اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

اعمال ارتقاء قسطنطنیه چه تاثیری بر قیمت اتریوم خواهد گذاشت؟

بررسی تغییرات احتمالی در قیمت و بازار رمزارز اتریوم پس از اجرایی شدن هارد فورک Constantinople

نکات برگزیده مطلب
  • هارد فورک قسطنطنیه(Constantinople) یک ارتقاء دو مرحله‌ای برای شبکه‌ی اتریوم است و برنامه‌ریزی شده تا در بلاک ۷۲۸۰۰۰۰ اجرایی شود. این هارد فورک احتمالا طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده اعمال شده و احتمالا باعث افزایش نوسان قیمت اتریوم و ایجاد اختلالاتی در بازار این رمزارز می‌شود. برای بررسی این رویداد و تغییرات احتمالی آن با ما همراه باشید.

ارتقاء قسطنطنیه و تاثیرات آن

با در نظر گرفتن ارتقاء پیش روی شبکه‌ی اتریوم که برای روز پنج‌شنبه برنامه‌ریزی شده، می‌توان گفت که ممکن است طی روز‌های آینده نوسانات قیمت این رمزارز به شدت افزایش یابد. هارد فورک قسطنطنیه(Constantinople) یک ارتقاء دو مرحله‌ای برای دومین رمزارز بزرگ بازار یعنی اتریوم می‌باشد که برای فعال شدن پس از ماین و استخراج بلاک ۷۲۸۰۰۰۰  در بلاک‌چین اتریوم، برنامه‌ریزی شده است. در زمان نگارش این مقاله اتریوم در بلاک ۷۲۷۲۸۲۸ قرا دارد؛ این بدان معناست که با استخراج میانگین ۴۲۰۰ بلاک در روز، ارتقاء مذکور طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده اعمال خواهد شد.

با این حال، ارتقاء قسطنطنیه و تغییرات ایجاد شده پس از آن، ممکن است به غیر از توسعه‌دهندگان و کاربران فعلی توجه دیگر افراد را به خود جلب کند. همانطور که داده‌های قدیمی‌ نشان می‌دهند، معمولا چند ساعت قبل از اعمال یک ارتقاء نرم‌افزاری بر روی شبکه‌ی اتریوم، نوسان قیمت این رمزارز به شدت افزایش می‌یابد.

به عنوان مثال در زمان انتشار هارد فورک بایزانتیوم(Byzantium) در ۱۶ام اکتبر ۲۰۱۷، به دلیل عدم اطمینان کاربران و مبادله‌گران اتر در رابطه با آینده‌ی این رمزارز و فورک ارائه شده، حجم فروش افزایش یافت و باعث شد که ارزش این رمزارز در مدت کوتاهی بیش از ۲۰ درصد سقوط کند.

همانطور که در نمودار بالا می‌توانید مشاهده کنید، در آن زمان به دلیل تغییرات بوجود آمده در پروکل زیرساختی اتریوم، مبادله‌گران تمایلی به سرمایه‌گذاری در این رمزارز نداشتند و عملا حجم مبادلات این رمزارز یک حالت رکود موقت به خود گرفت.

نمودار جریان پول چایکین(Chaikin Money Flow یا CMF) که معمولا برای اندازه‌گیری مقدار تغییرات و همچنین فشار خرید و فروش مورد استفاده قرار می‌گیرد، در روز ۱۴ام نوامبر ۲۰۱۷ پس از اینکه قیمت اتریوم در یک دوره‌ی ۲۰ روزه‌ی تحکیم قرار گرفت، مدت کوتاهی روند کاهشی داشته و یک شکست به سمت روند صعودی(حرکت بالاتر از نقطه‌ی صفر) را نشان داد.

به طور کلی حدود ۳۴ روز زمان برد تا اتریوم توانست پس از ارائه‌ی این فورک از کانال‌های فرعی خارج شده و روند صعودی و افزایش قیمت خود را از سر بگیرد. در صورتی که تاریخ تکرار شود و نمودار‌های تغییر قیمت اتریوم از همین روند پیروی کنند،‌پس از اجرایی شدن ارتقاء قسطنطنیه نیز به مدت چندین هفته اتریوم به کانال‌های جانبی کشیده خواهد شد و احتمالا با سقوط قیمت آن مواجه می‌شویم.

لازم به ذکر است که وضعیت فعلی مبادله و بازار رمزارزها در یک روند نزولی و رکود سنگین قرار دارد. پس جهش قیمت اتریوم و عبور ارزش این رمزارز از بالاترین رکورد قیمت سه‌ماهه‌ی اخیر خود، در روز یک‌شنبه با یک کاهش ۱۷ درصدی مواجه شد و شاهد یک روند فروش قابل توجه در بین سرمایه‌گذاران خود بود. براساس شاخص CMF در محدوده‌ی زمانی روزانه هنوز مقداری بالاتر از صفر برای این رمزارز نمایش داده می‌شود، بنابراین می‌توان گفت که براساس اطلاعات بدست آمده هنوز نمی‌توان شروع یک روند نزولی دیگر را تایید کرد.

با این وجود، اگر وضعیت نزولی بازار باعث کاهش هرچه بیشتر قیمت رمزارز اتریوم شود، روند فروش احتمالا کوتاه و سریع خواهد بود مگر اینکه حجم فروش به شکل قابل توجهی افزایش یابد که در این صورت باعث ایجاد احتمال سقوط بیشتر ارزش و در معرض خطر گرفتن سطح حمایتی ۱۲۳ دلار برای این رمزارز شود.

اگر پس از اجرایی شدن فورک قسطنطنیه دقیقا همان روند و اتفاقا مشابه با فورک بایزانتیوم رخ دهد، قیمت اتریوم نباید بیش از ۲۰ درصد کاهش یابد. علاوه بر این ممکن است تاخیر در ارائه‌ی این بروز رسانی برنامه‌ریزی شده بر بازار نیز تاثیر گذاشته و تجار و مبادله‌گران خودشان را برای این رویداد آماده کرده باشند.

نمودار تغییرات قیمت رمزارز اتریوم طی ۳ ماه گذشته

به دلیل اشتباهات و مشکلات پیش‌بینی نشده در حین آزمایش هارد فورک قسطنطنیه، اجرایی شدن آن در ماه ژانویه به تاخیر افتاد که نهایتا باعث ایجاد یک کاهش ناچیز در قیمت رمزارز اتریوم شد.

نظر شما در رابطه با تغییرات احتمالی در زمان عرضه‌ی هارد فورک قسطنطنیه چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

منبع
Coindesk

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا