کاملاً غیرمتمرکز برای سال‌ها در ذهن وی بوده اما اکنون قصد دارد آن را با جهان به اشتراک بگذارید. وی در این پست پلت‌فرم مورد نظر خود را یک «جهش رادیکالی از محدودیت‌های فعلی» توصیف نموده و اعلام کرده است که راه‌اندازی آن شروعی برای پایان دادن به انحصار شرکت‌های بزرگ در حوزه‌ی رسانه‌های اجتماعی خواهد بود.

پلت‌فرم رسانه‌ی اجتماعی غیرمتمرکز

آقای راس اولبریچ(Ross Ulbricht) بنیانگذار مجموع بازارهای غیرقانونی جاده‌ی ابریشم(Silk Road بزرگ‌ترین بازار سیاه آنلاین جهان) در فضای تاریک اینترنت، اخیراً برای یک شبکه‌ی رسانه‌های اجتماعی غیرمتمرکز پیشنهاداتی را ارائه کرده است که به گفته‌ی خودش مشکلاتی ناشی از سیستم پلت‌فرم‌های رسانه‌ی اجتماعی متمرکز امروزی را رفع می‌کند.

آقای اولبریچ که تا به امروز دو مرتبه به حبس ابد در زندان‌های آمریکا محکوم شده است، در یک پست طولانی منتشر شده در پلت‌فرم مدیوم اظهار نموده که او قصد داشته پس از آزاد شدن از زندان و عفو کامل یک پلت‌فرم رسانه‌ی اجتماعی غیرمتمرکز راه‌اندازی کند، اما  آنجا که هنوز نمی‌داند که آیا چنین چیزی رخ می‌دهد یا خیر، اکنون تصمیم گرفته تا ایده‌ی خود را با جهان به اشتراک بگذارد.

silk road سیلک رود بازار سیاه

وی در بخش‌هایی از این پست اعلام نموده که «اگر به من لطف می‌شد و عفو می‌شدم، قصد داشتم یک شبکه‌ی رسانه‌ی اجتماعی غیرمتمرکز ایجاد کنم. اما نمی‌دانم که چه زمانی چنین رویدادی نصیبم خواهد شد، بنابراین در ادامه ایده‌ی خود را به اشتراک می‌گذارتم و امیدوارم که به بقیه در ساخت این پلت‌فرم کمک کند».

اولبریچ استدلال می‌کند که در دنیای آنلاین امروزی که غول‌های فناوری آن را کنترل می‌کنند، صرفاً دادن اجازه‌ی ساخت وب‌سایت‌های جدید به کاربران و اجازه‌ی دسترسی آن‌ها به تعداد محدودی وب‌سایت دیگر کافی نیست. به گفته‌ی وی «زمانی که در رابطه با تمرکززدایی صحبت می‌کنیم، در واقع در رابطه با توزیع قدرت و اختیارات در بین کاربران هستیم».

یک جهش رادیکالی از محدودیت‌های فعلی

به منظور کنترل کامل روند تعامل با سیستم رسانه‌های اجتماعی، پروتکل رسانه‌ی اجتماعی غیرمتمرکز اولبریچ(DSP) به کاربران امکان مدیریت سطح دسترسی به محتوا با استفاده از ابزارهای رمزگذاری را می‌دهد. این طرح شامل اشتراک‌گذاری کلید‌ها است، درحالیکه ارائه‌دهندگان خدمات در حالت ایده‌آل دیگر به محتوای رمزگذاری نشده دسترسی نخواهند داشت.

به گفته‌ی آقای اولبریچ، این ایده به نوعی نشان دهنده‌ی «یک تغییر اساسی نسبت به الگوهای فعلی» می‌باشد، یعنی طرح DSP می‌توان انحصار ایجاد شده توسط غول‌های حوزه‌ی رسانه‌های اجتماعی را زیر سوال ببرد.

سیلک رود رسانه‌ی اجتماعی غیرمتمرکز
طرح اولیه‌ی این پلت‌فرم غیرمتمرکز

البته این مفهوم جدید که توسط اولبریچ معرفی شده است، نیازمند یک تغییر اساسی در روند طراحی سرویس‌های آنلاین می‌باشد؛ وی معتقد است که به غیر از کاربران، سه ذینفع دیگر نیز در رسانه‌های اجتماعی حضور دارند که عبارتند از ارائه‌دهندگان رابطه کاربری، سرورهای ارائه‌دهنده‌ی محتوا و تبلیغ‌کنندگان.

واسطه‌های از بین می‌روند

در این طرح به جای اینکه پلت‌فرم‌های متمرکز نقش واسطه را بین کاربران و تبلیغ‌کنندگان ایفا کنند، یک سیستم مبتنی بر DSP برای تبلیغات خود به طور مستقیم با ارائه‌ی پیشنهاد نمایش تبلیغ در رابطه کاربری، هزینه‌ی تبلیغات را به کاربران پرداخت می‌کند. به عبارتی در این سیستم از کاربر پرسیده می‌شود که آیا تمایل به دریافت تبلیغات و مشاهده‌ی آن‌ها دارد یا خیر، که در صورت تمایل کاربر و همزمان با نمایش تبلیغات، هزینه‌ی آن پرداخت می‌شود.

در نهایت، این سیستم اجازه می‌دهد تا کاربران تمامی کلید‌های موجود را در اختیار داشته و کنترل تمامی مقادیر تولید شده توسط سیستم را بدست بگیرند.

نظر شما در رابطه با ایده‌ی پلت‌فرم رسانه‌ی اجتماعی کاملاً غیرمتمرکز چیست؟ توسعه‌ی چنین پلت‌فرم چه کمکی به پیشرفت فناوری‌های موجود و همچنین شکست انحصار فعلی جهان خواهد کرد؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا