اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

شرکت تتر کنترل کامل رمزارزهای کاربرانش را در اختیار دارد!

اظهارات مدیر ارشد تکنولوژی شرکت تتر نشان می‌دهد که این شرکت می‌تواند تراکنش‌های یو‌اس‌دی‌تی(USDT) را معکوس کند، حساب‌های کاربری را منجمد کند و حتی مقدار موجودی این دارایی را در بازار کنترل کند

نکات برگزیده مطلب
  • اگرچه تراکنش رمزارزهای غیرمتمرکز همانند بیت کوین و اتریوم در شبکه‌ی بلاکچین ثبت می‌شوند و امکان تغییر و یا دستکاری تراکنش‌ها پس از ثبت در شبکه‌ی بلاکچین وجود ندارد، پروژه‌های متمرکز همانند سیستم بانکی سنتی می‌توانند دارایی کاربران را کنترل کنند. حادثه‌ی ارسال تراکنش اشتباه و اقدام تتر برای بازیابی تراکنش نشان داد که این شرکت به‌طور کامل بر دارایی کاربران کنترل دارد.

شرکت تتر کنترل رمزارزهای پایدار یو‌اس‌دی‌تی را در اختیار دارد

یکی از کاربران سِوِرْو(Swerve)؛ پلتفرم‌ فعال در حوزه‌ی سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز(DeFi) در روز هفتم سپتامبر و در یک حادثه به ارزش 1 میلیون دلار توکن یو‌اس‌دی‌تی(USDT) را به آدرس اشتباه ارسال کرد و در نتیجه دسترسی به این دارایی‌ها را از دست داد. با این وجود، پائولو آردوینو(Paolo Ardoino)؛ مدیر ارشد تکنولوژی شرکت تتر با مشاهده‌ی خبر این حادثه پیشنهاد بازیابی تراکنش را ارائه کرد.

توییت پائولو آدروینو
لطفا تیکتی را در بخش پشتیبانی تتر ایجاد کنید. درصورتی که توکن‌های یو‌اس‌دی‌تی مبتنی بر استاندارد ای‌آر‌سی 20 به‌طور اشتباه ارسال شده است ما قادر به بازیابی دارایی خواهیم بود.اما برای کسب اطمینان لطفا با بخش پشتیبانی تتر تماس بگیرید و ما نهایت تلاشمان را انجام خواهیم داد.

شرکت تتر برای کسب اطمینان از صحت وقوع این حادثه و بازیابی دارایی‌ها با کاربر تماس گرفت. این شرکت در نهایت از تابعی که در قرارداد هوشمند تتر تعبیه شده است، برای قراردادن آدرس اتریوم گیرنده در لیست سیاه استفاده کرده است. این اقدام شرکت تتر بر فعالیت پلتفرم سِوِرْو تاثیری ندارد، بلکه تنها انتقال توکن‌های یو‌اس‌دی‌تی به مقصد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بعلاوه، شرکت تتر قادر به انتقال توکن‌های یو‌اس‌دی‌تی(USDT) در میان آدرس‌های مختلف نیست، بلکه تنها می‌تواند توکن‌ها را فریز کند، آن‌ها را از بین ببرد، توکن‌های جدیدی را منتشر کند و یا توکن‌ها را ارسال کند. این ویژگی‌ها شرکت تتر را قادر می‌سازد انتشار توکن‌ها را تنظیم کند. این ویژگی‌ها تنها در شبکه‌های بلاکچین اتریوم(Ethereum) و ترون(TRON) در دسترس است و اعمال تغییرات گسترده در دیگر شبکه‌های بلاکچینی امکان‌پذیر نیست.

بر اساس اظهارات آردوینو شرکت تتر در گذشته نیز دارایی‌های از دست رفته را بازیابی کرده است. این شرکت در هفته‌ی گذشته برای بازیابی دارایی‌های 12 کاربر به آن‌ها کمک کرده است و تنها در سال جاری میلادی به ارزش 5 میلیون دلار رمزارز پایدار یو‌اس‌دی‌تی را بازیابی کرده است.

آیا انسداد دارایی‌ها در دیگر رمزارزهای پایدار امکان‌پذیر است؟

بر اساس ادعای مطرح شده، شرکت تتر دارای ویژگی کنترلی منحصر بفردی است و امکان کنترل تراکنش‌های دیگر رمزارزهای پایدار همانند یو‌اس‌دی‌سی(USDC) و جمینی(Gemini) وجود ندارد.

کنترل رمزارزها

با این وجود، تاریخچه‌ی فعالیت این دارایی‌ها واقعیت‌های متفاوتی را نشان می‌دهد. بنیاد سنتر(Centre)؛ که انتشار این توکن را برعهده دارد در جولای 2020 به ارزش 100 هزار دلار توکن یو‌اس‌دی‌سی را منجمد کرده است. گزارش‌های منتشر شده در سال 2018 نشان می‌دهد که پکسوس(Paxos) و جمینی(Gemini) درب‌های پشتی را در پروژه‌ی رمزارز پایدار خود تعبیه کرده‌اند که به ‌آن‌ها اجازه می‌دهد تراکنش‌ها را منجمد کنند. در همین زمان، ویژگی انجماد توکن‌ها یکی از ویژگی‌های اصلی پروژه‌ی رمزارزی ترو‌یو‌اس‌دی(TrueUSD) را تشکیل می‌دهد.

با این وجود، ویژگی‌ انجماد توکن‌ها اساساً برای پاسخگویی به درخواست کاربران ایجاد نشده است، بلکه شرکت‌های منتشر کننده‌ی رمزارزهای پایدار غالباً برای اجابت درخواست سازمان‌های قانونی از این ویژگی استفاده می‌کنند. رمزارزهای پایدار برخلاف دیگر رمزارزها معمولا توسط دارایی‌های موجود در حساب‌های بانکی پشتیبانی می‌شوندو توسط شرکت‌ها اداره می‌گردند. این موضوع نشان می‌دهد که این پروژه‌ها باید به‌طور کامل با قوانین سازگار شوند.

امکان معکوس ساختن تراکنش احتمالاً یکی از دیگر نشانه‌های ماهیت متمرکز شرکت تتر را نشان می‌دهد. این شرکت در گذشته با انتقاد‌های گسترده‌ی فعالان صنعت رمزارزها نسبت به عدم شفافیت در بررسی حساب‌های بانکی و عدم ارائه‌ی مدارک مناسب برای اثبات در اختیار داشتن ذخایر کافی برای پشتیبانی از توکن‌های یو‌اس‌دی‌تی(USDT) مواجه شده است.

نظر شما نسبت به امکان معکوس‌ساختن تراکنش‌ها، انجماد دارایی‌ها، از بین برد توکن‌ها و یا انتشار آن‌ها توسط شرکت تتر چیست؟ آیا این ویژگی در راستای منافع فعالان صنعت رمزارزها قرار دارد یا غالبا برای اعمال محدودیت و سانسور مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا