اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

پیشنهاد حذف کارمزدهای شبکه‌ی اتریوم تا پایان سال جاری اجرایی خواهد شد

مدیر ارشد اطلاعات شرکت آرکین اَسِتز(Arcane Assets) برآورد کرده است که درصورت رفع موانع موجود، پیشنهاد بحث برانگیز بهبود شبکه‌ی اتریوم(EIP 1559) تا پیش از پایان سال ۲۰۲۱ میلادی اجرایی می‌شود

نکات برگزیده مطلب
  • پیشنهاد بروزرسانی ای.آی.پی ۱۵۵۹ به‌طور متفاوتی حذف کارمزد تراکنش‌ها از شبکه‌ی اتریوم و استفاده از روش جایگزین برای اخذ کارمزد تراکنش‌ها را برای بهبود ساختار شبکه و افزایش ارزش رمزارزهای منتشر شده پیشنهاد کرده است. با این وجود موانعی در مسیر اجرای این پیشنهاد وجود دارد که در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

تاثیر حذف کارمزدهای شبکه‌ی اتریوم بر ارزش اتر

صندوق سرمایه‌گذاری گری‌اسکیل در گزارشی پیش‌بینی کرده است که در نتیجه‌ی پیاده‌سازی پیشنهاد بروزرسانی ای.آی.پی 1559(EIP 1559) و حذف کارمزدهای شبکه‌ی اتریوم در این شبکه‌ شکل‌گیری حلقه‌ی بازخورد مثبت(Positive Feedback Loop) و افزایش قیمت این دارایی را شاهد خواهیم بود.

پیشنهاد بروزرسانی ای.آی.پی 1559 برای حذف کارمزد تراکنش‌ها از شبکه‌ی اتریوم را پیشنهاد کرده است که از کارمزد‌های پرداخت شده در این شبکه برای خرید توکن‌های اتر از بازارهای مبادلاتی و سپس حذف این توکن‌ها از شبکه استفاده می‌کند.

 تیم اوگیلوی(Tim Ogilvie)؛ مدیرعامل شرکت استیکد(Staked) که خدمات زیرساختی بر پایه‌ی شبکه‌ی اتریوم را ارائه می‌کند، پیشنهاد ای.آی.پی 1559 را به خرید سهام توسط یک شرکت سودده تشبیه کرده است: «در نتیجه‌ی اعمال این بروزرسانی شبکه‌ی اتریوم به شرکتی شباهت خواهد یافت که از سود به‌دست آمده سهامی که قبلاً منتشر کرده است را خریداری می‌کند.» وی افزود:

حذف میلیاردها دلار اتریوم می‌تواند افزایش قیمت این دارایی را موجب گردد. در حقیقت همزمان با کاهش تعداد رمزارزهای در دسترس، افزایش قیمت این دارایی را شاهد خواهیم بود. Tim Ogilvie

وی برآورد کرده است که با توجه به ارزش کنونی بازار رمزارز اتریوم(نزدیک به 200 میلیارد دلار) پس از اعمال این پیشنهاد 1-4 درصد از توکن‌های منتشر شده در هر سال حذف خواهد شد. «اگر از محدودیت انتشار بیت کوین(21 میلیون واحد) را تایید می‌کنید، از کاهش حجم توکن‌های در دسترس اتریوم نیز پشتیبانی خواهید کرد.»

کاهش سطح نوسانات در بازار اتر

پیشنهاد ای.آی.پی 1559 به‌جای کارمزد متغیر ارسال تراکنش در شبکه‌ی اتریوم استفاده از روش اخذ کارمزد ثابت برای پردازش تراکنش‌ها را مطرح کرده است. انتظار می‌رود که در نتیجه‌ی اعمال این تغییر، پدیده‌ی دستکاری کارمزد تراکنش‌ها که توسط ماینرها و برای دریافت کارمزد بیشتر از کاربران شبکه اجرا می‌گردد نیز پایان یابد.

در این پیشنهاد بجای تعیین کارمزد تراکنش توسط کاربران، کارمزد پایه(BASEFEE) به‌طور خودکار و بر اساس سطح فعالیت در شبکه‌ی اتریوم تعیین خواهد شد. شلوغی شبکه افزایش کارمزد پایه و کاهش فعالیت در شبکه به‌طور متناسب کاهش کارمزد پایه را به همراه خواهد داشت.

در نتیجه همچنان کاربران قادر خواهند بود برای پردازش سریعتر تراکنش‌ها پول بیشتری را به ماینرها پرداخت کنند اما چنین اقدامی دیگر ضرورت نخواهد داشت. همچنین شبکه‌ی اتریوم از مبالغ جمع‌آوری شده ناشی از هزینه‌ی پایه برای خرید و سپس حذف توکن‌های اتر از این شبکه استفاده خواهد کرد.

جئورجیوس کنستانتوپولوس
کُد اخذ کارمزد پایه یکی از جالبترین ویژگی‌های پیشنهاد بروزرسانی ای.آی.پی 1559 محسوب می‌شود. این کُد(با مقایسه‌ی تغییرات کارمزد پایه در طول زمان) امکان تشخیص انباشتگی را برای قرارداد هوشمند فرآهم می‌کند و سپس به‌طور خودکار پارامتر‌های اخذ کارمزد را برای دوره‌های زمانی متفاوت تنظیم می‌کند.

دلیل تاخیر در اجرای بروزرسانی ای.آی.پی 1559

اریک وال(Eric Wall)؛ مدیر ارشد اطلاعات در شرکت آرکان اَسِت(Arcane Assets) بررسی مسائل مرتبط با امنیت سایبری پس از اعمال این بروزرسانی را دلیل اصلی اجرایی نشدن آن عنوان کرده است. وی افزود:

پس از بررسی و رفع مشکلات امنیتی، احتمالاً باید در بروزرسانی بعدی اتریوم که احتمالاً در اواخر سال جاری اجرایی خواهد شد، گنجانده شود. Eric Wall

اوگیلوی اظهار داشت که اجرای این بروزرسانی با مقاومت جدی ماینرها مواجه خواهد شد: «از آنجایی که اجرای این پیشنهاد بخشی از درآمد حاصل از کارمزد تراکنش‌ها را از دسترس ماینرها خارج می‌کند و در راستای منافع هولدرها قرار دارد، به‌طور طبیعی ماینرها با اجرای این بروزرسانی مخالفت خواهند کرد.» وی معتقد است که حذف بخشی از توکن‌های اتر در راستای منافع هولدرها قرار دارد اما برای ماینرها منفعتی نخواهد داشت.

نظر شما نسبت به اعمال پیشنهاد بروزرسانی ای.آی.پی 1559 در شبکه‌ی اتریوم چیست؟ آیا ماینرها در نهایت با اجرای این پیشنهاد موافقت خواهند کرد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا