اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

با آغاز فصل مهاجرت ماینرهای چینی، باز هم شاهد سقوط هش‌ریت بیت‌کوین هستیم

به گفته‌ی محققان عامل اصلی کاهش ناگهانی قدرت پردازش(هش‌ریت-Hashrate) شبکه‌ی بیت کوین طی روزهای گذشته مهاجرت ماینرها از استان سیچوان به دلیل پایان فصل بارندگی می‌باشد

نکات برگزیده مطلب
  • طبق نمودار منتشر شده توسط وب‌سایت بلاک‌چین دات‌کام، علی‌رغم صعودی بودن هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین از ابتدای سال جاری، طی روزهای اخیر شاهد سقوط ناگهانی هش‌ریت بوده‌ایم. آقای توماس هلر(Thomas Heller) یکی از تحلیلگران حوزه‌ی رمزارز در تاریخ ۲۶ام اکتبر با انتشار گزارشی در رابطه با این موضوع توضیح داد که عواملی همچون مهاجرت ماینرها از استان سیچوان کشور چین باعث شده تا نرخ هش شبکه‌ی بیت کوین نزدیک به ۲۲ اگزا هش بر ثانیه(EH/s) سقوط کند. به گفته‌ی وی، اغلب ماینرها و فارم‌های بزرگ که برای استفاده از قدرت برق‌آبی ارزان قیمت در این فصل به سیچوان آمده‌اند، با پایان فصل بارندگی در این استان دوباره به مقر اصلی خود باز می‌گردند.

پایان فصل بارندگی

تحلیلگران کاهش ناگهانی نرخ هش شبکه‌ی بیت کوین را به پایان یافتن فصل رطوبت در استان سیچوان کشور چین نسبت می‌دهند. به گفته‌ی آن‌ها، آغاز فصل جدید باعث شده تا اغلب ماینرهای بزرگ، فارم‌های استخراج رمزارز خود را به مناطق دیگر که آب و هوای مناسب‌تری برای راه‌اندازی فارم ماینینگ دارند، انتقال دهند.

کاهش هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین BTC Bitcoin
ماینینگ بیت کوین

آقای توماس هلر(Thomas Heller) یکی از محققان وب‌سایت هش‌آر‌ایت(Hashr8) در تاریخ ۲۶ام اکتبر گزارش داد که شبکه‌ی بیت کوین با کاهش ناگهانی سطح هش‌ریت مواجه شده و نزدیک به ۲۲ اگزاهش بر ثانیه(EH/s) قدرت محاسباتی از شبکه‌ خارج شده است. به گفته‌ی وی این کاهش ناگهانی هش‌ریت غالباً به دلیل مهاجرت فارم‌های بزرگ واقع در استان سیچوان چین به استان‌های خوش آب و هوا است.

آقای کوین ژانگ(Kevin Zhang) مدیر یکی از زیرمجموعه‌های شرکت فاندری(Foundry) که در زمینه‌ی استخراج رمزارز فعالیت دارد، اخیراً پیش‌بینی کرده بود که با پایان فصل بارندگی در این استان، هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین نزدیک به ۲۰ اگزاهش بر ثانیه کاهش خواهد یافت. وی در رابطه با این موضوع اعلام کرده است که «متوسط هش‌ریت هفت روزه‌ی شبکه‌ی بیت کوین تا پیش از این ۱۳۲/۹ اگزاهش بر ثانیه بوده است، درحالیکه اکنون شاهد متوسط هش‌ریت روزانه‌ی ۱۱۲/۹ اگزاهش بر ثانیه هستیم».

وب‌سایت بلاک‌چین دات‌کام نیز تخمین می‌زند که نرخ هش شبکه‌ی بیت کوین از ۱۵۱/۱ اگزاهش بر ثانیه در تاریخ ۲۴ام اکتبر به ۱۱۶/۳ اگزاهش در روز بعد رسیده است.

استان سیچوان یکی از بزرگ‌ترین مراکز تجمع فارم‌های ماینینگ در جهان به شمار می‌آید. با آغاز فصل رطوبت و بارندگی، ماینرهای سراسر جهان برای بهره‌گیری از انرژی برق‌آبی ارزان قیمت به این استان وارد شده و پس از پایان این فصل، به همان سرعت از آنجا نقل مکان می‌کنند.

سیچوان مرکز ماینینگ جهان

جدیدترین داده‌های منتشر شده در رابطه با شاخص مصرف برق شبکه‌ی بیت کوین دانشگاه کمبریج(BECI) نشان می‌دهد که استان سیچوان نزدیک به ۱۸/۵ درصد از مجموع هش‌ریت جهانی شبکه‌ی بیت کوین را به خود اختصاص داده است. به گفته‌ی محققان دانشگاه کمبریج، این رقم نسبت به فصل بارندگی قبل تقریباً دوبرابر شده است.

کاهش هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین BTC Bitcoin
سقوط ناگهانی هش‌ریت بیت کوین

توماس هلر توضیح داده است که بسیاری از ماینرهای فعال در استان سیچوان پیش از این در استان شین‌جیان و یا از کشور مغولستان به این منطقه وارد شده‌اند.

در سال ۲۰۱۸ تخمین زده شده بود که ۸۰ درصد ماینرهای چینی در فصول بارانی از سراسر کشور به استان سیچوان مهاجرت می‌کنند. وب‌سایت کوین‌شیرز(CoinShares) در دسامبر ۲۰۱۹ گزارش داده که نزدیک به ۵۴ درصد فعالیت ماینینگ جهان در استان سیچوان کشور چین قرار دارد.

آقای هلر همچنین داده‌های را منتشر کرده که نشان می‌دهند خودتنظیمی سختی شبکه‌ی بیت کوین در روزهای پایانی هفته‌ی جاری اجرا خواهد شد و چیزی بین ۷/۴ تا ۸/۸ درصد سختی شبکه‌ی بیت کوین کاهش خواهد یافت. اگر این داده‌ها دقیق و درست باشند، می‌توان گفت که این رویداد دومین خودتنظیمی بزرگ منفی شبکه‌ی بیت کوین پس از سقوط ارزش رمزارزها در روز «پنج‌شنبه‌ی سیاه» در ماه مارس است.

نظر شما در رابطه با تغییرات اخیر هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین چیست؟ آیا واقعاً آغاز فرآیند مهاجرت ماینرها از استان سیچوان به دلیل پایان یافتن فصل بارندگی باعث افت ناگهانی هش‌ریت بیت کوین شده است و یا عوامل مهم دیگری نیز در این مسئله دخیل هستند؟ نظرات و پیشنهادات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا