اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

حباب دیفای بلاخره ترکید و منجر به سقوط ناگهانی قیمت اتریوم شد

روند نزولی بازار رمزارزها و پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز(DeFi) اکنون به اوج خود رسیده و باعث شده تا قیمت هر واحد رمزارز ETH نزدیک به ۱۸ درصد کاهش یابد

نکات برگزیده مطلب
  • رمزارز اتریوم به دلیل رونق بازار نرم‌افزارهای مالی غیرمتمرکز(DeFi) و ورود سرمایه‌ی قابل توجه به این بخش با یک روند افزایش ارزش نسبی روبرو شده بود و رفته‌رفته زمزمه‌ی جهش قیمت برای این رمزارز محبوب به گوش می‌رسید. با این حال، در ساعات پایانی روز شنبه، اتریوم با یک روند فروش شدید روبرو شد. این رویه در روز یک‌شنبه همچنان ادامه داشت و باعث شد تا رمزارز ETH با افت ارزش ناگهانی مواجه شده و از منطقه‌ی پشتیبانی ۴۰۰ دلاری فاصله بگیرد. این کاهش ارزش در نهایت منجر به سقوط توکن‌های DeFi مبتنی بر شبکه‌ی اتریوم گردید.

سقوط ارزش توکن‌های DeFi

در هفته‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم که پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز(DeFI) از جمله یرن‌فایننس(yEarn Finance)، کامپوند(Compound) و سوشی‌سواپ(SushiSwap) با افزایش ناگهانی سطح محبوبیت روبرو شده و توکن‌های عرضه شده توسط آن‌ها دچار افزایش ارزش چشم‌گیر شد. علی‌رغم هشدارهای افراد سرشناس و تحلیلگر از جمله ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) در رابطه با خطرات و تهدید‌های حوزه‌ی DeFi، این روند ادامه یافت و در نهایت باعث شد تا ارزش توکن برخی از پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز با جهش ناگهانی روبرو شده و رکورد‌های تازه‌ای را به ثبت برسانند.

اتریوم اقتصاد غیرمتمرکز DeFi Ethereum

با این حال، روند نزولی هفته‌ی گذشته بر روی توکن‌های DeFi نیز تاثیرگذار بوده و باعث شده تا برخی از آن‌ها با یک سراشیبی کاهش ارزش روبرو شوند. به طور مثال می‌توان به توکن‌های یرن‌فایننس(YFI) اشاره کرد که طی چند هفته‌ی اخیر با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده و تنها طی ۲۴ ساعت گذشته حدود ۲۵ درصد ارزش خود را از دست دادند. این توکن در حال حاضر با قیمت ۱۹ هزار و ۹۵۶ دلار در بازار مبادله می‌شود، رقمی که نسبت به رکورد ۴۰ هزار دلاری چند هفته‌ی قبل یک کاهش ۵۰ درصدی محسوب می‌شود.

چین‌لینک(LINK) هم طی ۲۴ ساعت گذشته نزدیک به ۲۳/۴ درصد ارزش خود را از دست داده است. اما شاید جدی‌ترین ضربه را توکن‌های سوشی‌سواپ(SUSHI) با افت ۶۹/۶۳ درصدی طی ۲۵ ساعت، متحمل شده‌اند. پس از اینکه مشخص شد آقای شف نومی(Chef Nomi) رئیس این پروژه تمام توکن‌های خود را[برای جلوگیری از ضرر مالی] به فروش رسانده است، روند کاهش ارزش توکن‌های این پروتکل غیرمتمرکز تشدید شد.

نشانه‌ها از آمادگی اتریوم برای یک بازگشت قیمت خبر می‌دهند

متاسفانه، در حال حاضر اتریوم یکی از رمزارزهای بزرگ بازار است که با کاهش ارزش ۲ رقمی مواجه شده است. در زمان نگارش این مقاله، اتریوم به عنوان دومین رمزارز بزرگ بازار از لحاظ سرمایه‌ی در حال گردش، با کاهش ۱۶ درصد قیمت مواجه شده و هر واحد ETH با قیمت ۳۴۶ دلار مبادله می‌شود.

اتریوم اقتصاد غیرمتمرکز DeFi Ethereum
نمودار تغییرات ارزش اتریوم طی یک هفته‌ی گذشته تا به امروز

به گفته‌ی تحلیلگران، رمزارز اتریوم در حال حاضر نشان دهنده‌ی علائم خستگی است، بنابراین اصلاح قیمت و کاهش هرچه بیشتر دور از ذهن نیست. محققان شرکت تجزیه و تحلیل داده‌های رمزارزی سنتیمنت(Santiment) خاطر نشان کرده‌اند که چندین معیار اصلی زنجیره‌ی اتریوم در حال حاضر نشان دهنده‌ی اصلاح قیمت و کاهش ارزش هستند.

در ابتدا، محققان سنتیمنت اظهار داشتند که آدرس‌های فعال روزانه و همچنین سطح رشد شبکه‌ی اتریوم کاهش قابل توجه داشته است. در مرحله‌ی بعد، آن‌ها توضیح دادند که دارایی موجود در کیف‌پول صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز(آدرس‌های دارای اتریوم) به بالاترین سطح طی شش ماه گذشته رسیده‌اند و این نشان دهنده‌ی آمادگی اتریوم برای یک اصلاح قیمت قابل توجه است.

با در نظر گرفتن شرایط فعلی بازار رمزارزها، پیش‌بینی کمینه‌ی قیمت برای اتریوم و تغییرات آتی این رمزارز بسیار دشوار است. با این حال، با افزایش همبستگی اتریوم و بیت کوین، انتظار می‌رود که در صورت عدم توقف روند کاهش ارزش بیت کوین، با سقوط مجدد قیمت ETH مواجه شویم.

نظر شما در رابطه با وضعیت فعلی بازار رمزارزها و تداول این روند نزولی سنگین چیست؟ چه عواملی باعث شکل‌گیری این سراشیبی قیمت و تداوم آن شده است؟ نظرات و پیشنهادات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا